durere de spate care iradiaza catre ovar si coboara spre picior

14-06-2009
cristian adriana
Nu este medic/terapeut
cristian adriana
Buna seara!De ceva vreme ma doare spatele.Durerea pleaca dintr-un punct din stanga spate jos iradiaza catre ovar si coboara pe sale spre picior.Am fost la medic reumatolog care mi-a dat 12 sedinte de fizioterapie pe care le-am facut.In timpul sedintelor durerea s-a ameliorat dar la 5 zile dupa terminarea lor durerea a reinceput la fel de puternica.Mentionez ca nu-mi afecteaza miscarea insa durerea cateodata este greu suportabila.Am luat antiinflamatoare, ketoprofen dar dupa ce trece efectul acestora durerea reincepe.Ce sa fac va rog dati-mi un sfat?

cu multumiri.ADRIANA CRISTIAN DIN CONSTANTA
4 comentarii
0
14-06-2009, ora 23:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Consultati pentru inceput un neurochirurg experimentat in Chirurgia Spinala.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-06-2009, ora 09:32
cristian adriana
Nu este medic/terapeut
cristian adriana
Buna ziua!MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS!Dar mai am o intrebare.Poate da nervul sciatic durere in zona ovarului?
O ZI BUNA VA DORESC!ADRIANA CRISTIAN DIN CONSTANTA
0
15-06-2009, ora 16:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In principiu nu este posibila o astfel de iradiere a durerii.
Din acest motiv v-am recomandat mai inati un chirurg de Chirurgie spinala.
Pe de alta parte, durerea abdominala reflectata in membrul pelvin se poate gasi in colica renala (litiaza renala, sau "pietre la rinichi", ceea ce ar presupune un consult urologic.
Incercati ori cu urologul, ori cu chirurgul spinal (neurochirurg).
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
25-09-2009, ora 18:58
pink-life
Nu este medic/terapeut
pink-life
bunaziu, sunt din braila, si am 14 ani, fata, as dori si eu sa va intreb care ar fi primele semne ale astmului, si ce este cu durerea de spate, ma doare spatele de cateva zile-mai precis 1 saptamana jumate, nu pot sa spun ca am febra, dar nu pot sa spun nici ca nu am, as vrea inaine sa merg la doctor-apropo urmeaza weckendul si trebuie sa astept pana luni :D -vreau sa aflu mai intai daca este ceva de care sa ma"TEM".mai precis ma doare in zona zona lombara din partea stanga spre umeri si partea dreapta-tot spre umeri.sar putea sa ma doara de la geanta, dar ar fi cam sansele 1%, sau ar putea sa ma doara de la antrenamentele de la volei-domnul profesor ne-a cam suprasolicitat in vacanta de vara, dar acum a inceput scoala, de vreo saptamana -doua, si.inca ceva:cred ca mi sa umflat gatul :D, am dedus asta din faptul ca partea dreapta a gatului ma doare insuportabil, in fine, ma doare tare, nu chiar insuportabil, cam de azi(sa nu uit ca la volei am ridicat capul brusc cazant jos :D), as vrea sa aflu cam ce este, durerea de spate-ar putea fi ceva ce la fiecare om se mai intampla iar partea spusa despre gat-ar putea fi ceva de astm-nu dorm nici noaptea, respir greu, iar cand inspir mi se infunda nasul, si cand expir ma doare in piept.
va multumesc anticipat si foarte frumos, vorba meathanks for this
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •