durere de talpa si calcai la fetita de 10 ani

31-10-2013
dobre monica
Nu este medic/terapeut
dobre monica
Buna ziua,
Am o fetita de 10 ani care acuza dureri de talpa si calcai dimineata cand se ridica din pat, aceste dureri o tin cateva minute 5-10-15 minute dupa care dispar, acum spune ca si pe parcursul zilei mai apar, spre exemplu cand vine de la scoala imi mai spune ca o dor talpile pentru scurt timp dupa care durerea dispare.
Am fost la medic, i-am facut radiografii la picioare, i-am facut si eco la calcai si mi-au spus medicii ca nu este nimic.Acest lucru se intampla de 7-8 luni, Daca ma puteti ajuta cu informatii, va multumesc din suflet.

Cu stima
Dobre Monica
3 comentarii
0
31-10-2013, ora 08:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai amanuntele importante:
- greutate/inaltime;
- ce sporturi practica.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-10-2013, ora 14:13
dobre monica
Nu este medic/terapeut
dobre monica
Buna ziua Domnule Doctor,

Fetita mea are inaltimea 140 cm si 27, 5 kg, nu practica nici un sport, dimpotriva, este un copil static, ii place sa stea intinsa sa citeasca, cand vine de la scoala se simte obosita si chiar imi spune ca vrea sa se intinda in pat.I-am facut si niste analize si au iesit urmatoarele valori
iga 36si anticorpi mitocondrii 34,
iar anticorpi antinucleari, ASMA, celule lupice, , cortizol, hemoleucograma, urina, tga, tgp, rezeva alcalina, ceatinina serica, LDH, , potasiu seric, sodiu seric, glucoza serica.Toate acestea au iesit in limite normale.Mai putin IgA care a iesit ultima data 36, alta data 40, si aceasta analiza AMA care tot modificata a iesit.
Pot sa va mai spun ca pana la varsta de 7 ani copilul meu lua antibiotice foarte des, de cand s-a nascut pana la 5 ani lua o luna da o luna nu antibiotic, racea foarte repede, dupa ce a facut operatie si i-au scos polipii nu a mai racit absolut deloc, dar a aparut aceasta problema cu durerile de talpai si calcaie.
Sper sa fi fost explicita, va multumesc.

Cu stima
Dobre Monica
0
31-10-2013, ora 14:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un picior scobit (pes cavus).
Trebuie sa luati legatura cu un ortoped pediatru experimentat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.