durere in cot in urma unei cazaturi

14-01-2010
colteaelena
Nu este medic/terapeut
colteaelena
In urma cu 3 ani, am cazut pe gheata si m-am lovit in cot de bordura trotuarului, dar nu am facut nicio investigatie, pt ca nu am avut posibilitatea la momentul respectiv.
Timp de o luna am avut o durere insuportabila, neputand folosi mana, decat prea putin.
De atunci, pana acum o luna (cand am crapat cateva lemne), a revenit durerea, dar suportabila.
Acum 2 zile am fost la un medic ortoped, nefacand o radiografie, mi s-a dat un diagnostic ( pe care nu-l inteleg), cu urmatoarele medicamente : CELEBREX, KETOPROFEN, MYDOCALM.
As vrea sa stiu doar daca, nefacand o radiografie, prin care sa se vada clar ce se intampla, medicamentele care mi s-au prescris sunt de ajutor sau nu.
Un sfat sau o parere mai clara, pt ca nu sunt lamurita pe deplin fara o radiografie.
Va multumesc.
5 comentarii
0
15-01-2010, ora 00:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Examenul clinic are o importanta capitala in diagnosticul ortopedic si nu necesita intotdeauna o radiografie.
In cazul D-voastra, un calus vicios, o artroza sau o instabilitate la nivelul cotului se pot diagnostica eminamente clinic (consultatie).
Fireste, in cazul unui dubiu puteti oricand consulta un alt coleg ortoped, insa este complet inutil sa efectuati radiografii fara prescriptia ortopedului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-01-2010, ora 20:15
colteaelena
Nu este medic/terapeut
colteaelena
Va multumesc dl doctor, pentru sfatul acordat.Astazi am facut o alta consultatie si nu necesita intr-adevar radiografie, diagnosticul fiind epicondilita.
0
16-01-2010, ora 20:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este un diagnostic posibil, desi putin probabil intr-un context post-traumatic recent.
Epicondilita apare, de obicei, ca urmare a unei suprasolicitari musculare profesionale sau sportive de durata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-03-2010, ora 18:01
colteaelena
Nu este medic/terapeut
colteaelena
Stimate Dle Doctor,
As vrea si parerea dvs, in privinta diagnosticului prescris - epicondilita -.
In urma cu o saptamana am facut o radfiografie la un alt medic, iar la la citirea radiografiei a fost bine.
Diagnosticul ramanand acelasi, dar durerile persista, uneori insuportabile-partea de sus si de jos a cotului.
Ce credeti dvs. ca poate sa fie ?Sau daca este acelasi diagnostic se poate ajunge si la operatie?
Va multumesc pentru timpul acordat.
0
09-03-2010, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Diagnosticul epicondilitei este eminamente clinic, prin urmare radiografia nu este utila.
In acest caz se poate ajunge la operatie, insa numai dupa circa 12-16 luni de tratament conservator bine condus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •