durere inghinala si in spate

14-07-2010
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
Buna ziua! Am o mare problema pe care medicii din C-ta nu au reusit sa o clarifice. Am o durere inghinala, care in faza ei acuta-acum o saptamana- s-a manifestat si cu o tumefiere inghinala. la eco nu s-a vazut nimic suspect, toate organele in regula, inclusiv ovarele, uterul, rinichii. Doar nisip la vezica urinara. Singurul inflamat era ganglionul. Inflamatia mi-a trecut -nu de tot, dar durerea este tot acolo. Durerea pleaca din spate, din zona salelor, merge spre inghinal, si coboara spre piciorul drept-coapsa anterior. Piciorul il simt amortit, mai ales cand merg pe jos, cand umblu pe tocuri. Eu am probleme cu spondiloza cervicala si am mai simtit junghiuri in spate in zona saleleor cand ridic ceva greu de jos. Durerea in sale este ascutita, parca am un cutit bagat acolo, cea inghinala este mai mult ca o arsura sau intindere nici nu stiu cum sa explic.
Acum, intrebarea mea este: poate fi din cauza unor exercitii pentru picioare de genul extensii, facuta brusc si fara incalzire? Am mai avut o durere foarte ascutita la spate, de nu ma puteam ridica de jos, cand am stat pe podea pe spate si faceam exercitii. Atunci am avut piciorul amortit de sus pana jos o saptamana. Durerea cedeaza doar la repaus la pat si antinflamatoare gen voltaren-supozitoare. Daca stau in sezut nu ma doare, sau pe partea afectata. Medicul de familie in urma analizelor de urina si sange mi-a spus ca am infectie urinara. dar de ce ma doare spatele si piciorul?? Nu mai stiu la ce medic sa merg. Spuneti-mi, va rog, cine ar putea sa imi puna un diagnostic corect. Am durerea de o saptamana deja si nu mai pot...Va multumesc din suflet!
7 comentarii
0
14-07-2010, ora 10:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti perfect o lombo-cruralgie, determinata de o compresiune radiculara (hernie de disc).
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-10-2010, ora 19:02
tonimaniu
Nu este medic/terapeut
tonimaniu
Buna ziua...am o problema asemanatoare. Durerea se lasa din zona dreapta (sub coaste), intepaturi si dureri in zona inghinala, dureri si amorteli al piciorului drept copasa anteriora si dureri testiculare far inflamatii (am fost examinat eco la toate organele inclusiv testicule neavand nici-o problema) Ceea ce difera la mine e ca durerea se atenueaza odata cu miscarea cu cat fac mai multa miscare cu atat durerea dispare treptat(sau nu-i mai dau importanta), revenind apoi.In timpul odihnei orice durere dispare apoi revenind odata cu pozitia sezut pe scaun.Va multumesc.
0
12-10-2010, ora 22:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti perfect o lombo-cruralgie, determinata de o compresiune radiculara (hernie de disc).
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-07-2011, ora 10:20
Bobbby
Nu este medic/terapeut
Bobbby
Buna ziua.Am si eu o problema nu prea grava.Acum 2 saptamani m-am masturbat si imediat am inceput sa am o durere in zona inghinala ( ca un fel de nodul il simteam) si simt un discomfort in testiculul drept.Cand tusesc, rad sau stranut cateodata ma doare in acea zona inghinala, cateodata simt doar o presiune.nu este nimic vizibil, vureo umflatura sau ceva.Ceea ce e mai confuz este ca am mai avut o asemenea durere cand aveam 14 ani, care mi-a trecut de la sine, doctorita spunand ca este posibil sa mi se dezvolte organele genitale si aparatul reproducator.Si acum din nou a revenit durerea, acum am 18 ani.Ce poate sa fie?Multumesc pt atentie !
0
10-07-2011, ora 10:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru problema D-voastra trebuie sa va adresati la sectiunea Urologie sau Chirurgie Generala, si nu la aceea de Ortopedie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-06-2012, ora 15:46
nesta18
Nu este medic/terapeut
nesta18
buna ziua!am si eu o problema si nu ii gasesc rezolvare!am o durere inghinala si de abdomen inferior, simt ca ma tine ceva(ca si cum as avea o plasa)de altfel am si o durere lombara accentuata pe partea dreapta.durerea de spate apare doar la efort si mers.am facut ecografie, colonoscopie, rmn de coloana lombara toata au iesit in limite normale.credeti ca ar putea fi o hernie inghinala?mentionesz ca durerile le am de circa 6 luni.va multumesc!
0
04-06-2012, ora 21:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru a fi utile, explorarile mentionate de catre D-voastra trebuie corect practicate si interpretate: echografia trebuie practicata de catre urolog sau de catre gastro-enterolog, colonoscopia trebuie practicata de catre gastro-enterolog, iar RMN-ul trebuie interpretat strict de catre neurochirurg, in timpul examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •