durere in partea dreapta de cam un an

19-10-2008
mihaelamm
Nu este medic/terapeut
mihaelamm
Eu am o durere in partea dreapta, la 3-4 cm de buric in dreapta si 2 cm deasupra.o durere continua care nu-mi mai trece.
Am facut analize de sange, ecografie.caoprocultura, coproparazitologic si.nimic.
Nu stiu ce sa mai cred.si la ce tip de medic sa merg.
Durerea nu e de intensitate foarte mare dar e deranjanta mai ales cand ma misc.si dureaza de aprox 1 an.
Help me, pls!
11 comentarii
0
19-10-2008, ora 23:42
corina ludmila
Nu este medic/terapeut
corina ludmila
nu e apendicita?
0
20-10-2008, ora 15:53
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
ovare? cum e cu menstruaţia? creşte durerea? du-te la chirurg pt că poate fi şi apendicită
0
21-10-2008, ora 13:05
mihaelamm
Nu este medic/terapeut
mihaelamm
Durerea este la 2 cm deasupra liniei cu buricul.asa ca nu prea cred sa aiba legatura cu apendicele. Apendicele este mult mai jos.Multumesc oricum de raspuns!
0
05-11-2008, ora 16:31
mysi
Nu este medic/terapeut
mysi
Draga Mihaela,
Tot Mihaela ma numesc si eu. Si. tot ca si tine simt aceasta durere de 3 ani. Am fost la ecograf, am facut analize, nu stiu de la ce ma doare. Am perioade cand imi trece dar.reapare. Asa cum spui tu, de la buric, catre dreapta, 4 cm si cam la 1-2 cm mai sus de acest loc. Cand am facut un tratament cu antibiotice pentru amigdalita, sau cand am luat norfloxacin, durerea s-a atenuat, dar pentru cateva luni doar. Ma gandesc la un colon iritabil, sau la o fiere lenesa, ficatul este bun. Nu am greturi nici probleme cu scaunele. Doat atat, dureri jenante, si mai ales seara dupa ce stau mai mult in picioare sau dimineata chiar de cum ma trezesc.
Daca ai rezolvat aceasta problema poate imi scrii si mie. Pastram aici legatura. Cu prietenie, Mihaela
0
06-11-2008, ora 19:27
ioanaio
Nu este medic/terapeut
ioanaio
poate fii o infectie urinara...
0
07-11-2008, ora 21:29
mihaelamm
Nu este medic/terapeut
mihaelamm
Multumesc pentru interesul acordat.
La mine durerea inceteaza in timpul zilei, dar seara si dimineata ma doare in fiecare zi.nu stiu ce sa iau, toti medicii ridica neputinciosi din umeri.
Acum tb sa fac un tomograf. savad daca iese ceva acolo, dar nu stiu de ce nu prea cred.Am luat si eu norfloxacina dar nu mi-a trec
0
09-11-2008, ora 01:03
mysi
Nu este medic/terapeut
mysi
LA MULTI ANI TUTUROR MIHAELELOR SI GABRIELELOR !

Mihaela, am citit mesajul tau si vreau sa spun ca eu ma tem de tomograf, desi poate gresesc.
Asa cum spui si tu si la mine aceste dureri se simt tot dimineata si mai ales seara. Si asta cam de trei ani, dar nu in tot cursul anului, am avut si perioade cand aceasta "jena " m-a lasat. Am citit ieri un raspuns de la cineva care se referea la aderente. Si cred ca are dreptate. Eu am o cezariana si o operatie de apendicita. Am facut dupa cezariana aderente si sunt convinsa ca exista si acum. M-am si ingrasat un pic adica am 64 la 1, 59 si simt eu ca nu e bine. Cand mai slabesc cate 2, sau 3 kg, nu mai simt acea jena. Am inteles ca si aderentele se inflameaza sau dor. Eu cred ca asa e. Colonul este si el sensibil. Ma feresc de alimentele ce produc aciditate, gaze. Ma simt mai bine cand fac cate o cura cu debridat si spasmomen, uneori iau nos-pa. Nu recurg des la ele. Se mai gaseste la plafar un "ceai cicatrizant" care vad ca ma ajuta. Cand am luat norfloxacin pentru ca aveam nisip la un rinichi, m-a lasat si acea jena, si m-am gandit ca o fi si din pricina asta. Totusi, 3 doctorite de la ecograf mi-au spus acelasi lucru: ca sa nu mai simt jena din dreapta sa elimin pe rand din alimentatie ce vad ca imi face rau, si sa fac putin sport.
Ce am mai observat e ca durerile apar in special inainte cam cu 10 zile de ciclu. Tu cum ai tenul?
Uneori mie mi se irita, se inroseste si nu-mi prieste nici o crema si asta tot inainte de ciclu cu cateva zile. Poate aceasta jena apare si datorita unor tulburari de premonopauza( !!!!) desi am numai 44 de ani si cred ca ar fi cam devreme. O sa mai pastram legatura. Si poate mai primim si alte pareri. Cu prietenie !
0
11-02-2009, ora 09:18
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna Mihaela, pentru iritatia pe fata, acele pete rosii, eu am baut ceai trei frati patati si folosesc "fluocinolon", si a dat rezultate (nu costa mult in jur de 6 RON)
Aceleasi dureri le am si eu dar in partea stanga, am fost la medic si mi-a dat "Ibutin" pentru tranzitul intestinal (eu am histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, m-am operat 24.06.2008), -*


(*modificat de administrator)
0
11-02-2009, ora 09:19
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
am uitat sa-ti spun denumirea ceaiului "trei frati patati" sper sa-ti fie de ajutor
0
12-02-2009, ora 21:25
mihaelamm
Nu este medic/terapeut
mihaelamm
Buna Griguta,

As vrea sa te intreb - la tine ce efecte a avut IBUTIN- ul.
Eu am luat 2-3 zile si parca durerea se accentua asa ca am renuntat.
Dar ceaiul ?Multumesc!
0
13-02-2009, ora 08:29
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna Miha, de cand iau ibutin durerea a mai incetat, mai beau ceai verde chinezesc iar pentru tranzitul intestinal mai este bun debridat. Ceaiul "trei frati patati" este pentru acele pete rosii de pe fata. Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: