durere glezna

30-09-2011
kikiristm
Nu este medic/terapeut
kikiristm
buna ziua
Cam de cand ma stiu piciorul drept e mai ciudat, in sensul ca talpa piciorului are tendinta sa stea spre interior. Ori de cate ori stau relaxata laba piciorului drept o ia spre interior. Lucrez foarte mult in picioare si in ultimul timp a inceput sa ma doara glezna si mai ales sub glezna, parca incheietura. Nu port tocuri.
Credeti ca din cauza deviatiei piciorului?
Multumesc!
7 comentarii
0
30-09-2011, ora 20:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer, din expunerea D-voastra nu am inteles esentialul: sexul, varsta, greutatea/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente ortopedice (picior stramb, pes cavus etc), neurologice, metabolice, inflamatorii etc. Nu am inteles localizarea anatolmica a durerii, tipul si intensitatea acesteia, legatura cu efortul, si mai ales nu am inteles tipul deformatiei actuale.
Va asteptam cu detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-09-2011, ora 21:48
bogdan1504
Nu este medic/terapeut
bogdan1504
Buna Seara! Am cazut la munte si am rupt piciorul. Diagnosticul a fost fractura maleola tibiala marginala posterioara dreapta(40%). S-a intervenit operator in data de 11.08.2011, practicandu-se reducerea deschisa si fixarea interna a fracturii cu 2 suruburi. Au trecut 6 saptamani, am fost la control si mi s-a spus ca pot sa incep sa pun piciorul jos. Intrebarea mea este : Este necesara fizioterapia??? Sau mai exact ce anume??? Mentionez ca medicul care m-a operat mi-a spus sa fac doar gimnastica si masaj. De aceea am apelat la sfatul dvs. deoarece imi simt ligamentele, tendoanele si talpa foarte amortite, cand calc simt ca ma electrizeaza si nu ma vad renuntand la carje:(. Va multumesc foarte mult si astept sfatul dvs. O seara placuta!!!
P.S. Daca e nevoie as putea sa va trimit si o poza cu radiografia... dar nu am o adresa de mail.
0
02-10-2011, ora 21:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fizioterapia este absolut total contraindicata, in schimb kineto-terapia (gimnastica medicala specifica gleznei) este utila, daca nu indispensabila.
Aveti datele mele de contact aici, pe site (este suficient sa faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-10-2011, ora 22:15
bogdan1504
Nu este medic/terapeut
bogdan1504
Va multumesc foarte mult. V-am intrebat deoarece de la domnul doctor ortoped mi-a spus sa fac doar gimnastica si masaj, iar de la cabinetul de recuperare imi tot spune ca trebuie sa fac si niste proceduri cu anumite aparate. O seara buna!!!
0
02-10-2011, ora 23:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
De obicei, in asemenea cazuri, in Romania se "forteaza nota" cu proceduri electrice, din simplul motiv ca nu se cunosc procedurile specifice de kineto-terapie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-11-2012, ora 16:52
luciii23
Nu este medic/terapeut
luciii23
Buna ziua! am 22 de ani, 1, 90 m, 80 kg. am facut soprt (baschet) timp de 9 ani. de 3 ani nu am mai jucat. Cam de o saptamana am o durere la glezna stanga, pur si simplu m am trezit cu o durere, durerea este suportabila dar enervanta, ma doare doar cand merg si cand stau cu piciorul in aer si misc 'stanga/dreapta'. Nu este umflata, cand apas cu mana in zona respectiva nu ma doare nu simt nimic. doar cand merg.am incercat toate unguentele dar fara rezultat... astept sfatul dumneavostra. o zi buna !
0
03-11-2012, ora 20:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se pune problema de unguente, deoarece au o actiune pur paleativa.
Problema reala consta in decelarea diagnosticului: fie este vorba despre o instabilitate articulara cronica, fie (mai grav) de o leziune osteocartilaginoasa a domului talian, fie o leziune traumatica a apofizei laterale sau a celei posterioare taliene, o leziune tendinoasa a tibialului anterior, tibialului posterior, fibularilor, un sindrom de conflict antero-lateral sau medial etc etc.
Un examen clinic atent, coroborat cu un eventual computer-tomograf va decela originea suferintei (cel mai probabil de origine traumatica, avand in vedere solicitarea la care ati supus glezna atatia ani...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: