durere in partea dreapta | Forumul Medical ROmedic

durere in partea dreapta

03-03-2007
and_kitty2002
Nu este medic/terapeut
and_kitty2002
buna ziua am mai scris pe forum si nu am inteles foarte bine ce ar putea fi! am fost acum ceva timp la medic si ma consultat pentru ca ma durea in partea dreapta, si piciorul drept ma doare din cand in cand dar de la genunki in jos si ca o durere musculara nu ca amorteala! mia facuto ecografie, un control general si mia spus ca apendicita nu intra in discutie ca am probleme cu intestinul gros soi cu colonul. mia spus ca nu este nimic grav si ca atunci cand ma doare sa iau nospa si colobutine, dar acestea nu mau ajutat cu nimic
in prezent nu sunt cosnstipata am scaun moale dar nu stricat. candma palpez in partea dreapta nu ma doare dar din cand in cand mai simt ca o galba care se muta de colo colo, asta cand sunt constipata de obicei. cel mai ciudat este ca nu am o durere intrun punct anume, ma doare ba mai sus ba mai jos ba mai spre buric!
am uitat sa precizez ca am 20 de ani. va multumesc mult daca mi-ati putea da o idee de ceea ce am.
11 comentarii
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Si eu cred la fel ca ai "colon iritabil".Simptomele sint:durere abdominala care nu este in acelasi loc de fiecare data, balonari, scaune moi sau din contra constipatie.Iti recomand sa iei Debridat 3cp/zi o perioada mai lunga si sa fi atenta la alimentatie sa eviti alimentele intens flatulente:varza fasole, mazare, lapte si tot ceea ce simti ca nu iti face bine.deasemenea atentie la bauturile carbogazoase.
0
03-03-2007, ora 00:00
and_kitty2002
Nu este medic/terapeut
and_kitty2002
deci ma puteti linsiti si imi puteti spune ca nu e apendicita!am innebunit de ideea ca ar putea fi apendicita. durerea nu este in acelasi loc, am balonari, diger greu, scaune moi sau constipatie, la palpare am scris ca uneori simt o galca care4 daca o apas se muta in sus sau in jos si daca ma apas sub coaste simt ca ma doare.
acest debridat mi la recomandat sidoctorul daca imi amintesc binbe, il iau de 3 ori pe zi si nu are efecte secundare nu???
0
04-03-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Poti sa-l iei linistita nu are efect secundare.
0
23-05-2008, ora 00:00
lorelay13
Nu este medic/terapeut
lorelay13
Buna ziua!!! Am si io cateva intrebari...si daca poate cineva sa-mi raspunda.
De cateva luni am o durere in partea dreapta care se lasa si pe stinghia piciorului si implicit ovarul drept(dar nu mere) si numai atat, uneori ma mai doare si partea din spate care am inteles ca sunt rinichii, dar nu sunt sigura, !! daca stiu cineva despre ce este vorba sau ce ar trebui sa fac ca sa nu le mai am!! Stiu trebuie sa ajung la doctor dar. Va multumesc foarte mult
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Cam greu de dat un raspuns fara un consult.De aceea mai bine mergeti la medicul de familie care dupa consult va putea lua o decizie
0
23-05-2008, ora 00:00
lorelay13
Nu este medic/terapeut
lorelay13
ultima oara cand am fost la medic mi-a recomandat sa fac o ecografie abdominala...dar acolo nu mi-a iesit nimic rau!!! si nu inteleg de ce am aceste dureri.Uneori nici nu pot sa ma ridic de pe scaun fara sa ma doara...sa nu mai zic atunci cand vreau sa car ceva mai greu, ma doare la stinghia piciorului de mor!!!
0
03-06-2009, ora 19:53
claire123
Nu este medic/terapeut
claire123
Am si eu o intrebare care ma macina... acum cateva zile am consumat alcool ceva mai mult, deobicei nu beau, si a 2a zis a inceput sa ma doara in partea dreapta, sub coasta... au trecut 4 zile si cam in fiecare zi ma inteapa cate putin, cateodata.. am presupus ca poate fi apendicita (am 19 ani) dar cand apas nu ma doare, cand ma intind sau ridic picioarele.. ma inteapa putin cand imi incord abdomenul.. oare ce poate fi? :(
0
24-03-2010, ora 14:51
aniya
Nu este medic/terapeut
aniya
buna ziua... sunt noua aici pe forum. eu am 6 luni de zile de cand ma chinui cu dureri dreapta jos fata. aproape de stinghia piciorului. analize peste analize... am luat pastile, picaturi, ovule, supozitoare. am facut vreo 4 ecografii in 6 luni.abdominale...pelviane. ginecologic am doar o vaginita. mentionez in 2009 august mi sa extras un chist marisor 200 ml de pe ovarul drept. ovarul e la lokul lui.. ambele. sunt ok... cica ar fi o anexita usoara... pe care incerc sa o tratez de fff mult timp jumatate de an... la rinichiul drept am o pietricica si nisip... beau de vreo 3 luni 4 litri de apa plata cu putin calciu in fiecare zi... am renuntat la lactate. am o saptamana de cand mananc doar supe... durerea e mereu... sau 85 % din zi prezenta... am avut zile si cand nu ma puteam da jos din pat de durere. mentionez.. am fost la chirurg. ginecolog... medici peste medici... am ajuns si la urgente... calmant si atat... si faimosul no spa. am luat inka mai iau si nimik. ma doare si spatele... am 23 de ani... sa ma gandesc la un servici? cand eu de abia stau in picioare??? ma poate ajuta si pe mine cineva...? am facut de toate am luat pastile si dupa ureke...dureri groaznice. parka ar fi ovarul parka rinikiul. am inghitit la pilule in 6 luni cat nu am inghitit in 23 de ani. UN TRATAMENT NATURIST. NU CONTEAZA AM NEVOIE DE AJUTOR... VA ROG DIN SUFLET!!!! ARE CINEVA VREO IDEE!!??? SAU MOR INCET SI SIGUR. NU MAI SUNT EU DE 6 LUNI. :((
0
15-05-2011, ora 23:09
innakrissy
Nu este medic/terapeut
innakrissy
exact asa am patit si eu si am dus-o 8 luni de zile fara sa stiu ce am pentru ca in final sa ma duc de urgenta la spital si sa mi se spuna ca a doua zi ma opereaza de apendicita. dupa ce mi-a scos-o mi-a zis ca mai stateam 3 zile cu ea pa ap
0
04-01-2012, ora 10:52
YO_72
Nu este medic/terapeut
YO_72
sall
cam o data pe luna ma inteapa undeva in dreapta(zona ficatului, fierea), am apoi niste stari de transpiratie, ma ia cu calduri
la ecografie nu a iesit nimic, decat ca fierea e curbata..cam asa ceva
puteti sa ma ajutati cu cateva raspunsuri?
0
28-05-2013, ora 14:50
ionutmake
Nu este medic/terapeut
ionutmake
buna ziua aceeasi problema o am si io de 3 ani de zile simt o umflatura in partea dreapta la inceput cum mancam ceva imi bolborosea matu in partea dreapta se umfla si dupaia simteam ca si cum sunt mai multe ace asa si ma zgarie nu stiu cum sa ma exprim am facut ecografii analize am fost la doctori nu am hernie nu am apendicita mi sa spus ca am colonu iritabil am zile in care cred ca inebunesc nu stiu ce sa mai fac sunt distrus numai sunt acea persoana care eram puteti sa ma ajutati cu vreun sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele pot înlocui operaÈ›ia chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienÈ›ii cu apendicită este sigură È™i reduce necesitatea intervenÈ›iei chirurgicale
  •