durere la efort si amorteala gleznei

25-11-2008
Lavmar
Nu este medic/terapeut
Lavmar
Am cazut de la 2 metri direct pe talpi fara indoirea genunchilor.
Asta a fost exact acum un an.Durerea a fost teribila, in jurul gleznei am avut umflatura dar cel mai umflat si inrosit loc a fost deasupra gleznei pe partea laterala a pulpei picioruluAu avut loc urmatoarele;dureri, inrosire albastrire a pulpei.
Nici acum nu mi-a disparut umflatura.
Am fost la medic abia dupa 3 saptamini, timp in care deasupra glezei, pe partea laterala piciorulu iau avut loc urmatoarele;dureri, inrosire albastrire, sentimentul ca 1000 de furnici imi invadasera zona, amorteala si racire a zonei.
Am fost la orthoped, au facut o radiografie, nu se vedea nimic...cica.
Ei bine dupa 10 luni m-am dus iar, alt film iarasi acelasi lucru, nu se vede ruptura nici altceva.
Am facut acum 5 luni totusi un echo dopler in Romania, arterial nimic.
Totusi eu nu mai pot umbla.
Dupa 300 merti ma lasa glezna si incepe duirerea si in glezna dar si lateral.
Durere am si daca nu umblu, mai rau seara.Umflatura este tot acolo deasupra gleznei partea stinga, 10, 15 cm deasupra gleznei lateral
Domnul doctor Uscatu, va rog sa-mi dati un raspuns.V-am urmarit postarile si imi place seriozitatea cu care raspundeti.
Din pacate cazul meu nu l-am gasit printre forumisti, multumesc
1 comentarii
0
25-11-2008, ora 20:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va multumesc pentru aprecieri.
Cat despre glezna D-voastra, cu siguranta ca se petrece ceva acolo: fie o fractura osteocondrala, fie o fractura a procesului lateral al talusului, fie a procesului postero-medial, fie pur si simplu o instabilitate reziduala a gleznei prin ruptura unuia dintre fasciculele ligamentului lateral.
Toate aceste lucruri nu se vad pe o radiografie banala, si mai ales de catre un ochi neantrenat.
Puteti sa ma sunati pe mobil, 0722.302.316 si vom programa data si ora consultatiei, singura in masura sa ne apropie de adevaratul diagnostic.
Astept raspunsul D-voastra.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul