durere in gat si inghit greu

16-03-2014
alexa_mih
Nu este medic/terapeut
alexa_mih
Buna ziua!
Ma numesc Alexandra si am 26 de ani.Din luna aprile a anului trecut ma confrunt cu o durere de gat enervanta!la inceput am avut senzatie de nod in gat.Imediat, am mers la medic sa vad despre ce este vorba!am mers la medicul care m-a operat de amigdalita acum 10 ani!mi-a facut o endoscopie si a spus ca nu vede nimic dar trebuie sa ma internez sa-mi fac toate analizele sa vada de la ce ar putea fi...si am inceput:ecograf la tiroida...nu am nimiexudat faringian...nu am nimic, pentru reflux gastroesofagian...nu am nim!Concluzia pana la urma a fost k toate problemele astea sunt de la dinti!mi-am facut si dintii...iar durerile sunt din ce in ce mai insuportabile...am o flegma pe peretele gatului pe care nu o pot elimina decat daca dau cu degetul si se aduna intr-o parte apoi o trag si iese!ma dor muschii de sub limba...va rog sa-mi spuneti ce analiza sa mai fac pentru ca sunt foarte stresata k nu am inca un diagnostic si-mi este foarte frica!Va multumesc!
4 comentarii
0
16-03-2014, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu faringele tau si le trimiti pe adresa mea personala pe hotmail
0
06-04-2014, ora 10:09
alexa_mih
Nu este medic/terapeut
alexa_mih
Buna ziua d-le doctor, nu am avut cum sa va trimit poze pt k nu am un aparat foto!am fost plecata din tara pt o luna de zile si durerile nu au cedat...am avut toate simptomele posibile...cand mancam trebuia sa inghit de 2-3ori sa se duca mankrea sau sa beau apa dupa fiecare inghititura, simteam ca se poreste in acea flegma si inainteaza f greu spre stomac, dupa c am scapat de senzatia asta aveam dureri la inghitire care au durat 2-3zile, apoi am avut respiratie greoaie iar acum ma doare limba la radacina in partea dreapta cand inghit si am ganglionul submaxilar inflamat.c imi recomandati sa mai fac pt k nu mai suport.precizez k am maseaua d minte kriata...tba sa fac extractie dar nu am mai apucat ca am plecat!va multumec din suflet!
0
06-04-2014, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. maine urgent la stomatolog
2 un consult la ORL..cu laringoscopie
3 un tranzit baritat esofagian
0
02-05-2014, ora 22:40
ioana rotaru
Nu este medic/terapeut
ioana rotaru
Buna ziua d-le doctor..ma numesc Ioana, am 31 ani si de cateva saptamani ma confrunt cu o problema.ma deranjeaza ceva in gat, imi vine sa inghit incontinuu, in fiecare dimineata mi-e plin gatul... parca e ceva acolo si nu merge in jos..seara cand ma pun in pat, parca ma sufoc. Mi-am facut ecograf la tiroida si e in limite normale...am facut si un exudat faringian si nu am nimic..am fost iar la medicul de familie, deoarece inca ma deranjeaza ceva acolo...(mentionez ca am fost f racita inainte) si mai mult de atat m-am uitat in oglinda si mi se vede laringele..in prima faza m-am speriat ca e ceva tumora sau ceva.e posibil sa fie asa inflamat incat sa se vada cand scot limba tare? am luat tantum verde, neo-angin, gargara cu apa sarata, bomboane mentolate...nici nu mai stiu cate am luat...sunt si fumatoare intr-adevar! Ce ma sfatuiti? ca deja is afectata psihic ca am ceva grav...multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •