durere in zona inimii, furnicaturi, amorteli degete stanga

09-06-2008
lar_05
Nu este medic/terapeut
lar_05
Buna ziua,
Doresc un sfat, daca se poate. Sunt barbat am 31 de ani, fac sport, si lucrez ff des in ture de noapte.
Acum 2 saptamani am simtit o jena in partea stanga in zona inimii - dupa un antrenament sportiv jena s-a accentuat spre durere, urmand si senzatiile de furnicaturi in degetele mainii stangi.
In prezent durerea nu mai este persisitenta, dar reapare daca incerc sa depun efort fizic, in special cu mana stanga.
Mentionez ca tot in urma cu 2 sapt mi-am facut analizele generale si au iesit bine (tensiune, calciu, etc), in afara de colesterol: 243.
Va rog mult, daca se poate sa ma lamuriti cu ce se intampla si ce ar trebui sa fac.

Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
09-06-2008, ora 00:00
mihaela paraschiv
Identitate neconfirmată
mihaela paraschiv
Durerea ar putea fi de cauza musculara sau chiar o hernie de disc cervicala, insa nu poti exclude nici o cauza cardiaca.
Ar fi necesar un consult cardiologic(pt EKG, enzime cardiace) si un consult neurologic, chiar neurochirurgical, mai simplu...un consult la un spital de urgenta.
Cu respect, Dr Mihaela Paraschiv
0
10-06-2008, ora 00:00
lar_05
Nu este medic/terapeut
lar_05
Multumesc mult pentru raspuns.
O sa incep cu un consult de specilitate cardiologic si apoi neurologic.
Va doresc o zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  •