durere intestine

16-02-2015
bambi87
Nu este medic/terapeut
bambi87
Buna ziua! am si eu o problema digestiva, am de cateva zile niste crampe intestinale, dar azi a fost cel mai rau. Am dureri de intestine, dor la palpare, si sunt si umflate si tari. NU sunt constipata, si eu am de obicei o digestie mai proasta, dar crampe nu am niciodata. Se simte ca si cand as avea niste gaze blocate si ma dor. Eu o pun pe seama sedentarismului (nu pot face miscare din cauza unor probleme cu picioarele, asta de o luna si ceva) si am luat luna asta aspirina vegetala si diverse antiinflamatoare. de la acestea o fi? am luat si triferment, de obicei ma ajuta cu gazele, dar de data asta m-am speriat ca nici macar el nu-si face efectul. Ce-mi recomandati si din ce cauza e aceasta problema? E din cauza sedentarismului si a pastilelor?
3 comentarii
0
16-02-2015, ora 21:58
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu cand am aceste simptome( la mine sunt de la chimioterapie)imi fac un ceai de menta neindulcit, si daca nici asta nu are efect iau venter 1 gr.cu jumatate de ora inainte de masa.
0
18-02-2015, ora 09:30
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Antiinflamatoarele trebuie alese cu grija in functie de varsta, factorii de risc si patologia asociata.Se folosesc la recomandarea unui medic doar daca e necesar.
Anumite antiinflamatoare genereaza reactii adverse care se reflecta asupra sistemului digestiv(crampe, dureri, arsuri).Foarte important este sa tineti cont de alimentatia dvs., mai ales ca sunteti sedentara.Corpul uman are anumite necesitati nutritive si daca dvs. nu i le oferiti pe o perioada mai lunga de timp apar dezechilibre care se manifesta prin diverse simptome.
Recomandare mea este sa hraniti celulele organismului dvs., corespunzator si crampele vor disparea.
Sanatate maxima!
0
18-02-2015, ora 18:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ bambi87

De la pastile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Un digestiv (tăria înainte de masă) îmbunătăţeşte digestia
  • Sfaturi pentru o bună digestie
  • Problemele de digestie (tulburările gastrointestinale)
  •