durere gat si vajait in ureche

12-01-2009
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
buna ziua.
eu sufar de 2-3 ori pe an de amigdalita, de obicei puncte de puroi pe amigdale care si inflamate.cand inghit resimt durerea si in ureche sau iritatii ale laringelui, traheiei.uneori.
ultimul episod f. grav a fost acum 1 an cand mi s-a format un abces in spatele amigdalei drepte( doar cu cate una am probleme odata) si mi-a intepenit si maxilarul de nu puteam sa-mi deschid gura mai mult de 2 cm.m-am tratat la mures, s-a gasit streptococ betahemolitic din grupa c.mi s-a curatat abcesul si am urmat tratament cu augumetin.
ulterior, mi-am facut investigatii de laborator dar atat vsh, hemoleucograma ca si aslo au fost normale.
acum de craciun au inceput iar durerile de gat, amigdala dreapta marita si cu puroi, febra doar slaba in prima zi 37.5, fara nici un altfel de simptom.am inceput sa iau augumetin pt 9 zile, doar in a 4 zi de tratament a cedat durerea in gat, febra nu am facut. dupa cele 9 zile de augumentin totul a fost ok pt urmatoarele 10 zile cand din nou a inceput sa ma doara amigdala insa cea stanga, la inghitire, insa sincer nu vreau sa ma indop din nou cu antibiotice.alte simptome nu prezint. nu stiu daca e cu puroi sau nu.
VA ROG FRUMOS SA IMI SPUNETI CE AR TREBUI SA FAC ACUM, INCOTRO SA MA INDREPT?!

si inca o problema pe care o am de catibva ani: un fel de vuiet, vajait putin trepidant, parca pulsatil in urechea dreapta, doar noaptea cand incerc sa dorm.este extrem de deranjant si frustrant, ma trezesc uneori din cauza lui si adorm f. greu. am facut rmn, un dr a zis ca ar fi o rinita, altul sinuzita (desi simptome specifice sinuzitei nu am), audiograma e ok, deci chiar ma gandesc ca poate e ceva legat de pozitia capului respectiv de circulatia sangelui la nivelul urechii..poate.credeti ca e posibil( circulatia periferica imi e deficitara, maini si mai ales picioare reci_...sau se poate ca vajaitul sa fie din cauza unei sinuzite chiar daca simptome nu prezint?!
la neurolog nu am fost.
ce ma sfatuiti sa fac cu vajaitul?
va multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsul dvs.
4 comentarii
0
12-01-2009, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua..
este foarte clar si evident.. ca trebue sa mergi la ORL.. sa scoti amigdalele.
sa faci o investigatie a circulatiei cerebrale.. eco dopler 3d
si sa faci tratament pentru normalizarea circulatiei.
0
13-01-2009, ora 23:59
mikymiha
Nu este medic/terapeut
mikymiha
buna ziua, sotul meu a observat ca pe partea stanga inspre ureche ia aparut o umflatura, care seamana cu un nodul mai mare, l am dat cu un unguent si l am masat il si doare si il simteam la mana cum se misca, ce poate sa fie?iar mie de vre0o 2 luni mi a aparut tot un nodul la mana dar este micut ma doare manan uneori, si cand indoi mana atunci se vede, ce ar putea fii, multumesc, sper ca voi primi un raspuns, o zi placuta
0
14-01-2009, ora 07:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Problema.. cu nodulul sotului.. este de origine inflamatorie.. si NU este voie de masat.
Un ganglion limfatic poate fi de origine.. odontogena.. adic din cauza cariilor si infectiiei dentarte sau gingivala.
poate fi si din cauze ORL.
Trebue sa mergeti.. sa va vada medicii.
0
14-01-2009, ora 12:38
mikymiha
Nu este medic/terapeut
mikymiha
multumesc pentru raspuns, dar, imi puteti recomanda o clinica sau un doctor prin zona titan, sau berceni, unde sa merg azi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Rezultate promițătoare pentru un dispozitiv non-invaziv de tratament pentru tinitus
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Cercetătorii au evaluat eficiența lidocainei pentru durerile cervicale
  •