durere infernala de picioare

27-05-2015
Sorina18
Nu este medic/terapeut
Sorina18
de aproximativ 2 luni am o durere infernala de picioare, este o durere oarecum intepatoare in zona talpilor si a gleznelor. de asemenea, de vreo luna imi sunt degetele amortite si am picioarele umflate aproape permanent. am luat si cate 2 pastile ketonal o data si nu am simtit nici o ameliorare si folosesc si o crema numita stimuven, insa fara folos. nu stiu ce sa mai fac ca sa dispara durerea
3 comentarii
0
27-05-2015, ora 09:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul:
- sex, varsta, greutate/inaltime;
- status profesional si sportiv, eforturi practicate (cat timp stati in picioare sau mergeti pe jos in decuresul zilei);
- antecedente vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii, neurochirurgicale, hepatice, cardiace, renale etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-05-2015, ora 10:51
Sorina18
Nu este medic/terapeut
Sorina18
Sunt femeie, am 19 ani, 1, 70 inaltime si 65 kg. Stau in picioare aproape zilnic cate 6 ore deoarece lucrez. Am avut intotdeauna dureri la picioare, mai ales de la genunchi in jos, dar mereu mi s-a spus ca e din cauza cresterii, iar mai apoi mi s-a spus ca sunt din cauza unei infectii pentru ca am avut un chist submandibular dar acesta a fost extirpat acum 4 ani si durerile au persistat, iar in urma cu un an am facut analize pentru streptococ B si au iesit negative.
0
27-05-2015, ora 11:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Explicatia este infinit mai simpla decat v-o imaginati: 10 kg in exces si efort exagerat (stat in picioare excesiv).
Prin urmare, atitudinea este logica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •