durere in cap cu senzatie de curent electric, tuse si extrasistole.posibila meningita?

18-02-2013
magda_lena_marya
Nu este medic/terapeut
magda_lena_marya
buna ziua, ma numesc Maria, am 24 de ani, in urma cu3 saptamani, eram acasa si ma luat ameteala, m-am speriat si am inceput sa tremur si aveam senzatia de transpiratie rece, am mers la spitalul militar la camera de garda unde mi sa administrat un calciu intravenous si o perfusie cu vit b6.dupa 30 cand am ajuns acasa, a inceput sa imi fie rau, a crescut ritmul cardiac, stari de fierbinteala si ameteala, de fiecare data cand ma ridicam din pat imi venea sa vomit.de a doua zi am inceput sa am batai mai putermice de inima, simteam o mica pauza si apoi 2-3 batai mai puternice ale inimii, pe care le simteam la baza gatului sau in stomac.durere in crestetul capului.si mai puternic pe partea stanga.mana stanga o sinteam mai lipsita de vlaga, presiune in gat de atunci am o senzatie ciudata in cap, uneori ma doare, dar durerea se muta in frunte si crestetul capului dar pe median, sau in spate si lateral.intepaturi in crestetul capului care coincide cu durere de nas s ustura ochii.Am extrasistole pe toata durata zilei, temperature 37, 2.Acum de 3 zile tusesc ma doare pe trahee si simt ca ma ustura pe gat, tusea initial era seaca si dureroasa acum expectorez.si am facut temperature de 38, 2 care a cedat in urma unei Injectii intamusculare la camera e garda.
La spital am ajuns de mai multe ori, prima oara mi-a spus ca am guturai si am luat 10 pastille de amoxacilina, 2 la 8 ore.(de 500mg).Apoi am fost la sanador unde ma diagnosticat cu distonie neurovegetativa.La cardiologie nu mia spus mare lucru doar sa fac teste (eco cardiac, holter ekg si testele la tiroida), Am facut la tiroida tsh ft4 si pth care au iesit in valori normale.aseara am ajuns la spital cu temperature de 38, 2 si nu miau dat nici un diagnostic au spus ca se poate sa fie o meningita care debuteaza treptat, la orl desi ma ustura si se rupe din gat, au spus ca este totul bine.am facut radiografie pulmonara care a iesit bine.am primit trimitere la spitalul Matei bals.aici mi-au facut analize (hemoleucograma si fibrinogen) si mare lucru nimic doar ca pare a fi o viroza.si trebuie sa mai fac unele teste de sange.dar in continuare am dureri de cap cu senzatia ca ma arde pielea capului, temperature 37, dureri scurte de cateva secunde de nas si arcade, subclavicular stanga si de sternocleidomastidian. senzatie de ameteala cand mut privirea.o sa merg sa fac si celelalte analize CE POATE FI?
1 comentarii
0
28-01-2019, ora 19:59
magda_lena_marya
Nu este medic/terapeut
magda_lena_marya
Răspunsul a fost in cazul.meu o puternica depresie cu somatizare, totul din cauza mortii tatălui meu din acea perioadă.aveam atacuri de panica puternice.
Inca mai am rareori.acum.dupa atâția ani din cauza stresului emoțional au reapărut cateva din simptome.oncet încet voi exclude prin controale cauze grave.si ultimul traseu va fi catre psiholog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.