durere in piept si in gat

22-05-2007
nelo23
Nu este medic/terapeut
nelo23
Buna ziua.Ma numesc Ionel si de ceva vreme ma confrunt cu mare problema care ma nelinisteste foarte mult.De ceva vreme (2-3luni) am o durere in piept care nu dispare deloc, mai ales in centrul piptului, dar ea se muta si in alte parti ale pieptului ca o presiune si am si ceva in gat ca un nod care imi provoaca discomfort dar nu la inghitire si doar asa cand respir.De ceva vreme am inceput sa scuip si sange dar numai cand fac efort si nu cu mucoasa ci doar asa simplu.Am facut o radiografie pulmonara si nu a iesit nimic.mi-am facut si analizele la sange si nu am decat o anemie (hemoglobina 11, 8%) am facut si ekg la inima si am o modificare dar care nu pune viata in pericol (bloc minor de ramura dreapta cred ) si am mai facut si o radiografie la coloana unde se apre ca am unekle vertebre deplasate.
As vrea sa stiu si eu cam ce diagnostic as avea sau ce analize sa mai fac sa aflu.
Va multumesc pt. raspuns si as vrea sa fie cat mai curand pentru ca sunt disperat.Cu mult respect.
23 comentarii
0
13-07-2007, ora 00:00
Edgar
Nu este medic/terapeut
Edgar
Salut. Aceleasi simptome le am si eu. Poti sa-mi spui si mie cum ai mai evoluat. Tot de 3 luni aproximativ am aceleasi simptome, iar cardiologul si radiografia la plamani sunt foarte bune. A mai ramas sa analizez o pobilia problema a esofagului sau ceva digestiv. Daca ai mai aflat ceva sau un tratament anume iti multumesc daca ai posta un mesaj.
0
19-07-2007, ora 00:00
copil123
Nu este medic/terapeut
copil123
nu sunt sigur de ce va spun dar nu vati jucat cu exercitii pranyama sper!!!! daca nu stiti ce sunt astea e si mai bine inseamna ca nu ati facuto.
Si o am aceleasi sintome si nu vad nici un raspuns
dar nu am dureri daca fac efort
0
05-08-2007, ora 00:00
nelo23
Nu este medic/terapeut
nelo23
salut edgar.ce sa spun am aproape aceleasi simptome da acum am inceput sa am shi probleme de respiratie shi am un fel de mucus in gat de culoare alba gelatinoasa care imi ofera un mare discomfort.Osa mai merg la medic saptamana asta sa vad ce-mi mai spune.Am fost shi la orl shi mi-a zis ca am laringita, am furmat un tratament shi nimic
NU stiu ce sa mai fac, daca afli shi u ceva sa scrii aici poate iii dam de cap.
cu mult respect.astept raspunsuri.
0
27-09-2007, ora 00:00
turtadulce
Nu este medic/terapeut
turtadulce
pentru copil123, m-am speriat putin cand am vazut comentariul tau, eu m-am "jucat" cu exercitii pranayama, dar le faceam rar, poate de 2 ori pe luna in ultimii 4-5 ani, nu mai mult de 10-15 min odata. problema e ca la aparitia simptomelor de alergie si infectie in gat, am incercat sa fac zilnic pranayama, crezand ca o sa imi usureze respiratia, in special senzatia de nas infundat. Acum nu am mai facut de vreo zi si nici ca mai am curaj. Am dureri persistente in piept cam de cand cu canicula, la plamani nu am nimic, la inima nu am nimic, dar durerile le simt si in fata, si in spate, uneori completate de o jena ca o intepatura in stanga sub coaste. Nu pot sa dorm pe partea stanga pentru ca simt ca ma jeneaza sub coaste. Am si o infectie in gat cu levuri, sub tratament, dar nu stiu daca infectia sau o gripa sau exercitiile astea nefericite mi-au dat febra si dureri la efort (jogging)si febra cu frisoane dupa o plimbare acum o saptamana, de am ajuns la urgenta, dar cica nu era nimic si temperatura era normala, desi pe mine efectiv ma ardea in piept. dupa febra cu frisoane m-am simtit slabita cateva zile ca la o gripa. oare cu multa odihna o sa imi revin mai repede ?
0
28-09-2007, ora 00:00
copil123
Nu este medic/terapeut
copil123
incearca cu odihna dar daca nu mege, mai incearca ajutor medical. daca nu descopei nimic cauta un maestru in pranyama un guru. nu maintreba de unde ca nush cauta pe net. sper doar si renunta la chestia aia. fara maestru inseamana problema. ferestete si de yoga sau orice alceva ce nu esti sigur ce e.
0
10-12-2007, ora 00:00
dany1
Nu este medic/terapeut
dany1
In primul rand exercitiile de respiratie nu pot fi facute in atmosfera poluata, in nici un caz in casa sau in oras, ele se fac undeva, in zone izolate, la noi in tara sunt doar cateva zone unde mai pot fi facute. La inceput se fac exercitii usoare care constau mai mult in constinetizarea respiratiei, fara a o modifica in nici un fel si nu mai mult de 5 min pe saptamana. Din ce spuneti voi inteleg ca s-a cam exagerat cu asa ceva. Pentru cei care fac cu sau fara guru sfatul meu e sa se opreasca. Ceea ce semnalati voi sunt deregrari somatice si in timp se pot transforma in boli grave daca traseele nervoase respective sunt excitate tot timpul. Pentru inceput puteti incerca cu o relaxare, daca tot persista incercati cu ceva calmante naturale ( tinctura de valeriana, etc ), imp[ortant e sa nu mai simtiti acele trasee nervoase.
0
06-06-2008, ora 00:00
roxana1977
Nu este medic/terapeut
roxana1977
Buna ziua, ma confrunt cu aceeleasi simptome, si nu stiu ce sa mai fac, la fel inceput am scuipat sange, am facut broncoscopie, si nimic,
simt durerile in interior, ca si cum ar fi la esofag, si un nod permanent in gat.Noaptea trebuie sa dorm cu capul mult mai ridicat ca sa pot sa respir,
La inima, nu am nimic, analizele au iesit bine, nu stiu ce sa mai fac, am facut si anlize pentru tiroida si nimic.
Va rog, daca puteti sa ma ajutati, nu mai suport acel nod in gat.
Sunt si momente cand nu ma doare, daca incerc sa ma relaxez si daca nu ma misc.
Ce control sa mai fac ?
VA multumesc anticipat.
0
12-11-2008, ora 17:39
diana_40
Nu este medic/terapeut
diana_40
Salut!
Eu am avut palpitatii, apoi dureri in piept timp de 4 saptamani, un nod in gat. Am facut EKG analiza sange si tiroida si nimic. Doctorii nu stiu ce am. Am luat argila (tratament) si mi-a facut foarte bine. Dar continui sa vad medici, caci trebuie sa fie o cauza. Unii zic ca e muscular, ca poate de la organele invecinate inimii (ap. digestiv, vena cava etc).
Va doresc sanatate!
1
22-11-2008, ora 20:38
alex666
Nu este medic/terapeut
alex666
Ma inscriu si eu pe lista celor care au simptomele astea...
Mie mi'a spus doctora k e din cauza oboselii si a stresului acumulat, "niste nelinisti asa" (cum a spus farmacista) si mi'a dat niste pastile ptr asta... partea cu oboseala pare sa fie adevarata, oarecum, dupa c ma odihnesc klumea ma simt mai bine... dar tot nu'mi trece...
dany1 a spus ceva foarte interesant : dereglari somatice, adik atunci knd o "dereglare" psihica, stresul spre exemplu, se converteste intr'una fizica...
Pare sa nu aiba legaura cu faptul de a fi fumator, cu plamanii sau cu inima... kre-k suntem doar "somatici" rau de tot :))))))
Vad k sunt si posturi din 2007... s-a rezolvat ceva d-atunci ??!
0
27-02-2009, ora 05:57
roxana1977
Nu este medic/terapeut
roxana1977
buna ziua,
revin cu acest comentariu sa va spun ca am scapat de acel nod din gat care era pe baza de stres, dar au aparut alte simptome, si nu stiu ce control sa mai fac.
Tin sa mentionez ca in decembrieam fost din nou la spitalul Marius Nasta unde am facucut broncoscopie cu lavaj, rezultat negativ, nu s-a gasit nimic la fel si la radiografia toracica, PROBABIL CA FIRISOARELE DE SANGE AU FOST EXPECTORATE DATORITA UNEI BRONSIECTAZII, SI PROBABIL CA SE VOR MAI REPETA, aceste au fost raspunsurile.AM PLECAT ASA CUM M-AM DUS, FARE NICI UN MEDICAMENT PRESCRIS.
Acum in fiecare dimineata expectorez o sputa de culoare ganlben - verzuie, am fost si de culoare alba cu firioare cenusii, si cu firisoare mici de sange, dar ce ma supara cel mai rau este faptul ca am dureri ale mainii stangi si amorteste dar cu tot cu brat si antebrat ( de 1 luna zile ), si mai ales ca de ieri simt si la piciorul stang.In spate pe parte inimii simt si niste mici intepaturi, iar limba o am tot timpul incarcata de culoare galbuie, alba, nici nu mai stiu ca mi s-a luat s-o studiez.
Am uitat sa va spun pana acum 1 sapatamana am avut un gust metalic in gura( acesta a aparut in urma unui exces de peste, stiu ca in ziua respectiva am mancat mai mult peste, am dormit si seara cand m-am trezit, am simtit un gust rau de metal in gura) ;la un moment dat chiar simteam ca ma arde in gat.Am fot la ORL, am facut un exudat, nu a aparut nimic, am facut examen la suputa de vreo 3 ori, la fel negativ.
CT a mai ramas de facut dar imi este frica , radiatiile sunt foarte mari , ar fi ca si cum ti-ar face 200-300 de radiografii normale, si mai las ca medicul peumolog nu imi recomanda, dar saracul nici nu stie ce sa mai fac.
Mai trebuie sa va spun ca am facut analizele la sange si nu prea au fost bune, hemoglobina 11, 9, si pragul limita era de 12, 5
hematocritul era la fel mai mic
VSH - 20, asta inseamana ca exista undeva in organism o infectie, si Inca 2 analize LPCR- marit 47 SI RSDW -micsorat 35.Am luat antibiotic AVELOX ( recomandat de medic, chiar daca eu nu aveam nici un simptom de raceala sau gripa, dar din cauza VSH-lui, si niste fier ).Am sa repet astazi analizele
Se poate sti de unde aceste simptome ?
Va rog din suflet daca mai exista asemenea cazuri sa-mi scrieti.
Va multumesc anticipat.

am uitat sa va spun, ma simt foarte bine atunci cand sunt la biserica, pentru ca de acum un an de cand am inceput sa am probleme, merg la Masluri si duminica la Sf Liturghie .
0
27-02-2009, ora 18:12
roxana1977
Nu este medic/terapeut
roxana1977
va rog din suflet se poate sa-mi dati un sfat
0
08-04-2009, ora 23:53
aduta_81
Nu este medic/terapeut
aduta_81
Buna seara.eu sunt in italia si in urma cu 1 luna jumate am inceput sa scuip maro apoi firisoare de sange.am facut gastroscopie...nu a iesit nimic.apoi am fost la ORL.nimic.acum de cateva zile am si dureri in piept care trec dupa cateva minute 5-10 min.nimeni nu stie nimic.la plamani nu am nimic.poate ma ajutati voi.
0
24-09-2009, ora 01:48
dobrin
Nu este medic/terapeut
dobrin
Salut de ceva timp 3-4 luni am aceasi probleme, dureri in piept, rar mai scuip si sange. a aflat cinevw care ar fi problema ? in primu rand as vrea sa stiu la ce medic si unde sa merg sa nu coridoarele degeaba si sa mai cheltui si o caruta de banii pe care nu prea i am. mersi
0
24-09-2009, ora 08:45
roxana1977
Nu este medic/terapeut
roxana1977
Pentru domnul Dobrin si aduta_81, consultati si un homeopat, si v-as recomanda dr Pavel Chirila din Bucuresti., si un produs Apisan forte de la domnul ing. Bogdan Victor.
Aceste dureri pot fi asociate cu stari mari de stres , sau boli sufletesti.
0
24-09-2009, ora 08:48
roxana1977
Nu este medic/terapeut
roxana1977
daca sunteti fumatori este cazul sa lasati aceasta otrava.Nu mai fumez de 2 ani , este incredibil cat de bine ma simt fara tigari si cafea, doar ceai, si produse naturiste care iti fac viata mult mai frumoasa !
0
29-01-2010, ora 19:02
gaby89
Nu este medic/terapeut
gaby89
acleasi probleme am si io :| dureri in zone pieptului de ceva timp mai exact 5-6 luni :| cidat este ca atunci cand ma doare nu este o direre insuportabila si inca ceva durerea parca se muta catodata in zona pieptului subt inima si catodata subt ficat cred / oricum in zona ficatului si a inimi este durerea. Cumva e vb de cancer :( nu prea am timp sa merg la medeic din cauza locului de munca iar in weekend doctorul de fam este liber poate imi dati un sfat multumesc.
0
05-02-2010, ora 16:06
mariaporumbic
Nu este medic/terapeut
mariaporumbic
buna ziua as dori sa intreb un doctor bun ce sa fac ca te ceva timp am dureri groaznice in piept si am fos la medic mia spus ca am facut preinfart si mia facut o injectie in burta apoi mia dat drumul acasa.dar acum iar am aceleas sintoame si am fost iar la doctor si mia zis ca am glanda si iar ma internat si iar mia dat drumul si iar si iar ce na sfatuiti sa fac?multumesc
0
20-05-2010, ora 17:53
bibicarina
Nu este medic/terapeut
bibicarina
buna ziua.am si eu o problema cu prietenul meu...de cateva zile il doare in gat rau, a luat de toate, dara are limba de la jumatatea limbii in sus limba galbuie, il doare gatul rau si ustura si uneori i se duce durerea pe esofag.imi puteti spune ce este.multumesc
0
04-07-2010, ora 20:34
smnene
Nu este medic/terapeut
smnene
buna ziua

Pt roxana 1977.. dute si vezi un gastroenteurolog.. am aceleas simtome nimic la plamani dar in schimb mi-au gasit o hernie hiatala si datorita refluxului am avut toate aceste simtome
0
10-07-2010, ora 19:30
roxana1977
Nu este medic/terapeut
roxana1977
buna ziua,

astazi m-am speriat foarte rau, am avut o expectoratie cu sange, efectiv sange, nu stiu de unde poate fi,
M-am trezit si am simti ca am ceva in gat, cand am expectorat , la vederea sangelui am inceput sa tremur.
Pana acum eu am avut doar firisioare de sange, care de aproximativ un an de zile nu au mai aparut, iar astazi dintr-o data ma trezesc asa.Am eliminat tot, si toata ziua, am urmarit expectoratiile, nimic, chiar m-am fortat sa vad daca mai expectorez ceva, absolut nimc.In nara dreapta am gasit la fel sange usor inchegat.
Ultimul control la spitalul MArius Nasta a fost in decembrie 2009, si nu mi-au gasit nimc, de fapt de 2 ori pe an merg la control, in iulie si decembrie .In urma cu 10 zile, am facut analizele, si totul ok, usoara anemie, adica hemoglobila este 12, 1, iar limita min12, 5, si hematocritul la fel usor scazut, in rest totul ok, VSH in limite.

Este posibil sa fie vorba si de hernie hiatala asa cum spune smnene, va rog daca se poate sa imi spune-ti mai multe detalii -*.Multumesc.


(*modificat de administrator)
0
14-02-2011, ora 10:37
Claudia DM
Nu este medic/terapeut
Claudia DM
Buna ziua, am o durere in piept doare cel mai tare cand trag aer, simt plamanii umflati insotita de durere de ceafa. Astept un raspuns. Multumesc anticipat
0
18-02-2011, ora 18:17
costinel_ses
Nu este medic/terapeut
costinel_ses
Buna ziua, am o mare durere in piept cand tusesc, simt ca imi infige cineva un cutit in capul pieptului, durerea este insuportabila, tin sa mentionez ca sunt fumator. Va rog, ajutati-ma. Stima
0
12-06-2011, ora 15:11
dinuonica
Nu este medic/terapeut
dinuonica
Buna ziuaa am si eu o asemenea durere i piept ea se localizeaza pe marginea sternului in partea dreapta si ma doare cind fac miscari bruste isa cind stau locului nu simt nimic.Si plus la asta ma doare si spatele, am fost la doctor si mea spus ca am miozita am primit ratament 20 de zile si mea trecut putin spatele nu pieptul si acum iar ma doare sunt speriat nu pot sa dorm noptile, mi se pare ca ca voi muri daca dorm!!Aceasta durere in piept o am de vreun 1 an insa inainte imi trecea si reaparea dar acum a aparut si numi mai trece, si plus la asta ma doare mai tare daca fac efort! spunetimi daca mai are cineva asemenea simtome va rog?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •