durere de talpi

25-09-2015
CORNELIA GOLEA
Nu este medic/terapeut
CORNELIA GOLEA
Durerea a inceput in urma cu mai bine de 2 ani deasupra talpii, in dreptul osului cuboid si al celor trei oase cuneiforme, la ambele talpi, crezind ca este o durere reumatica am inceput tratament cu antiinflamatoare, dar durerea s-a amplificat, am avut senzatia ca talpile mele se afla intr-o gheata de ghips.Am incercat cu masaj terapeutic dar nici o imbunatatire;am facut radiografie la ambele talpi si le-am dus la un medic ortoped si mi-a spus ca nu ma poate ajuta deoarece nu sunt modificari vizibile si sa folosesc ceva suporti pe talpa pentru modificarea pozitiei talpii dar nu m-au ajutat cu nimic, am schimbat incaltamintea si doua zile imi-era bine si iar aparea durerea;intre timp au inceput sa ma arda talpile sa am intepaturi extrem de dureroase si amorteli in talpi si deasupra plantei si imposibilitatea de a adapta piciorul pe un teren usor accidentat, practic nu mai putem sa-mi coordonez talpile.Am consultat un neurolog si mi-a zis ca am neuropatie periferica si de 18 luni sunt cu tratament cu gabapentina, tiolin si vitaminele b1 si b6, cu perioade scurte de pauza pentru vitaminele B.In prezent am degetele amortite la ambele picioare si dureri mari cind incalt pantofi, nu mai am arsuri puternice si nici intepaturi mari dar am ramas cu durerea de la inceput a oaselor de la baza metatarsienelor.Am fost internata la clinica de neurologie unde mi s-au efectuat mai multe investigatii avind in vedere ca in urma cu 12 ani am facut chimioterapie pentru carcinom mamar, toate pentru excluderea unei paraneoplazii.Am facut EMG si diagnosticul a fost neuropatie periferica medie bilaterala. Va rog sa-ma ajutati cu un sfat unde sa merg, ce investigatii sa mai fac spre compartiment medical sa ma indrept pentru ca uneori durerea este asa de mare ca nu mai pot misca talpile, seamana mai degraba cu metatarsalgii, va multumesc, biolog cornelia golea
6 comentarii
0
25-09-2015, ora 20:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre o neuropatie diabetica.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: ce greutate/inaltime aveti.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-10-2015, ora 10:03
CORNELIA GOLEA
Nu este medic/terapeut
CORNELIA GOLEA
Buna ziua, am 1.60m inaltime si 63 kg, nu am diabet, am un vsh de 20 la ora crp negativ, factor reumatoid usor crescut, anticcp in limite normale, fibrinogen 250mg/100ml, fosfataza alcalina in limite normale, marker CA 15-3 de 22 unitati;Ce investigatii ar trebui sa mai fac?Multumesc anticipat
0
01-10-2015, ora 13:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In loc de investigatii ar fi infinit mai utila o examinare clinica la un bun reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-10-2015, ora 10:38
CORNELIA GOLEA
Nu este medic/terapeut
CORNELIA GOLEA
buna ziua va multumesc mult
0
18-02-2016, ora 23:01
laura1010
Nu este medic/terapeut
laura1010
Buna ziua! Am un baietel de 6 ani si jumatate, care are 31kg si 125cm inaltime, care de azi dimineata se plange ca il mananca talpile si-l dor, astfel ca nu poate merge. Eu l-am ignorat, am zis poate se alinta si l-am dus asa la scoala, el mergand numai pe varfuri si tarandu-si picioarele pana acolo. Cand a venit de la scoala cu greu, a refuzat sa mai mearga prin casa si a mers doar in genunchi. I-am facut baie cu apa calduta si sare grunjoasa la picioare si l-am uns cu un unguent homeopat- Traumeel. Sper sa fie mai bine! Insa problema nu e de acum si nu mai stiu cui sa ma adresez... El a avut piciorul drept in ghips la 2 ani, pt o fisura de tibie. Dupa scoaterea ghipsului, a inceput sa mearga foarte ciudat, cu varfurile in exterior si f teapan, fara a mai indoi bine genunchiul(asta a fost impresia mea cel putin). Primul diagnostic la ortoped pediatru a fost posibila distrofie musculara, dra i-am facut analize de sange, l-a vazut si neurologul de aici si a zis k e exclus, dar ceva e...Am mers la Bucuresti unde unui medic i s-a parut ca are un picior mai lung si unul mai scurt si i-a dat talonete cu inaltime diferita. Intai i-a fost maia bine, dar cand i-a crecut piciorul si le- schimbt u inceput mncrimile.Spune-ti-mi dk s pute s v scriu mil pt mi multe detlii. Multumesc!
0
18-02-2016, ora 23:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este foarte posibila aparitia unei afectiuni neurologice, ce provoaca spasticitate musculara.
Trebuie sa consultati, evident, un neurolog pediatru, dar si un nutritionist, pentru a corecta excesul ponderal major (ar trebui sa aiba 16-20 kg).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: