durere intepatoare, scursa in partea dreapta a capului

01-03-2015
aurel_iasi
Nu este medic/terapeut
aurel_iasi
buna seara!
de ceva vreme (aprox 6 luni), la intervale de timp neregulate, am urmatorul simptom: pe partea dreapta a capului, pe o arie destul de extinsa, incepanad din spate si pana spre frunte, im apare o durere foarte intensa (8-9/10), cu durata de aproximativ 7-10 secunde. aceasta durere are caracter de junghi, si poate sa apara de 2 ori pe zi, de 10 ori pe zi, odata la 4 zile, deci fara o frecventa delimitata. apare in medii termice diferite (vara-cald, aer conditionat etc), iarna (cald, frig etc).
Am efectuat RMN cu angio, nu s-a vazut nimic, incl. nicio malformatie vasculara.
Neurologul zice ca 'durerile de cap mai apar, domle; ia cate un Nurofen'. pai, daca as sti ca am durerea peste 30 de minute, as lua AINS preventiv, dar nu am de unde sti,
Ce parere aveti? s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema? ce solutii aveti?
Inca ceva: cand apare acest episod dureros, efectiv nu ma mai pot concentra - sa vorbesc, sa scrfiu, datorita intensitatii atat de mari a durerii...
Multumesc
A.
2 comentarii
0
03-03-2015, ora 08:36
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Va recomand un tratament de preventie conform ghidurilor europene, pentru migrena agravata!
0
27-03-2015, ora 21:44
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna seara dl doctor. Am reuşit sa ajung la un neurolog şi urmează sa fac radiografii şi rmn. Am dureri foarte mari în zona cervicala şi nu m-a lămurit nimeni dacă simptomele pe care le am sunt de la coloana sau nu. Mă doare în partea dreapta exact la baza craniului şi partea dreapta a capului, şi am momente când aceasta parte îmi amoarte sau îmi amoarte şi crestetul capului. Deasemenea, ce mă îngrijorează cel mai mult este faptul ca am o senzaţie de lichid care se scurge din cap în gura în aceasta parte dreapta. Aseară am ajuns la urgenta din cauza durerilor şi mi-aau facut o radiografie faciala crezând ca am sinuzita, încă la radiografie nu a reieşi nimic. Au spus ca acea senzaţie de lichi f este de la o sinuzita în stare incipienta care nu se observa la radiologie şi durerea de la nevralgie. Dar şi vena este umflata în partea dreapta..de la baza gatului la baza craniului. Cu toate astea, deşi sunt pe tratament de 3 zile am dureri..un pic mai mici decât ieri şi continua sa îmi amoarta capul, sa fiu ameţită şi sa am acea senzaţie de lichid cu gust de puroi-metal..nu îmi dau seama exact. Sa fie de la coloana cervicala sau e altceva???? Mulţumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.