durere la genunchi dupa operatie

15-12-2013
bogdan1001
Nu este medic/terapeut
bogdan1001
Buna ziua, in luna octombrie am fost operat la genunchiul stâng, de menisc, acest diagnostic fiind dat in urma unui RMN.in timpul operatiei, doctorul spunanu-mi ca nu am meniscul rupt, doar o 'pelicula' care a fost indepartata chirurgical. Tot atunci spunandu-mi ca am cartilagiul moale recomandandu-mi infiltratii, pe care l-am facut.dupa 2 luni de la operatie ma supara genunchiul, avand o durere suportabila.am varsta de 30 ani 1.86 inaltime si 103kg.Ce imi poate fii???
3 comentarii
0
15-12-2013, ora 23:16
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Aveti posibilitatea de a uploada pe internet RMNul si radiografiile ca sa ni le aratati? Despre ce infiltratii e vorba? Cu ce?
0
23-12-2013, ora 20:29
bogdan1001
Nu este medic/terapeut
bogdan1001
Imi pare rau, dar nu pot sa le incarc pe net rmn si radiografiile.este vorba despre trei injectii la un intrerval de o săptămână, cu acid hialuronic. Este bine portul.unei genunchiere, timp de 8 ore, ptr a ma proteja de frig.va multumesc
0
23-12-2013, ora 22:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa intelegeti ca articulatia genunchiului suporta o presiune de circa 2 ori mai mare decat cea normala, presiune cauzata de cele 25-30 kg in exces...
Prin urmare, infiltratiile sunt total lipsite de logica, cat timp va confruntati cu o greutate excesiva...
Logic, este infinit mai simplu sa reduceti solicitarea genunchiului, atat prin reducere ponderala (25-30 kg), cat si prin reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul