durere de ureche de la curent

04-02-2013
constanda elena
Nu este medic/terapeut
constanda elena
Am su eu o întrebare..am o durere în urechea dreapta de ceva timp dar numai în momentul în care deschis un geam sau ies afara si este foarte puţin vânt sau curent..deci la cel mai mic curent mă doare foarte tare si trebuie sa acopăr urechea imediat..imi poate spune cineva de ce sau ce daca crede-ţi că e ceva grav?multumesc
23 comentarii
0
04-02-2013, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sensibilitatea din ureche la frig.tine de faptul ca pielea din conduct este atasata direct de os..fara un strat de tesut grasos..
de aici rezulta ca aceste dureri pit sa tina mai degraba de un reumatism sau o probema dentara...decat de otita
0
04-02-2013, ora 20:50
constanda elena
Nu este medic/terapeut
constanda elena
Mulţumesc mult pt raspuns...nu credeam că o sa primesc un rasp.aşa de repede.
0
10-02-2013, ora 12:55
nellybarabi
Nu este medic/terapeut
nellybarabi
Va rog sa imi spuneti parerea d-voastra, deoarece am nevoie de o a treia parere, avand in vedere ca doi medici mi-au spus doua lucruri diferite, iar in prezent am din nou aceleasi simtome, si anume: cand dorm pe urechea dreapta, ma trezesc in toiul noptii sau chiar si dimineata, depinde cat de mult stau pe partea dreapta, cu o durere cumplita, care dispare dupa cateva minute dupa ce imi mut pozitia capului.Acest simtom il am de ani buni de zile, pana cand in urma cu doua luni, am fost internata in spital la contagiosi cu flegmon amigdalian.Dupa ce am fost externata, la o saptamana dupa ce mi s-au administrat antibiotice prin perfuzii, ceeace a dus la vindecarea flegmonului;mi s-a recomandat sa consult un ORL-ist, iar acest medic, dupa ce i-am povestit conform biletului de externare, ca am avut flegmon amigdalian, mi-a spus ca asa ceva nu a fost ( desi am o amigdalita cronica), pentru ca flegmonul amigdalian nu se trateaza prin perfuzii ci doar cu punctie.Deci, sunt ingrijorata ca nu stiu ce decizie sa iau si anume: daca am avut flegmon amigdalian, asta presupune ca totusi sa extirpez amigdalele, dar daca e vorba de un presupus ganglion ( asa dupa cum a presupus medicul ORL-ist) ma tem ca voi face operatia de extirpare a amigdalelor, fara ca sa fie necesar.Mentionez ca observ in jurul gatului si niste bubite, cosuri, care mi=ar da de inteles ca e vorba de o infectie., si chiar nu as dori sa mai trec cu vederea aceste simtome si sa ajung iar la injectii si perfuzii.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc
0
10-02-2013, ora 13:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un medic orl...care examineaza amigdalele... dupa ce apasa pe ele...isi da seama daca este cazeum si semne de amigdalita cronica
in acest caz se decide sau scoaterea amigdalelor sau reducerea lor in volum cu radiofrecventa
2 trebuie excluse problemele dentare
3 la maxilo.facial trebuie investigata articulatia temporomandibulara..
0
10-02-2013, ora 14:13
nellybarabi
Nu este medic/terapeut
nellybarabi
Multumesc pentru raspunsul prompt, d-le doctor, insa as dori sa mentionez ca mi s-a confirmat amigdalita cronica de catre medicul ORL-ist, avand amigdala dreapta mai ciudata decat stanga, adica arata ca si cum ar fi niste gauri pe ea (sau cripte cum le denumiti d-voastra), insa amigdalele nu sunt voluminoase.Probleme dentare nu vad sa am, doar daca ele exista si eu nu observ, iar ultima varianta pe care ati mentionat-o as dori sa stiu ce rol are, daca aveti timp sa imi explicati;oricum eu va multumesc pentru raspunsul dat.
O zi placuta sa aveti !.
0
10-02-2013, ora 14:42
nellybarabi
Nu este medic/terapeut
nellybarabi
Am uitat sa va intreb dle.doctor, dupa parerea d-voastra, referitor la cele descrise anterior, este corect diagnosticul cu care am fost externata din spital, si anume:flegmon amigdalian ?, sau conform parerii medicului ORL-ist, nu se poate spune asa ceva...pt. ca am fost tratata doar cu perfuzii ci nu prin punctie ?, pentru ca daca am avut flegmon, desi semnele cam acestea indicau, eu am inteles ca acesta poate sa mai recidiveze si chiar se cere scoaterea amigdalelor.;dar daca nu.as vrea sa evit sa le scot, pt. ca am inteles ca exista riscul mai mare de imbolnavire a plamanilor.
0
10-02-2013, ora 17:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
interventia cu laser sau radiofrecventa...este solutia care impaca temerile dvs,
micsorati amigdalele, dispare riscul de flegmon, pastrati tesutul amigdalian pentru sistemul imunitar
articulatia...este chear in fata urechii, cand descideti gura si o palpati...va dati seama ca durerea de acolo poate iradia in ureche...mai ales cand dormiti pe acea parte
0
10-02-2013, ora 21:26
nellybarabi
Nu este medic/terapeut
nellybarabi
Multumesc pentru raspuns dle.doctor, si voi lua in calcul ideea de-a opta pentru laser sau radiofrecventa, pentru ca putini medici recomanda ca totusi sa nu se extirpeze amigdalele.Ma voi interesa daca in zona unde locuiesc se face op.cu laser sau radiofrecventa.Totusi observ ca ma lasati sa decid eu singura daca am avut flegmon sau nu.
O seara placuta sa aveti !
0
11-02-2013, ora 10:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
flegmonul... este ca un balon care se umpple cu infectie..
simptomele sunt durere violenta pe acea parte a gatului si imposibilitatea de a deschide gura
acum nimeni nu poate sa va spuna daca a fost sau NU.. nu lasa semne.. infectia se afla in spatele amigdalei
0
11-02-2013, ora 10:41
nellybarabi
Nu este medic/terapeut
nellybarabi
Exact acestea au fost simtomele, si mai mult decat atat, o dorere cumplita prin care nu mi-as as dori si nu as dori nimanui sa treaca prin ce am trecut.Acesta este si motivul pentru care insist sa aflu, daca am avut sau nu flegmon, avand in vedere ca acesta poate recidiva.Avand deja doua variante, si anume: medicul de la contagiosi spune: ai flegmon, iar un medic de la ORL spune: "imposibil, flegmonul nu se trateaza cu injectii !"",.aceasta situatie ma nelinistete.
0
11-02-2013, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt putine cazuri cant
1. dupa un tratament corect, inceput la timp.. flegmonul cedeaza in volum.. dar ramane acolo
2. cand se sparge singur si dreneaza ( se simte gustul de puroi in gat si durerea cedeaza
Oarecum cu amigdalele trebuie de facut ceva... sigur se repeta flegmonul
0
12-02-2013, ora 10:52
RATA DUMITRU
Nu este medic/terapeut
RATA DUMITRU
am si eu o problema am o durere insuportabila de ureche am fost la medic orl si ma aspirat in ureche de 2 ori a zis ca am o ciuperca si momentan trbuie sa mai merg o data si nu mia dat nici un antibiotic ce as putea lua sa nu ma mai doara urechea pina la urmatoarea vizita la medic sa imi aspire din nou si sa imi dea tratament
0
22-02-2013, ora 10:21
magdaalex
Nu este medic/terapeut
magdaalex
Buna ziua
As dori dacă poate cineva sa mi recomande un medic ORL-ist foarte bun.
Va rog foarte mult
0
22-02-2013, ora 22:22
nellybarabi
Nu este medic/terapeut
nellybarabi
Buna seara dl.Doctor Valeriu
Sunt nespus de bucuroasa ca am reusit sa-mi inving teama de-a rezolva problema amigdalelor prin radiofrecventa.
Acum realizez ce inseamna sa nu fii informat,...lipsa de informatie ne costa pe noi muritorii de rand.Daca sfatul pe care mi l-ati dat d-voastra mi l-ar fi dat si alti medici din zona unde locuiesc eu, nu as fi stat asa de mult timp cu o boala cronica si sa trec printr-un calvar datorita unui flegmon.Toata interventia cu radiofrecventa la amigdale, a durat 5 sau 10 minute si parca am inceput o noua viata fara sa mai vad in oglinda o amigdala cu scripte..si groaznica.
Asadar, astazi am ajuns acasa, inca simt o durere in gat, dar in cateva zile, amigdalita cronica va fi pentru mine de domeniul trecutului.
Deci pe aceasta cale, doresc sa incurajez si pe altii care sunt in situatia in care am fost eu, si care amana rezolvarea problemei.
Ca raspuns pentru persoana care intreba de un medic bun ORL, din toata inima il recomand pe dl. profesor Albu de la Cluj.Fie ca am crezut sau ca nu am crezut tot ce s-a spus pozitiv despre el, acum va pot confirma ca in viata mea nu am intalnit face to face, un medic care sa fie "pamantean", de-al nostru, si nu un ZEU.
V-ati putea imagina faptul ca exista in Romania un medic, care dupa ce te opereaza, sa vina in salon si sa ofere la toata lumea..diverse bunuri, printre care si ciocolata ???? E o chestiune, ati zice voi, copilareasca,..dar asta spune mult despre medicul respectiv.si anume: cu vorba si cu comportamentul lui, ti se vindeca jumatate din boala.
Apelati la el cu incredere !
O seara placuta sa aveti si multa sanatate pentru ca m-ati sfatuit sa -mi rezolv problama cu ajutorul radiofrecventei.
0
23-02-2013, ora 12:59
nellybarabi
Nu este medic/terapeut
nellybarabi
Buna dimineata
Dle.Doctor Valeriu, spuneti-mi daca este normal, faptul ca fiind in prima zi dupa operatia cu radio-frecventa, m-am trezit cu vocea ragusita.Este normala aceasta situatie ? Am intrebat inainte de-a pleca din spital, la ce sa ma astept, si mi s-a spus ca nu voi avea nimic in neregula, astfel ca aspecul acesta ma pune pe ganduri, daca este ceva firesc sau nu.Este ca si cum as avea o laringita, si vad ca persista.
Va multumesc
0
23-02-2013, ora 13:11
magdaalex
Nu este medic/terapeut
magdaalex
Buna ziua
D-le Dr.Valeriu pentru sindrom vestibular periferic este tratament?
Soţul meu a făcut toate analizele si au ieşit bune
A făcut si CT, Dopller, audio grama, analiza chimica plus celelalte analize la sânge, control oftalmic, a fost la neurolog si ia prescris sa ia 6luni Betaserc si Remotiv, a făcut si 5 zile pe luna timp de 3luni Ceftamil
Nu sa ameliorat cu nimic, ameteala tot o are
Astept un răspuns de la D-stra, Va multumesc
0
23-02-2013, ora 14:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. Nellybarabi
nu vad legatura... ar putea sa fie o coincidenta, o viroza, sau un reflux gastric
faceti inhalatii, gargara, luati tantum verde de supt...si mare grija la alimentatie

pt.magdaalex
sindromul vestibular periferic se trateaza numai la orl... prin manevra Epley... nu prea inteleg de ce sau facut multe investigatiik fara sa va trimita la ORL
0
23-02-2013, ora 14:59
magdaalex
Nu este medic/terapeut
magdaalex
A fost la ORL
Soţul are timpanul fisurat de 25 ani si am zis noi ca poate de la asta are ameteala
Orl -istu spune ca ameteala nu este de la ureche
Noi ne am documentat sa zic aşa si după simptomele care le are am dedus ca este sindrom vestibular periferic
0
23-02-2013, ora 15:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la iasi. cluj. bucuresti... faceti teste vestibulare
2. poate fi si o fistula de labirint...care necesita internare si inchdere chirurgicala
0
23-02-2013, ora 15:12
magdaalex
Nu este medic/terapeut
magdaalex
Noi suntem din Galaţi
Multumim frumos, mai încercăm
Poate totuşi ajungem in unul din jud. spuse de dumneavoastră
0
24-05-2013, ora 18:05
nellybarabi
Nu este medic/terapeut
nellybarabi
Buna ziua dle.doctor.In urma cu cateva luni, v-am deranjat cu o intrebare in legatura cu operatia pentru micsorare in volum a amigdalelor, ceeace am si facut in urma sfatului primit din partea dvs.Acum, deoarece ma aflu in Germania si lucrez intr-un mediu rece, de astazi dimineata m-am trezit cu o durere in gat si in special in partea dreapta, unde am avut in trecut cele mai mari probleme, inclusiv, flegmon amigdalian.Ce pot sa fac ? ce antibiotic sa folosesc...desi aici nu am posibilitatea de-a cumpara din farmacie antibiotic, ci mentionez ca am din tara, doar, augmentin si ospen de 1000.Nu stiu ce pot avea...sa fie un inceput de gripa care s-ar manifesta prin durere in gat ? si atunci ar fi suficient paracetamol si aspirina ? Pana acum am folosit doar tantum verde insa durerea nu cedeaza.Astept un sfat pentru ca sunt ingrijorata sa nu fie o recidiva a flegmonului.
Va multumesc.
0
26-05-2013, ora 17:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va uitati in oglinda.
daca este o amigdaluta pultacee. cu depuneri albe pe amigdala. luati augmentin la 12 ore 7 zile
gargara si tab decsupt
0
26-05-2013, ora 17:24
nellybarabi
Nu este medic/terapeut
nellybarabi
Multumesc pentru raspuns.
Intre timp, pana sa primesc raspunsul dvs, am inceput sa folosesc ospen de 1000 ( am zis sa incep cu ceva mai usor), vad ca durerea din gat a trecut si acum sunt in faza de nas infundat si stranuturi..va multumesc de sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.