durere de stomac dimineatza

19-10-2008
andrei gabriela
Nu este medic/terapeut
andrei gabriela
Buna ziua sunt nou pe forum si am o intrebare, sper ca puteti sa imi dati un sfat

De o saptamana am mari dureri de stomac dimineata nu stiu sa va explic cert e ca nu e o durere care este provocata de foame, uneori mananc creznd ca o sa imi treaca dar nu este asa(ma trezesc cu dureri de stomac si cateodata durerile de stomac ma trezesc..am observat ca pe la ora 6 dimineta incepe sa ma doara)
Trebuie sa va mai spun cate ceva dimineatza fumez si beau cafea si nu mananc in timpul zilei nu am un program fix pentru ca munca pe care o fac ma solicita foarte mult mai mult psihic dar si fizic conduc in medie 8-9 ore pe zi, asa ca mananc ce apuc si cand apuc. In ultimul timp am slabit cam 4 kg in 2 luni, vreau sa va spun ca am mai avut problema asta odata acum vreo 5 luni nu m-am tratat si nu i-am dat foarte mare atentie, dar mi-a trecut de la sine cand am inceput sa ma ingras (mancam mult si aveam o mare pofta de mancare)
Se poate sa fie o dereglare a sistemului digestiv pana acum 5 luni aveam un program activ la sala de forta (nu stiu dak asta ar fi putut sa imi creeze probleme) acum nu mai fac sport.

VA Multumesc anticipat
5 comentarii
0
19-10-2008, ora 07:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mesele neregulate, alimentele excitante [cafeaua, alcoolul], prea reci sau pre fierbinti, condimentate, acidulate, prea acre sau prea grase, precum si unele medicamente pot irita si inflama mucoasa gastrica.Stress-ul are si el un rol foarte important.Renuntarea la fumat, [fumatul creste secretia de acid clorhidric din stomac], mesele regulate din care sa excluzi alimentele din categoriile mentionate vor ameliora situatia.Solicita o trimitere la medicul de familie pentru gastroenterologie.Cred ca ai o gastrita care se cronicizeaza.Sfatul mau este sa faci la un laborator, contra cost, si testul pentru Helicobacter pylori.Sunt si medicamente care neutralizeaza secretia acida gastrica, precum si ceaiuri calmante [musetel, menta, coada soriceluluietc].
0
19-10-2008, ora 19:32
andrei gabriela
Nu este medic/terapeut
andrei gabriela
E ceva grav...?
0
20-10-2008, ora 18:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, nu e ceva grav.Schimba-ti modul de viata si consulta un gastroenterolog.Gastrita, ca si ulcerul, au tratament.
0
14-05-2010, ora 10:52
alina bogdan
Nu este medic/terapeut
alina bogdan
buna ziua am si eu o problema in urma cu cateva luni am avut inceput de gastrita am luat tratament pt a o trata si nu am mai avut probleme o bucata de vreme dar akm au reinceput sa apara dimineata knd ma trezesc, ma trezesc cu o ingrozitoare durere de stomac, dupa ce mananc putin imi trece dar nu de fiecare data. ce trebuie sa fac? ma puteti ajuta si p mn cu cva ce pasi trebuie sa urmez?? durerile sunt groaznice si as vrea sa scap de ele. VA MULTUMESC MULT!!!! LA REVEDERE!!!!! Astept sa imi raspundeti.
0
01-07-2010, ora 16:02
bt466pe
Nu este medic/terapeut
bt466pe
sarut mana!la mine problema sta altfel sa zicem.dimineatza knd ma trezesc am o durere suportabila de stomac in momentul in care trag aer puternic in piept.in restul zilei, nu ma deranjeaza deloc ci numai dimineatza knd ma trezesc...sau seara knd ma mai trezesc din somn, iar dak e sa dorm in cursul zilei, nu ma deranjeaza, e ceva ciudat totusi.seara ma doare si ziua nu.DECE?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  •