durere la incheietura de sus a piciorului stans | Forumul Medical ROmedic

durere la incheietura de sus a piciorului stans

29-08-2013
marianaal
Nu este medic/terapeut
marianaal
Buna ziua,
Sunt Mariana, am 50 ani si am o problema.De cateva zile ma doare piciorul stang la incheietura de sus, ma doare in timpul mersului si atunci cand stau pe scaun. Cand stau in picioare fara sa merg nu ma doare.Atunci cand merg, incerc sa merg corect dar nu pot din cauza durerii, durere care uneori coboara si jos spre genunchi.Coloana nu ma doare, deocamdata, dar dureri de coloana foarte intense am avut acum 4 ani, nu stiu daca au legatura.
Va multumesc pentru timpul acordat citirii acestei mici intrebari.
2 comentarii
0
29-08-2013, ora 21:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Poate fi vorba despre sindromul compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului vertebral), dar poate fi si o coxartroza.
Nu am inteles tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente ortopedice (displazie coxo-femurala), traumatice, reumatologic-inflamatorii, etc.
Astept precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-08-2013, ora 15:48
marianaal
Nu este medic/terapeut
marianaal
Buna ziua,
Pentru inceput va multumesc ca ati avut amabilitatea de a raspunde la intrebarea mea. Sa revin cu cateva date despre mine. La locul de munca in general stau pe scaun, dar acasa am un program activ, foarte activ.Recunosc, nu fac ceea ce se numeste gimnastica, am 152 cm inaltime, 54 de kg. Nu am avut pana acum niciun fel de problema medicala legata de picioare. Am avut acum 5 ani o entorsa tot la piciorul care ma doare, dar entorsa a fost la glezna.
Va multumesc pentru timpul acordat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă dor articulaÅ£iile (mă lasă una ÅŸi mă ia alta)
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •