durere glezne!

16-02-2009
utilizator_38056
Nu este medic/terapeut
utilizator_38056
Buna ziua! Cred ca cu sase ani in urma mi s-a intamplat sa nu mai pot calca in piciorul drept iar daca calcam pe un prag de exemplu, la mijlocul talpei, ma "curenta" de nu mai stateam in picioare, dupa trei-patru zile mi-a trecut.Sa zic cam dupa doi-trei ani aceasta intamplare s-a repetat, tot la fel, nu puteam calca pedala de frana la masina de exemplu fara sa ma doara.La fel mi-a trecut destul de repede.Cam de un an aceste"crize" au devenit mai dese si trec tot mai greu.In ultimile 2 luni cam din doua in doua saptamani ma "supara" piciorul.Trebuie sa mai precizez ca genunchii, gleznele, articulatiile mainilor, gatul imi pocnesc din adolescenta, am practicat sport si m-am gandit ca am fortat articulatiile iar acum am o viata destul de sedentara si ma gandeam ca e normal sa mai pocneasca gleznele, genunchii cand ma dau jos din pat (dupa ce pocnesc parca se elibereaza si merg mai bine), acum glezna parca e blocata, ma doare cand calc, ma doare si deasupra, parca se umfla putin si nu pot roti glezna.Imi cer scuze daca am scris prea mult, am incercat sa fiu cat mai exact.
Inrebarea mea ar fi:Ce se intampla si de unde sa incep investigatiile?
2 comentarii
0
16-02-2009, ora 08:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Este foarte bine ca ati incercat sa fiti foarte exact, numai ca amanuntele necesare unui consult sunt de zeci de ori mai multe si mai precise.
Trebuie sa incepeti cu un consult ortopedic, problematica fiind deosebit de complexa si putand avea numeroase cauze diferite, de la afectiuni ale coloanei vertebrale lombare si pana la maladii de tip reumatologic.
Eu va stau la dispozitie doar pentru afectiunile gleznei si ale piciorului.

Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-02-2009, ora 09:40
utilizator_38056
Nu este medic/terapeut
utilizator_38056
Va multumesc pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.