durere de stomac cu atac de panica

05-05-2013
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
in ianuarie am ajuns la urgente pe la 12 noaptea cu durere de stomac(am mai avut probleme de genul)..mi-au facut o injectie, o reteta si acasa.3 nopti la rand nu am reusit sa adorm, simteam o neliniste in piept, pulsul marit si nu puteam sta mult timp culcata, simteam nevoia sa ma ridic in sezut.imi era somn, mi se inchideau ochii cat timp stateam in sezut iar cand ma intindeam stateam iar cinci minute si iar ma ridicam.am fost la psihiatru, mi-au dat xanax si dupa o luna trebuia sa incep sa iau si zoloft.dupa o luna am inceput sa iau 2 zile zoloft cand..iar am ajuns la urgente tot cu stomacul.mi-au dat o reteta si mi s-a recomandat sa-mi pun ordine in minte si sa nu mai iau medicamentele rec de psihiatru ptr ca sunt foarte puternice, lucru pe care l-am si facut.au urmat niste nopti teribile, dar am inceput sa beau ceai pentru somn linistit, imi trecuse si durerile de stomac si incepusem sa mananc.problema e ca de atunci sunt foarte speriata si simt ca m-am schimbat.nu ma mai bucur de viata ca inainte, sunt ca un robot, simt ca fac toate lucrurile mecanic.nu ma vad cu un loc de munca, nu ma vad cu familie, cu copii, simt ca asa o sa fiu toata viata.in plus mi se pare totul plictisitor(probabil din cauza perioadei lungi in care am stat acasa, fara ocupatie si a faptului ca locuiesc singura).nu am mai avut probleme cu somnul decat de doua ori, odata mi-a fost rau de la o combinatie de mancaruri si m-a deranjat la burta si in seara respectiva nu am putut dormi iar a doua oara a fost in seara de inviere.in acele seri am luat cate un alprazolam si am reusit sa adorm.momentan merg la un psiholog unde fac terapie bowen.ce ma sfatuiti sa fac pentru ca sincer nici nu stiu de ce sufer si cat de grav e
2 comentarii
0
06-05-2013, ora 11:55
Blade3
Nu este medic/terapeut
Blade3
Probabil ai o mica stare de depresie din cauza ca ai stat foarte mult timp stresata, acelasi lucru il patesc si eu dupa o stare de anxietate care am avuto timp de 5 luni.Acum am reusit sa scap in mare parte de anxietate si de atacurile de panica dar a ramas o stare mica de depresie si ma simt la fel ca tine, ma simt schimbat, plictisit, nu imi gasesc locul, parca sunt plictisit incontinuu, nu ma intereseaza viitorul si eu la fel nu am ocupatie si asta conteaza foarte mult.O sa treaca, incearca sa faci sport sau miscare zilnic si o sa vezi ca te simti mai bine, gasesteti o ocupatie, un hobby care sa te scoata din starea asta, fa orice iesi, socializeaza numai nu lasa starea sa te cuprinda pentru ca este destul de nasoala.Nici eu nu iau medicamente, am scapat cat de cat de anxietate fara medicamente, o sa treaca si asta cu multa vointa.
0
06-05-2013, ora 19:14
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
si la mine se implinesc cam tot 5 luni de cand am avut atacul de panica.am zile la rand in care sunt mai bine, imi caut ocupatie prin casa, fac curat, am o gradinuta cu flori si ma ocup de ea, imi vizitez parintii, sora si sunt mai optimista, imi dispar gandurile negative...dar cand cv se modifica in starea mea, in special cand mi se pare mie ca ma supara stomacul, sau nu ma simt prea bine imediat imi apar toate gandurile si intru in depresie si apoi apare seara nelinistea si frica si iar nu dorm.apoi urmeaza 2-3 zile in care cred ca nu mai rezist si ca nu pot duce o asa viata si ma gandesc numai la rau.treptat imi revin, imi gasesc iar ocupatie si tot asa.azi dimineata eram foarte nelinistita si ma gandeam ce am sa fac toata ziua dar am fost la un gratar si mi-a prins foarte bine, chiar m-am relaxat, dar cand am ajuns acasa m-a cuprins iar putin nelinistea si plictiseala pentru ca am dat iar de singuratate si de camera care imi aduce aminte de toate zilele in care mi-a fost rau.am inceput sa beau ceai de sunatoare, suc de sfecla rosie, sa mananc fulgi de ovaz si o sa incep sa iau si magneziu cu complex de vit B deoarece am inteles ca sunt bune in tratamentul depresiei.sper sa nu ajung din nou la medicamente si toate gandurile sa dispara incet incet si sa revin la normal.multa vointa, putere si iubire tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: