durere in nas dupa rinoplastie, poate fi sinuzita?

20-03-2012
hope_22f
Nu este medic/terapeut
hope_22f
buna ziua, am 22 de ani si am suferit o operatie de rinoseptoplastie acum 5 luni si jumatate. au fost luxate cele doua oscioare iar la una dintre nari s-a luat si o parte din tesut. la nara stanga a avut o atela din silicon, iar la cealalta un tampoin de tifon care a fost extras dupa o zi.

de la inceput am simtit nara stanga ca fiind mai sensibila si mai larga (la aer rece mai ales) dar pentru ca nu ma deranja foarte tare si am considerat ca poate face parte din perioada de recuperare, nu am dat foarte multa atentie si am sperat sa treaca.

in ultima vreme insa s-au agravat insa foarte tare durerile in nara stanga.am senzatia ca inspir aer prea mult, rece, si este dureros, mai ales la inspirare. noaptea se agraveaza aceasta durere incat simt nevoia sa dorm stand pe sezut. mi s-a spus de catre medic ca intra aproape la fel de mult aer pe ambele nari, iar cornetele sunt in regula.

de asemenea, de la operatie, narile mi se infunda mai ales in functie de cum tin capul pe perna(cand stanga, cand dreapta). am usturimi in gat datorita secretiilor care se elimina prin gat si care s-au agravat de asemenea odata cu durerea din nas. dupa un control ORL, in afara de o secretie ceva mai abundenta si de usturimi in ga, t pare ca sunt sanatoasa si cu toate acestea nu se gaseste nici o explicatie pentru durerile (uneori aproape insuportabile) pe care le simt.

astazi am facut si o radiografie SAF iar rezultatul scris pe buletinul radiografic este 'Voalare neomogena sinusara fronto-maxilara'. ar putea indica o sinuzita sau este normal? este posibil ca prin fracturarea oaselor si reasezarea lor sa mi se fi atins un nerv? ce este de facut in cazul asta? ar putea un consult neurologic sa fie de ajutor? imi doresc sa ma vindec, iar faptul ca nu se gaseste o cauza ma nelinisteste foarte tare... durerile imi diminueaza foarte mult calitatea vietii. nu am stiut sa imi pretuiesc suficient sanatatea.

va multumesc anticipat
1 comentarii
0
24-06-2012, ora 16:57
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!iMI PARE RAU CA VAD CU INTARZIERE MESAJUL si poate s-a si rezolvat!-Eu rezolv in aceeasi operatie si rinita alergica sau hipertrofica, o data cu rinoseptoplastia, pt.ca nasul poate fi f.frumos, dar pacienta/ul, sa nu respire bine pe nas.Cat priveste sinuzita, o tratez inainte de operatie, dar si dupa, fiindca operatia poate reactiva o sinuzita mai veche.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.