durere incheietura picior | Forumul Medical ROmedic

durere incheietura picior

18-09-2014
ionutbkr
Nu este medic/terapeut
ionutbkr
Buna ziua, as dori si eu niste pareri cu privire la o durere. Eu am facut fotbal cativa ani si la un anumit meci am cazut mai tare pe piciorul stang, atunci a fost o mica durere la glezna si nu m-am dus la doctor, dar in timp tot ma durea. Am fost am facut radiografie si doctorul a spus ca nu este nicio problema, dar si in ziua de azi la anumite miscari piciorul ma doare si trosnesc intruna oasele la incheietura langa glezna. Va multumesc
3 comentarii
0
18-09-2014, ora 20:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa fiu sincer: nu am inteles localizarea anatomica a suferintei D-voastra.
Este important sa facem diferenta intre picior (formatiune anatomica situata mult mai jos de glezna) si membrul inferior, format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Nu am inteles tocmai elementele importante: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Este perfect adaverat ca foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru glezne, practic cvasi-totalitatea foot-ball-istilor au gleznele complet distruse la 35 ani...
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-05-2015, ora 07:54
rosalyndaa
Nu este medic/terapeut
rosalyndaa
Am 52 ani am 120 kg si. 1.69 înălţime mi sa umflat laba piciorului la drept.fara dureri ma ustura SI simnt greu daca stau mai mut cu el. Lasat. Jos ce tratament. Sa. Fac ce trebuie sa fac.va multumesc.
0
18-05-2015, ora 09:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In cazul D-voastra este posibil doar tratamentul naturist: sa slabiti 60-65 kg si sa reduceti drastic statul in picioare si mersul pe jos.
Cu mare probabilitate sunteti diabetica si este posibil sa va confruntati cu un picior Charcot diabetic sau cu un sindrom ischemic periferic sau cu o tromboza venoasa profunda.
Toate aceste situatii reprezinta urgente majore.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Există legătură între durerile articulare È™i vreme?
  • Dureri la articulaÈ›iile degetelor - ce ar putea fi? (diagnostic diferenÈ›ial)
  • De ce mă dor articulaÅ£iile (mă lasă una ÅŸi mă ia alta)
  • Cum îți menÈ›ii articulaÈ›iile sănătoase
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •