durere de spate in partea dreapta sus - pozitie incorecta calculator

29-01-2013
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
De 3 zile a inceput sa ma doara spatele din cand in cand, prima data a inceput cand m-am ridicat de la leptop, nu am birou si leptopul este asezat pe o masuta la nivelul patului, stau cam 2 ore pe zi pe leptop, cred ca in timp s-a acumulat.
Durerea este in partea dreapta sus, poate fi un muschi afectat sau ce poate fi? Noaptea nu simt durerea dar ziua o simt de mai multe ori, aproape continu cand sunt constienta.
Asi incerca cu supozitoare antiinflamatoare sau masaje inainte sa merg la medic sa vad daca imi trece, ce sa incerc?
Acum imi dau seama ca si in pat dorm de multe ori pe o parte ghemuita...
Multumesc de raspuns
4 comentarii
0
29-01-2013, ora 22:34
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
Vreau sa adaug ca am nascut acum un an prin cezariana si de fiecare data cand faceam baita la bebelus aveam dureri de spate dar mai jos nu in partea dreapta sus...
0
30-01-2013, ora 08:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Daca nu exista semne de afectare neurologica de tip paralizii-parestezii sau deficite musculare ale membrului pelvin, solutia este conservatoare: reducerea greutatii (daca este cazul), repaus relativ cateva luni (evitarea ridicarii greutatilor si a statului in picioare prelungit) si mai ales kineto-terapie (dupa programe specifice coloanei lombare).
Existenta semnelor neurologice de compresiune radiculara conduce la indicatia de interventie chirurgicala, pe care o decideti impreuna cu neurochirurgul in urma examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-01-2013, ora 14:44
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
nu am mai avut pana acum dureri de spate, poate fi asa grav... nu ar trece cu antiinflamatoare sau gel?
Prima data am simtit dureri de spate cand il RIDICAM PE BEBELUS DIN CADITA SI IL DUCEAM IN PAT, dintr-o camera in alta, dar aceste dureri erau doar 1 minut cat ma ridicam de jos de la baita, iar acum aceste dureri ce le am de 3 zile sunt altfel, simt ca de la leptop - pozitie incorecta a coloanei, mai tin din cand in cand baietelul de un an in brate, stau acasa, altceva nu fac. Durerile de acum sun cand in dreapta sus, cand la mijloc, cand in stanga sus... pot fi chiar atat de grave?????
0
08-02-2013, ora 14:08
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
am aflat ca am spondiloza ce sfaturi imi dati?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •