durere in zona pieptului

28-01-2015
bogdan999
Nu este medic/terapeut
bogdan999
buna ziua am 24 de ani si de 4 zile am o durere in zona pieptului. la inceput a fost doar in zona inimii dar acum a cuprins toata zona pieptului si simt si in spate o usoara durere. respiratia parca sa ingreunat desi nu ma doare daca trag mult aer in piept. ceea mai mare ingrijorare ar fi infarctul. ma puteti ajuta cu ceva idei despre ce ar putea fi ? va multumesc.
7 comentarii
0
28-01-2015, ora 17:03
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Buna! Nu cred ca durerea ta este de origine cardiaca, dar poti merge la medic de familie sa faci o electrocardiograma (ekg), mai mult pentru linistea ta. Ai spus ca nu te doare daca respiri adanc, asta mai degraba inseamna o durere musculara sau costala, ai incercat sa iei anti-inflamator ca nurofen sau ibuprofen sa vezi daca te lasa durerea?
0
28-01-2015, ora 17:13
bogdan999
Nu este medic/terapeut
bogdan999
Am luat ibuprofen dar durerea nu a disparut... si medicul a zis ca ar fi de origine musculara dar asta apare asa din senin ?
0
28-01-2015, ora 19:17
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Durerea musculara intarziata poate sa apara 1-3 zile dupa un efort fizic, nu neaparat efort mare, dar poate o intindere, sau poate ai stat incordat. Daca ai tusit sau daca ai stranutat puternic candva, si asta poate sa cauzeze durere musculara intarziata in zona pieptului. Poti sa incerci sa te dai cu crema/gel de arnica, ajuta mult la durerile musculare.
0
31-01-2015, ora 15:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ bogdan999

Nu cumva aveti cumva si simptome de anxietate ?


a. Agitaţie şi nerăbdare
b. Senzaţia de nod în gât
c. Oboseală, stare de slăbiciune
d. Dificultăţi în concentrare, senzaţia de "cap gol" sau de "vid mintal"
e. Stare de nervozitate sau iritabilitate
f. Tensiune musculară sau stare de încordare
g. Tulburări de somn (dificultăţi în a adormi, trezit în mijlocul nopţii, trezit devreme dimineaţa, somn excesiv) sau somn neodihnitor
h. Preocupare exagerată pentru lucruri cotidiene, obişnuite sau pentru subiecte minore
0
31-01-2015, ora 15:47
bogdan999
Nu este medic/terapeut
bogdan999
Nu de ce ? E doar durerea in piept
0
31-01-2015, ora 15:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Putea fi pe fond nervos. Durerea in piept si teama de infarct sunt specifice si anxietatii.

Cu trimitere de la medicul de familie, mergeti la un medic Cardiolog pentru a va face atunci toate investigatiile necesare.
0
06-02-2015, ora 12:25
petrica51
Nu este medic/terapeut
petrica51
Am dureri in piept, partea stinga de cca 1 luna, permanent. Dispar la Nitroglicerina, dar apar din nou.Am fost la medic si m-a programat peste 3 saptamani, lipsa locuri, pentru CRONO-CT. In 1989 am suferit un Infarct miocard anteroseptal si inferior, si BRD. In anul 2012 am facut un blocaj atrio-ventricular sting si a necesitat implantare de stimulator cardiac, dupa care m-am simtit foarte bine pina in Decembrie 2014, cind mi-au aparut aceste dureri in piept.
Intrebare: Cu ocazia acestei CRONO-CT se poate debloca si blocul de ramura dreapta (BRD) suferit in 1989 ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •