durere in timpul ejacularii

20-09-2006
Andorra
Nu este medic/terapeut
Andorra
Inainte de a va expune subiectul vreau sa felicit intreaga echipa de medici care a contribuit la realizarea acestui site. Este deosebit de util si practic.
Informatiile de care am nevoie se refera la sotul meu. De circa 2 ani acuza dureri mari in momentul ejacularii (la baza penisului). Tinand cont de discomfortul pe care il avea am decis sa rarim rapoartele, crezand ca asta ar putea rezolva problema. Rezultatul a lasat de dorit. In urma unui tampon uretral (si a antibiogramei) i-a fost depistat streptococul de grupa B si strept. auriu, motiv pentru care a urmat un tratament cu antibiotice. Din pacate, nu a folosit la nimic nici de data asta. Dar nu se termina aici! In urma cu 2 luni a acuzat usturime, insotita de aparitia unor bubite la nivelul penisului, care cu timpul au disparut. Crezand ca motivele ar putea fi pasagere si usor de "reparat" (ex.detergentul de rufe care i-a dat o reactie alergica sau apa putin mai dura etc.) am trecut peste acel episod relativ usor. In urma unui raport ( care, in definitiv era inevitabil) am descoperit ca mi-a transmis si mie acel microb, manifestat prin iritarea vulvei, prurit, secretie alba, densa, fara miros urat.
Veau sa mentionea ca in acest interval (de 2 ani) am ramas insarcinata, iar in ultimul trimestru de sarcina am facut (oblig.) un tampon vaginal, in urma caruia am rezultat pozitiva la candida albicans, streptococ beta. de grupB si staf. epiderm. De asemenea, tin sa precizez ca nu am avut niciodata afectiuni ginecologice de nici un fel, sotul, in schimb, da.
Un control urologic (respectiv ginecologic) este deja programat, va solicit in schimb sa imi explicati in ce fel actioneaza fiecare din aceste becterii, atat la sotul meu cat si la mine si ce boli pot provoca. Durerile acuzate in timpul ejacularii au legatura cu ele?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
02-10-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Durerile acuzate de sotul dvs la ejaculare ar putea avea legatura cu infectiile despre care vorbiti. Urologul este insa cel care poate sa va dea informatiile cele mai complete si competente(respectiv ginecologul)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: