durere dupa actul sexual si usturimi la urimare

02-06-2011
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
va rog spuneti-mi si mie care ar putea fi cauza durerii mele.dupa actul sexual sau dupa ce fac sport ma doare jos in partea ovarelor, ba in stanga ba in dreapta, este o durere suportabila, nu e continua, ma doare cand ma misc sau fac miscari bruste, cateodata si cand alerg.ce-o fi? va rog spuneti-mi ca am facut si ecografie si urocultura si consult ginecologic si tot nu stiu c am.trebuie sa mentionez ca am si usturimi cand urinez.dar nu stiu dc am durerile acelea dupa ce fac efort ( contact sexual sau sport).
4 comentarii
0
02-06-2011, ora 17:35
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunt mai multe posibilitati, care trebuie excluse sau confirmate pe rand. Din cele relatate, statistic prima care trebuie luata in considerare este aceea a unei microlitiaze urinare. Un tratament prin acupunctura si / sau homeopatie ar fi varianta de prima alegere.
0
02-06-2011, ora 17:40
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Carmen inteleg ca esti speriata, dar nu ai dat toate detaliile necesare, cel putin mie.Durerile apar din diferiete motive, este un semnal care ti-l da organismul cand este ceva.
Durerile dupa actul sexual poate aparea datorita modului si in care o faceti, daca el e brutal, depinde si cat..
Durerile la ovare mai pot aparea si datorita unei inflamatii, raceli(spuneai ca te si ustura cand faci pipi), mai pot fi implicate si afectiuni ale ovarelor.Ai spus ca ai facut diverse investigatii, dar rezultatele?E imposibil sa fie toate bune si tu sa ai aceeasi sintomatologie.
Poti sa te evaluezi si singura:intrerupe pt. o perioada sa faci spot si vezi daca mai ai acele dureri;e valabil si in cazul contactului sexual(nu cred ca se intampla ceva daca pt. cateva zile stati ca si fratii).Banuiesc ca ai obiceiul sa te asezi pe jos, pietre, banci de metal, chiar daca sunt reci si nu iti pui nimic sub sezut (de aici si infectia urinara), sau stai cu picioarele reci, bai reci ?
Nu stiu nici cati ani ai, poate esti o adolescenta care trece prin perioada in care "i se schimba", modifica organismul si de aici implicit si durereea in zona genitala.Revino cu mai multe informatii.Nu pot sa te ajut asa cu ochii inchisi.
Sanatate multa.
0
02-06-2011, ora 23:43
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
buna.am revenit cu informatii.prima oara am fost la inecolog, nu mi-a zis concret ce am, dar mi-a dat un tratament pe care l-am urmat si nu mi-a trecut.apoi am facut o ecografie pelviana.acolo organele genitale mi-au iesit absolut normale, fara chisturi sau altceva, rinichii sunt putin mai mici decat ar fi normal.a treia oara am facut o urocultura in care scria"s-au deszoltat sub 10.000 germeni e coli(3000 germeni e coli) fara semnificatie patogena.Pe pietre sau obiecte reci chiar nu stau, iar pe gresie stau mereu cu sosete si papuci, iar baile cat mai fierbinti...sincer nici nu pot sa fac bai reci sau sa ma spal pe maini cu apa rece deoarece simt imediat in zona genitala un disconfort.Am 20 ani.Nimeni nu mi-a zis nimic concret, ce as putea sa am.In rest, am mai luat eu pastile de la naturiste, dar nu mi-a trecut nici asa.Contact sexual nu am f des si nu este brutal.O singura data a fost mai brutal si nu s-a oprit atunci cand am vrut eu si atunci am avut usturimi prima oara.Dar in rest nu este brutal.Cateodata la inceputul actului sexual ma ustura, apoi imi trece, iar dupa actul sexual prezint usturimi la urinare si senzatia de a urina des.
0
16-06-2011, ora 13:58
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
puteti sa-mi spuneti mai exact de la ce se face microlitiaza aia? chiar nu pot sa renunt la sport, este viata mea, dar ma doare ingrozitor de mult cand fac sport.am luat un tratament de la naturiste (orthosiphon se numeste).acum sa vad daca isi face vreun efect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  • Dureri după contactul sexual
  •