durere de spate cu diagnostic de la med radiolog...

11-11-2006
mirabela23
Nu este medic/terapeut
mirabela23
Buna. Durerea de spate de care va vorbesc o am dintotdeauna. La 16 ani, in urma unei radiografii mi s'a spus ca o vertebra din zona lombara nu a fost incheiata, dar k acest lucru e normal, si sa nu ma ingrijorez. Am facut 23 de ani, ciclul inca nu imi era regulat si de multe ori venea din 2 in 2 luni, mereu anuntat d dureri in acea zona minunata, la imbinarea coloanei vertebrale cu bazinul. In ianuarie, anul acesta, datorita unui efort mai mare(am ridicat la nivelul genunchilor vreo doua cutii cu cate 5 topuri de hartie A4 in ele deoarece trebuia sa le mut..), am ajuns sa nu ma mai pot apleca stand in picioare la nici macar 10 grade...nici macar sa stau pe scaun nu puteam decat in pozitie de drepti..pozitie care pana la urma devenea si ea obositoare.. Atunci mi'am luat inima in dinti si banii in portofel..si am plecat la doctor..desigur, sa cer o trimitere la radiologie..pt k medicii din policlinica studenteasca nu prea ar fi avut ce sa faca. Dupa o ora aflu cu stupoare ca am o afectiune destul de des intalnita la oameni..despre care unii nici nu stiu ca o au..si care nu ar trebui sa imi provoace dureri(ca sa vezi!!!). Explicatia: asa m'am nascut! Nu imi amintesc termenul..era vorba de faptul ca in una din parti, una din "aripioarele" care ar trebui sa sustina legatura intre col vert si oasele bazinului nu ajunea la bazin(se vede f clar ca este distanta intre acestea doua), motiv pt care aveam eu asemenea dureri cand faceam un efort prelungit sau unul scurt dar mai solicitant.. Oricum, doctorul a fost foarte optimist: "Obisnuieste'te!!In cel mai bun caz o sa te doara mai putin, dar nu deloc...Nu ai ce sa faci.." :(. Intre timp am revenit la vchea mobilitate, si la vechile dureri.. :). Eu va rog pe dvs sa imi spuneti, in cazul in care s-a inteles ceva din ce am trancanit pe aici, daca ar exista vreo sansa pt mine de refacere(am totusi 23 de ani..nu vreau sa traiesc cu gandul ca nu am voie sa spal un covor, sau sa dau cu aspiratorul pt k altfel stau lata in pat tot restul zilei), daca acest lucru imi afecteaza ciclul, sau mai bine zis faptul ca imi vine din an in pasti, fara nici un capatai(nici un medic ginecolog nu mi'a dat un rasp afirmativ, probabil luand durerile mele de spate drept SPM)si daca acest lucru ma va afecta la nastere..De fapt aceasta ultima intrebare e cea mai importanta..Asta daca mai apuc vreo nastere, pt k in ritmul in care in vine menstruatia. mai rpd cred ca am ajuns la menopauza.. :(.
Niciodata nu avem timp de sanatatea noastra cand avem TIMP. :(. Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
12-11-2006, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Probabil ca este vorba de sacralizarea ultimei vertebre lombare[adica ultima vertebra lombara in loc sa fie legata de osul sacru cuo articulatie, nu este si formeaza un fel de corp comun cu acesta] care este o malformatie minora foarte frecventa, adica ne nastem cu ea.
Este bine sa iei legatura cu un medic reumatolog sau de recuperare medicala care sa-ti prescrie tratament fizioterapic, masaj si gimnastica medicala.
Deasemenea este buna si acupunctura.
Toate acestea vor ameliora dar nu vor vindeca.[este logic ca o malformatie nu poate fi vindecata]
problema ciclului menstrual nu are nici o legatura cu aceasta.
Trebuie sa mergi la medicul ginecolog, da faci testari hormonale si sa iei neaperat un tratament
0
27-04-2010, ora 13:20
toma mihaela cornelia
Nu este medic/terapeut
toma mihaela cornelia
buna ziua.am si eu o problema se vreo 2 ani.dupa nastere au inceput sa ma doara umeri, mijlocul si acum si picioarele.sunt dureri constante, care se intensifica atunci cand fac efort.initial am crezut ca muschi sunt de vina dar acum sunt aproape convinsa ca sunt oasele..as vrea o parere si daca se poate sami spuneti si ce as putea sa iau ar fi grozav, va multumesc din suflet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.