durere de ureche.ATP sau ce ?

06-12-2009
liliana47
Nu este medic/terapeut
liliana47
Revin pe acest forum in ideea ca voi primi raspuns si poate voi reusi sa scap de problema care o am.
Am sa mai spun inca o data ce ma doare de fapt:de circa 2 ani ma lupt cu urmatoarea problema:la frig, la curent chiar si in casa noaptea in special imi este rece la urechea dreapta si incepe o durere care incepe de undeva de la sinusul drept si ajunge pana undeva la baza gatului.Durerea nu este ascutita, este surda si sacaitoare.Nu am facut temperatura niciodata, nu mi-a curs urechea dar este infundata uneori, simt un usor dezechilibru.Am fost la ORL la mai multi dar mi s-a spus ca nu este nimic de aceasta natura cu toate ca nu mi s-au facut si alte investigatii suplimentare decat simplul consult ORL care se face la orice cabinet.Diagnosticul pus de ei a fost artrita temporo -mandibulara. Fiecare dintre ei mi-a dat tratamentul care l-a considerat.Am luat :ketonal.aulin.arcozia, piroxicam pulbere, m-am dat cu tot felul de unguente.
Ulterior am stat si m-am gandit ca de fapt nimeni nu m-a pus sa fac o radiografie a articulatiei sau a danturii.Le-am facut din proprie initiativa sa vad daca apare ceva asa cum s-au grabit toti sa dea cu presupusul.
La radiografie nu s-a evidentiat nicio modificare.
Medicul radiolog mi-a recomandat sa fac un RMN dar, ghinion, in orasul asta in care locuiesc este in revizie.
Intre timp au inceput sa ma doara si articulatiile si tot din proprie initiativa am mers si mi-am facut un VSH - 1h =23(limita este10), VSH-2h =44( limita este 20), ASLO =114/limita este 150(deci in limite normale)
Proteina c reactiva =37.2/ limita este 6
Intrebarea mea este ce fac mai departe, am inteles ca este o infectie sau un proces inflamator, dar ce fac?
Va scriu aceste randuri in ziua de SF NICOLAE, eu nu l-am rugat sa-mi aduca decat sanatate pentru ca asta imi doresc cel mai mult acum si poate cine stie, ma va auzi si prin intermediul acesta va doresc tuturor acelora care aveti nevoie de sanatate ca MOS NICOLAE sa va aduca acest dar atat de pretios care din pacate nu il apreciem decat atunci cand nu il mai avem.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.