durere la glezna

08-04-2009
florian voinea
Nu este medic/terapeut
florian voinea
am facut radiografia gleznei si a partii inferioare a piciorului cu urm rezultat.Fara modificari de structura si de aliniament al segmentelor osoase, fara modificari de spatii interarticulare, Necesita consult ortopedic. Am fost la ortoped si am fost diagnosticat cu ARTRITA GLEZNA DR.Am urmat tratamentul [ciproflaxaciu, dalacin, voltaren rapid]fara nici un fel de rezultat.Simptomele de durere sunt ca un nodul ce se plimba de la glezna spre degete, 2sau 3 zile se localizeaza la degete iar pe urma se muta la glezna pe partea exterioara
13 comentarii
0
09-04-2009, ora 08:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Artrita infectoasa a gleznei este o boala grava, ce necesita internare si tratament antibiotic sustinut, intravenos.
Datele pe care le oferiti sunt extrem de sarace si nu contin informatiile esentiale: antecedente, modul de aparitie al afectiunii, durata, antecedente, varsta, ocupatia, alte tratamente efectuate si multe lucruri esentiale importante.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
02-04-2010, ora 09:46
RudolfJo
Nu este medic/terapeut
RudolfJo
Buna ziua Domn Dr...
Am un unchi care in zilele trecute a avut mari dureri de genunchi, pe o perioada de 3 sau 4 zile iar acum durerea s-a mutat la glezna.dupa spusele unchiului meu durerea este oribil de grea de suportat, deabia poate sa mearga, isi petrece toata ziua in pat, iar atunci cand se ridica circula foarte greu.vreau si eu un raspuns va rog frumos.MULTUMESC
0
02-04-2010, ora 13:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot exista zeci de cauze, dintre care cele mai semnificative sunt cele neurochirurgicale (hernie de disc), vasculare (arteriopatie periferica), cardiace (insuficienta cardiaca), metabolice (diabet, guta), reumatologice si numai in ultimul rand ortopedice (gonartroza decompensata) etc etc.
Este preferabil sa incepeti cu un consult de boli interne.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-04-2010, ora 18:02
RudolfJo
Nu este medic/terapeut
RudolfJo
Multumes mult pentru raspunsul dv.
Deosebita stima domn Marius Uscatu!
0
08-05-2010, ora 23:08
ovidiu5
Nu este medic/terapeut
ovidiu5
Buna seara. Am o problema de ceva vreme. Dimineata ma trezesc cu o durere ce seama cu o entorsa a gleznei(durere in momentul cand calc si in anumite pozitiidaca incerc sa o rotesc, in alte pozitii sau daca calc pe calcai durerea nu se simte???). durerea nu dispare toata ziua. de obicei a doua zi e mult mai slaba su dispare. Asta se intampla la un interval de timp mai lung (cateva luni). Am tot cautat pe net info cu cazuri asemanatoare insa nu am gasit.(durerea apare atat la piciorul stang cat si la cel drept). eu banuiesc ca e o durere ce provine de la o pozitie a piciorului in timpul somnului... Va rog sa imi dati si mie un sfat sau macar cateva informatii.
Multumesc.
0
08-05-2010, ora 23:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul la intrebarea D-voastra nu poate fi dat fara cunaosterea:
- sexului, varstei, greutatii/inaltime
- status profesional si sporturi practicate
- antecedente traumatice
- antecedente reumatologice, hepacice, cardiace, vasculare, hematologice si de orice natura.
Simptomele descrise de D-voastra pot avea mii de cauze diferite, si fara o filtrare a acestor criterii este imposibil orice raspuns. Poate fi o suprasolicitare fizica pasagera sau irce cauza imaginabila.
De asemenea, este necesar un consult clinic amanuntit (examinare locala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-05-2010, ora 11:58
ovidiu5
Nu este medic/terapeut
ovidiu5
Ok am inteles : sex masculin, 27 ani, 74kg/ 1, 74 inaltime, lucrez acasa la birou, sport mai rar (cate un fotbal)
am avut o entorsa usoara la glezna acum 11 ani dar nu mai stiu la ce picior - durerile acestea au inceput acum vreo 3 ani-. alte antecedente nu am avut.(se intampla sa mai apara "carcei" noaptea la frig la nivelul gambelor dar rar (2-3 ori/ an)).

Multumesc mult perntru promptitudine!

ps: De obicei pana ma mobilizez eu sa merg la medic durerea dispare :).
0
09-05-2010, ora 15:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
O consultatie completa presupune, in afara studiului antecedentelor personale patologice, si o examinare clinica a gleznei, existand numeroase manevre de cuantificare a instabilitatii, a miscarilor articulare, de decelare a punctelor dureroase etc etc.
Fireste ca durerea va disparea pana va mobilizati, insa nu inseamna ca nu pot ramane sechele importante in viitor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-05-2010, ora 16:04
ovidiu5
Nu este medic/terapeut
ovidiu5
Ok. Multumesc mult.
0
11-05-2010, ora 11:35
ovidiu5
Nu este medic/terapeut
ovidiu5
Pana la urma cea mai simpla solutie a fost si cea mai eficienta :).
Dupa zile de chin am zis sa incerc si ceva banal... Fastumgel... si a functionat (cain reclama) :)))
Dupa 2 ore deja durerea s-a redus la 20 % si acum dupa 15 ore a disparut aproape in totalitate.
Aviz amatorilor!!!
0
27-01-2012, ora 18:15
adebayor
Nu este medic/terapeut
adebayor
Vreau sa ma ajutati si pe mine am facut entorsa la fotbal si mi sa desumflat si acu pot sa alerg da nu pot sa alerg tare de tot ca ma mai duare ce crema sa iau sa numai ma duara. ms
0
01-03-2013, ora 15:09
pinky23
Nu este medic/terapeut
pinky23
Buna ziua!
De aproximativ o saptamana ma doare glezna, fara sa ma fi lovit sau altceva. Nu ma doare tot timpul..doar atunci cand merg sau ma las pe picior, sau daca nu misc piciorul mai mult de 10 minute, ori atunci cand duc glezna spre mine. Glezna nu este umflata. Mentionez ca am 21 de ani si 44 kg. Deci nu cred ca este din cauza greutatii sau varstei. Nu stiu daca am o problema cu articulatiile in general..spun asta pt ca imi pocnesc coatele, umerii, genunchii..Astept un rapuns, multumesc!
0
06-06-2018, ora 14:24
ioanngasparnnnnn
Nu este medic/terapeut
ioanngasparnnnnn
Buna ziua am si ieu o rugaminte sotul meu a avut glezna sclintita circa 2 ani in urma si acim are o durere groaznica sub glezna. A fc o RMN din care iese ca are un chist sub glezna. Am fost la mai multi medici pentru citirea RMN dar fara rezultat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  •