durere de ureche si ureche infundata

10-02-2016
gabyciprian
Nu este medic/terapeut
gabyciprian
Am o saptamana de cand an racit am luat paracetamol si am baut ceaiuri dar la cateva zile mi sa infundat urechea stanga si am dureri, in plus de doua zile am putina febra seara si ma ameteste in cap am pus ulei cald, tigari imi trece pentru 4-5 ore apoi ma ia din nou. As vrea sa merg la doctor dar sunt in anglia si nu stiu nimic unde si cum datimi va rog un sfat.va multumesc enorm
12 comentarii
0
11-02-2016, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o Otita acuta.. dupa viroza
trebuei desfundat bine nasul cu spreiuri
in ureche se pun picaturi calde cu antibiotic
se continua tratamentul cu antiinflamatoare
0
11-02-2016, ora 11:11
gabyciprian
Nu este medic/terapeut
gabyciprian
Ceva nume de antibiotic ca sa pun picaturi calde cu antibiotic.multumesc
0
11-02-2016, ora 12:24
gabyciprian
Nu este medic/terapeut
gabyciprian
Domnule doctor nu inteleg termenul de picaturi calde cu antibiotic
0
11-02-2016, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
solutie Auriculara.. care contine si antibiotic, care se ncalzeste initial si dupa se picura in ureche..
0
12-02-2016, ora 00:31
gabyciprian
Nu este medic/terapeut
gabyciprian
Va multumesc foarte mult dar nu am de unde sa imi iau asa ceva aici toate antibioticile se dau pe baza de reteta de la medic, si sa merg la medic imi trebuie documente facute aici. Daca puteti sa ma ajutati cu un alt sfat fara antibiotic ar fi bine daca nu oricum va multumesc enorm
0
19-02-2016, ora 20:48
DorinaD
Nu este medic/terapeut
DorinaD
Buna ziua.
As dori si eu un sfat in legatura cu urmatoarea problema:
de ceva vreme mi se inroseste foarte tare urechea dreapta, simt o caldura si usor in spatele urechii.Iar de cateva zile simt un discomfort in ureche, nu e o durere propriu zisa dar ceva nu e in regula, e putin deranjant.Senzatia de discomfort apare mai mult atunci cand misc capul, sus-jos sau stanga -dreapta.Mentionez ca urechea se inroseste doar uneori si la distante destul de mari de timp.
Ce parere aveti, e ceva grav? Acum o saptamana am fost racita, nasul foarte infundat, am luat paracetamol si aspirina apoi mi a trecut.Cam de atunci simt si senzatia aceasta ciudata la ureche.
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru sfatul pe care il astept cu nerabdare.
Cu stima,
Dorina D.
0
19-02-2016, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 o raceala, o viroza.. tratata incorect.. da complicatii
2 simptomele descrise sunt foarte vagi si nu pot duce la un diagnostic fara conult ORL care este Obligatoriu
0
23-02-2016, ora 17:11
cleopatrs
Nu este medic/terapeut
cleopatrs
De o sapt sun racita..nas înfundat, durere de cap si m.ai nou mi s.a infundat si urechea stg.Am folosit apa oxigenata dar nimic.nu pare a fi nimic inauntru..dar din contra tot infundata ramane.m.ai nou incep sa fac noaptea si febra...azi mi.am luat de la farmacie 2 fiole de a-cerumen dar nu observ nici o ameluorare...ce e de facut?ce ar trebui sa folosesc...
Am uitat sa va zic..de cate ori răcesc întotdeauna am prob nazale...nas infundat
0
23-02-2016, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cand se intra pe un forum initial se citesc toate postarile
2 apa oxigenata se pune doar daca se stie clar ca este dop cerumen in ureche
3 un om matur stie..ca.. mergand la munte pe serpantine..sau la avion.. la diferenta de presiune..se infunda urechile..
La raceala se intampla acelas lucru..se infunda urechile din cauza nasului infundat
de ce sa pui apa oxigenata in ureche..si sa u mergi la un ORL sa te ajute????
0
10-03-2016, ora 19:29
Andreeastef
Nu este medic/terapeut
Andreeastef
Buna seara, am si eu o problema cu urechea dreapta simt ca si cum as avea apa in ea ma doare rau si pleaca durerea spre tampla si incercand sa ma curat am sesizat si sange..va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
0
10-03-2016, ora 19:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce, mai probabil este o otita externa
citesti ce sa scris despre asta aici
folosesti un nurofen, aulin, s, a antiinflamator de durere si in ureche pui picaturi cu antibiotic
Maine urgent la ORL..sa nu lasi pe zilelle libere
0
10-03-2016, ora 19:38
Andreeastef
Nu este medic/terapeut
Andreeastef
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •