durere de spate

05-04-2014
amgcorina1984
Nu este medic/terapeut
amgcorina1984
Buna dimineata, Ma numesc Corina si in luna mai 2012 am nascut prin operatie cu cezariana (epidurala ).Totul a descurs normal eu am nascut dimineata la 9 si seara am mers singura la WC.Am alaptat 6 saptamani dupa care am piedrut laptele.La o saptamana dupa ce nu am mai alaptat a inceput sa ma doara spatele de la mijloc in jos si ce e mai ciudat este ca durerea incepe in a doua parte a noptii si era o durere ca si cand mi s ar fii bolcat spatele.La inceput ma ajuta sotul meu sa ma ridic din pat deoarece nu puteam singura.Pe parcurs dureriile s au mai ameliorat insa nu a disparut.Am obesrvat ca cu cateva zile inainte de a imi veni mensturatia nu am dureri de spate si uneori dureriile sunt mai intense cand se schimba vreme.Chiar si acum dupa aproape 2 ani dureriile tot mai sunt noaptea ma trezesc ca si cand as fii pe partea pe care dormn intepenita si atunci daca imi schimb pozitia de somn simt doar un disconfort in partea in care dormisem.Dupa ce ma ridic din pat si pe parcursul zile nu am aceste dureri.Am facut radiografie si mi s a spus ca am scolioza cervicala.Am facut sedinte de fizioterapie durerea sa ameliorat dar nu a disparut.Ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc !
3 comentarii
0
06-04-2014, ora 03:00
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In cazul in care durerea persista, consider ca este necesar un RMN de coloana
dorso-lombara. Dupa ce avem aceasta investigatie va pot da mai multe
recomandari in ceea ce priveste tratamentul de care aveti nevoie.
Cu stima si respect:
dr Petre Muresan
0
06-04-2014, ora 15:30
amgcorina1984
Nu este medic/terapeut
amgcorina1984
Va multumesc frumos pentru raspuns !
Problema mea este ca sunt claustrofoba si ideea cu adormirea in tipul RMN ului nu ma prea incanta in sensul ca am avut acum cativa ani o operatie de colecist unde am fost adormita si trezirea a fost foarte grea. Sincer nu stiu ce sa fac deoarece am inteles ca la RMN nu exista varianta sa nu fii inchisa.
0
18-04-2014, ora 19:34
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Dar nu sunteti inchisa, capul este înafara. Aparatul sta peste zona scanata, adica cea lombara. Si cred ca ar trebui sa mai faceti RMN si la articulatiile sacroiliace, si ar fi bine sa faceti si un set de analize de rutina (din sange), inclusiv probele inflamatorii, adcica VSH si PCR. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •