durere la degetele si incheieturile de la maini

01-07-2012
g5
Nu este medic/terapeut
g5
Am 26 de ani, acum 3 ani am fost operata de apendicita si mi s-a facut anestezie in coloana, dupa operatie am inceput sa am dureri groaznice la coloana in partea de jos, am fost la medici, am facut si RMN si mi s-a spus ca durerile s-ar putea sa le am de la faptul ca am un picior mai scurt cu 1, 5 cm, dar consider ca dc acesta era motivul, de ce durerile au aparut doar dupa operatie?

A doua problema este ca acum cu trecerea anilor durerea de spate s-a atenuat prin masaj zilnic cu un unguent natural, dar de 6 luni, am dureri la degetul mijlociu de la mana dreapta, iar acum durerea este si la celelalte degete de la ambele maini si incheieturi, mai ales dimineata cand ma trezesc, si uneori ma dor si gambele, asadar am cateva intrebari legate de aceste durei:

1. exista posibilitatea ca afectiunea descrisa mai sus, succint de catre mine, sa fie tratata fara medicamente? deoarece am avut ulcer si ma feresc sa recidiveze, folosind medicamente pe cale orala, preferand injectiile sau alte alternative
2. durerile de la degete pot avea legatura cu durerea mai veche de spate?
3. sunt artist plastic si petrec ceva timp folosindu.mi degetele la desen, pictura, este necesar sa ma opresc, sa nu imi mai folosesc excesiv mana drepta?
Nu stiu medicul caruia m-as putea adresa, sunt f confuza, pt ca am fost la cateva clinici particulare, unde am primit raspunsuri evazive si multi bani si tratamente pe care de frica reactiilor adverse multiple, nici nu le luam..asa ca de data acestea as dorii sa apelez la un medic (pt degetele si articulatiile care ma dor) care sa imi inteleaga problemele, si as dorii sa imi recomdati un centru apropiat orasului Satu Mare sau Cluj.va multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.