durere in zona lombara-unde pot sa ma adresez ???

16-04-2010
yryss
Nu este medic/terapeut
yryss
Buna ziua!
Am o durere in zona lombara care incepe sa devina pe zi ce trece tot mai ingrijoratoare.De aproximativ jumate de an (cu interferente intre a deveni f accentuata si a disparea cu desavarsire dar la un anumit interval revine.si tot asa pana acum o luna cand am inceput sa am dureri din ce ince mai mari).Serviciul este de asa natura inkt nu pot sa fac miscare si sunt nevoita cele 8 h sa le stau pe scaun.Asta ar fi principalul motiv care a fost gasit pana im mom de fata.al ll-lea ar fi faptul ca am o inaltime (180 cm)care suprasolicita coloana si care nu mai are aceiasi flexibilitate ca in urma cu cativa ani cand faceam ceva mai multa miscare.Sunt nou venita in Bucuresti si incerc de aproximativ 2 luni sa gasesc un doctor reumatolog, pe unde am fost toti au spus ca tre sa fac tot felul de radiografi si analize.Toate ies bine.durerea este in continuare prezenta si cateodata trebuie sa o "potolesc" cu analgezice. Este o durere care nu imi permite sa stau f mult intr-o singura pozitie/ nu pot sa stau f mult in picioare/ se resimte pe piciorul stang si cateodata si pe cel drept.
Unde as putea sa ma adresez ca sa pot fi" bagata in seama" si sa beneficiez de un tratament adecvat problemei mele???
1 comentarii
0
16-04-2010, ora 21:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca ati putea incerca un consult neurochirurgical. Descrieti o simptomatologie de compresiune radiculara lombara.
In cazul in care nu este necesara interventia chirurgicala se impune o kineto-terapie specifica coloanei lombare (nu fizioterapie, nu masaj, nu proceduri electrice, ci GIMNASTICA MEDICALA!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.