de aproximativ o luna am dureri in gat (dupa o raceala puternica)

27-02-2011
alina_mary27
Nu este medic/terapeut
alina_mary27
as avea si eu o intrebare, de aproximativ o luna am dureri in gat.acum o luna am avut o raceala puternica, am luat antibiotic-azitromicina, la indicatia medicului, iar in urma acesteia am ramas cu dureri in gat.nu ma doare tot timpul, dimineata mai putin sau chiar deloc, simt mai mult ca o jena, dar spre dupa amiaza pana seara cand ma culc ma doare de nu mai pot.si cand inghit si cand nu, imi simt gatul plin, ma doare la baza limbii si valul palatin, sub mandibula, iar uneori durerea mocneste cumva si inspre urechea dreapta.ce am mai observat e ca daca mestec guma incepe sa ma doara si dimineata.ma mai doare si in partea dreapta a limbii, in spate pe lateral.ma puteti ajuta cu vreun sfat, vreo explicatie?de ce aceasta durere vine si pleaca?multumesc din suflet.
8 comentarii
0
27-02-2011, ora 12:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa vada un medic ORL.. gatul tau
sau faci cateva poze cu gatul unde sa se vada amigdalele si faringele si le trimiti pe mail
0
27-02-2011, ora 21:43
alina_mary27
Nu este medic/terapeut
alina_mary27
nu stiu cum sa fac pozele si ce e mai rau nici nu stiu sa le trimit.partea proasta e ca nu sant in romania, iar programarea la medicul orl o am tocmai pe 16 martie.intre timp stau si sufar durerea asta.ce ar putea fi?ce as putea sa fac?va multumesc oricum pt sfat.
0
28-02-2011, ora 05:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
crede ca ai ramas cu o faringita dupa raceala..si acesta faringita este intretinuta de un reflux gastroesofagian
1 regim strict fara acidulate, acru, fructe citrice.
2 gargara de multe ori pe zi..
3 tab de supt mentolate sau cu eucalipt
4 mergi la consult la Stomatolog
0
28-02-2011, ora 16:38
berasiov
Nu este medic/terapeut
berasiov
buna ziua o problema la git am tot timpul senzatie de ceva in git ca o raguseala trebuie sa -mi dreg tot timpul glasul am perioade ca parca nu am aer sa respir ca ma stringe ceva de git ca si cum mii s-ar ingusta gitul.tot ce v-am descris aici le trag de un an nu mai trece am facut exudat mi-am luat singe toate analizele mi-au iesit bune.am fost si la gastroenterolog si mia prescris FLUCOVIM 5 zile si claritine.in perioada de 5 zile cit am luat flucovim am simtit o ameliorare dar dupa aceea tin nou aceeasi problema mia zis ca sar putea sa am stomatita bucala
0
28-02-2011, ora 18:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul la gastrologie [poate dura de la 3 saptamani la 3 luni
si cu regim foarte strict alimentar
0
09-08-2011, ora 23:15
Sergiu Radu
Nu este medic/terapeut
Sergiu Radu
As avea o intrebare ! Sa incepem asa : acum 3 luni am avut o raceala simpla, si nu m-am tratat absolut deloc creezand ca imi trece..dupa 2 sapt tot am luat medicamente, antibiotice si nu mi-a trecut...durerea in gat! Am fost la medicul de familie si din nou si m-a trimis la ORL. La ORL mi s-a spus ca am laringita si nu e problema grava...mi-a dat Citrolin.si m-am dus dupa 3 zile la control si a spus ca nu am nimic ca is in REGULA desi eu sub marul lui adam tot simteam asa o jena anume, ma jeneaza.si cand iau o lingurita de miere cu propolis parca ma sacaie mai tare! pe urma am fost trimis la Endocrinologie..am facut Echo Tiroidian.si sunt in regula...si analizele pt tiroida care o sa le scot cat de curand ! ce s-ar putea sa am domnul doctor? repet nu mi s-a mai intamplat asta niciodata. e pe fondul unei raceli netratate! Multumesc anticipat
0
31-03-2014, ora 10:49
andreea 32
Nu este medic/terapeut
andreea 32
buna ziua ma numesc andreea vasiliu am 32 de ani si de ceva timp ma doare tare gatul cu umeri cu tot abia mai pot sa ma ridic de jos cred ca e vb de spondiloza in spate la ceafa formanduse asa ca o cocoasa sau o umflatura si vas ruga daca se poate sa imi recomandati si mie niste medicamente pana luni dupa masa cand pot ajunge la medic.dar vreau sa va mai zic ca eu alaptez am un bebel de 8luni adik ceva care sa nu afecteze nici bebelul va multumesc mult
0
31-03-2014, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai gel Ketoprofen.. pe exterior
excludeti din alimentatie toate lactatele...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •