durere genunchi

30-03-2011
corneliup
Nu este medic/terapeut
corneliup
Buna seara, am 38 ani iar acum exact un an am suferit o fractura de maleola peroniera fara deplasare, lucrurile au mers spre bine, destul de lent dar satisfacator.Acum 2-3 zile au aparut niste dureri ale genunchiului de la piciorul opus, banuiala mea indreptandu-se spre faptul ca am ferit mai mult decat era necesar piciorul cu fractura. In prezent
am mici dureri ale rotulei piciorului sanatos, in repaus simt chiar caldura la nivelul genunchiului.
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc.
4 comentarii
0
31-03-2011, ora 09:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles din relatarea D-voastra detalii semnificative: tipul anatomo-patologic al fracturii maleolare, dar si greutatea, sexul, statusul ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice (inflamatorii), metabolice etc etc.
Asteptam informatii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-03-2011, ora 20:42
corneliup
Nu este medic/terapeut
corneliup
Buna seara, in primul rand imi face o deosebita placere sa va reintalnesc, pentru ca si acum un an tot Dvs. ati avut amabilitatea sa-mi raspundeti in legatura cu fractura de maleola peroniera - dr.
Fractura de maleola a survenit in urma unei alunecari pe gheata, am semnalmentele : 1.85/93 Kg, sex masculin, sunt de profesie inginer constructor executie lucrari, am practicat fotbal la nivel de amatori cam pana la 24 ani, nu am avut traumatisme mai serioase la nivelul gleznei sau genunchiului, nu sufar de reumatism sau de boli metabolice(diabet).Va multumesc si mai astept un raspuns de la Dvs.
0
31-03-2011, ora 21:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fara sa va fi examinat direct, banuiala mea se indreapta catre o gonartroza incipienta, oarecum fireasca in contextul greutatii, profesiei si antecedentelor sportive.
Odata cartilajul distrus, articulatia se distruge progresiv si nu prea exista solutii in afara reducerii suprasolicitarii mecanice (normalizarea greutatii si reducerea efortului fizic).
Evident ca daca exista tumefiere, semne de inflamatie, blocaj sau instabilitate articulara, ar fi indicat un consult ortopedic specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-09-2011, ora 19:31
corneliup
Nu este medic/terapeut
corneliup
Buna seara, in urma unei suspiciuni de necroza aseptica de cap femural am efectuat un RMN la soldul stg., din fericire nu a fost confirmat diagnosticul, dar in raportul medical emis de medicul pe imagistica se afirma :" fara lichid in cavitatea coxofemurala", nu stiu acum daca este ceva pozitiv sau nu.
Mentionez ca am 39 ani si 90 Kg, 1.85 m, lucrez ca ing. constr. executie lucrari, si am niste dureri la nivelul soldului cam de 5 luni, am fost la ceva medici dar fara rezultat, unul dintre medici mi-a sugerat sa fac un control la coloana.
Banuiesc ca ar fi o sechela datorata unei fracturi de maleola fibulara care s-a produs la celalalt picior exact acum un an si jumatate si din cauza recuperarii deficitare ( care de fapt nu a fost, cu exceptia fizioterapiei).
Va multumesc si astept un raspuns de la dv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.