durere dentara

06-03-2015
Ana-Angela
Nu este medic/terapeut
Ana-Angela
Buna seara.Ma confrunt cu anumite probleme dentare si doresc anumite informatii ca de exemplu:am avut o lucrare dentara executata acum 5ani. Anul trecut ma deranja si medicul dentist a dat jos lucrarea pentru ca trebuia extrasa una dintre masele. Pe langa extractia acea am tratat si ultima masea de jos si a executat obturare de canal dupa care nu am mai avut probleme.Acum doua saptamani am apelat la alt dentist pentru a -mi imbraca cele doua masele adica ultima si penultima de jos.Problema e ca penultima a fost tratata acum 5 ani si avea si un pivot metalic care a cazut.Acest dentist mi-a lipit pivotul inapoi si a inceput sa pregateasca cele doua masele pentru ampretare.Prima a fost ultima la care am primit anestezic inainte sa o pileasca iar ulterior a mai pilit cate ceva din pivot pentru ca a spus ca e prea inalt fata de cealalta masea. Nu a durut nimic.Dupa o saptamana am fost chemata pentru a pune lucrarea provizoriu.In prima faza lucrarea a fost putin inalta si a fost nevoie sa mai pileasca putin iar dupa aceea mi -a lipit provizoriu.Dupa 3 ore cand am incercat sa mananc am simtit durere la mestecat.Daca nu atingeam de lucrare nu simteam nici un fel de durere si nici o jena.La doua zile am mers inapoi a dat lucrarea jos si a pilit din nou.Vreau sa spun ca a pus inapoi lucrarea si tot provizoriu dar am aceeasi jena sau pot spune ca e chiar o durere dar mai mica.Daca nu mestec sau sa musc pe cele doua masele imbracate nu am nici o durere.Acum urmeaza sa merg inapoi si as dori o parere din partea dumneavoastra ce problema poate sa fie daca inainte sa merg am facut radiografie si si am acuzat nici un fel de durere ci am vrut doar sa imbrac cele doua masele...Nu inteleg care e cauza daca radiografia a aratat a fi bine acolo iar acum eu nu pot sa ma folosesc de acea lucrare ba mai mult sa ma si doara. Sa fie de vina lucrarea? Multumesc.
1 comentarii
0
07-03-2015, ora 22:32
Ana-Angela
Nu este medic/terapeut
Ana-Angela
Va rog daca poate sa ma lamureasca si pe mine doamna doctor.Maine dimineata trebuie sa merg la dentist si nu stiu ce sa fac in legatura cu cele descrise anterior. Sa ma las pe mana acestui dentist s-au sa cer banii inapoi si sa merg la cineva mai competent? Nu pentru ca acesta nu ar fi ok. dar cred ca aceasta situatie il depaseste. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: