durere genunchi de doua saptamani

20-11-2013
ilena1954
Nu este medic/terapeut
ilena1954
Buna ziua
ma numesc Rodica si de 2 saptamini ma doare genunchiul stang, acum de doua zile nu pot sa-l pun in pamint
la radiografie a iesit urmatorul rezultat: tumefactie la nivelul partilor moi periarticulare, mici depuneri calcare, modificari de structura osoasa, pensare art tibio femurala in portiunea interna
am 60 ani si 88 kg, in ianuarie am fost operata de hernie de disc l4-5
Va rog frumos sa-mi spuneti ce tratament sa fac acasa pina ma pot deplasa la doctor
Multumesc
5 comentarii
0
20-11-2013, ora 12:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din cele descrise, cel mai probabil este vorba despre distrugerea cartilajului articular (gonartroza), cauzata de cele 25-40 kg in exces (nu ne-ati precizat inaltimea).
Tratamentul este clar: repaus maximal, crioterapie (gheata local), antiinflamatoare (fara sa abuzati, nu trebuie sa depasiti 7-10 zile), se poate discuta fizioterapia, in ultima instanta protezarea genunchiului (posibila numai dupa ce slabiti 25-40 kg).
Este insa important sa intelegeti ca problema majora este, de fapt, excesul ponderal...fara sa intelegeti aceasta problema nu veti putea rezolva suferinta...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-11-2013, ora 18:56
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@ilena1954

Din ce descrieti pare fi vorba despre o artroza acutizata. Puteti sa ne puneti la dispozitie radiografii?

Pentru mine, ceea ce descrieti dvs, dureri imobilizante, reprezinta motiv de internare pentru terapie de durere in regim internare. In acest stadiu noi facem terapie de durere intra-venoasa, infiltratii intra-articulare, fizio-terapie pana punem pacientul pe picioare. Daca se indica, planuim operatia la un moment ulterior, cand pacientul e pregatit. Niciun pacient nu trebuie sa rabde durere. In 2013 sunt rezolvari aproape la problemele tuturor.

Va recomand sa va prezentati intr-un spital de ortopedie.
0
21-11-2013, ora 13:15
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna ziua,

Nu doresc sa incriminez prea mult greutatea dvoastra, poate favoriza o uzura lenta si mai precoce a genunchiului dar in cazul dvoastra exista "ceva"care este la originea durerii acum...
De acord cu tratamentele enumerate de colega mea, un aviz la un chirurg ar fi necesar si in plus un arthro scanner al genunchiului. Acesta ne ar ajuta sa facem deosebirea intre o criza de arthroza si o eventuala leziune noua de menisc.
Dr Dunca i
0
21-11-2013, ora 13:27
ilena1954
Nu este medic/terapeut
ilena1954
Multumesc mult de raspuns
O sa incerc sa fac un arthro scanner, cand ma mai lasa durerea
0
05-12-2013, ora 14:17
ilena1954
Nu este medic/terapeut
ilena1954
Ptr dl doctor Dunca Ioan
Rezultatul RMN genunchi:
-leziune gr 3 menisc intern
-leziune gr 2 menisc extern
-osteoartrita tricopartimentala
-bursita retro supra/lateropateral

este nevoie operatie?
multumesc, Rodica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.