durere de sold drept s-a extins la spate, in partea inghinala

13-12-2011
COCIS RALUCA
Nu este medic/terapeut
COCIS RALUCA
Buna ziua, tin sa mentionez inca de la inceput ca am 28 de ani 54 de kg si 1, 60m si ocupatia mea este ospatar, iar acum trei am am avut si primul copil.Problema mea a inceput acum aproximativ un an cu o usoara durere de sold drept, neglijind am ajuns la durere acuta cu trosneli ale soldului in timpul mersului.Dupa primul consult am fost anuntata ca nu este nimic grav, durerea continuand am apelat si la un alt medic si o radiografie, spunindumi-se ca am o largire a bazinului datorata sarcinii si in spatiul ramas imi joaca piciorul, acestea fiind cuvintele doctorului, iar cu gimnastica si tratament se poate reduce durerea.O perioada durerea a disparut, dar de cateva luni a reaparut mai grava...durerea de sold s-a extins la spate, in partea inghinala dreapta si chiar cu intepaturi in partea fesiera, la genunchi.durerea persista la genunchi si in partea din spate.Imi este greu sa ma deplasez, iar meseria mea cere multa alergatura.Mai doresc sa mentionez ca momentan lucrez in Irlanda de Nord, consultatiile medicale fiindu-mi momentan imposibile.cu multa stima si respect va multumesc
4 comentarii
0
13-12-2011, ora 22:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este posibila existenta unui sindrom compresiv lombar, de tipul herniei de disc.
Trebuie sa limitati statul in picioare si mersul pe jos la minimum posibil pentru o perioada de 1-2 luni, pana la ameliorarea simptomelor mentionate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-12-2011, ora 09:32
DELIA-LILIANA
Nu este medic/terapeut
DELIA-LILIANA
Am 39 de ani si incepand din aceasta toamna au inceput sa imi apara dureri la degetele de la maini, la incheieturile de la sold, la spate dureri groaznice, dimineata abia ma dau jos din pat. Va rog sa imi spuneti daca ar trebui sa iau ceva. Am merg la medicul de familie sa imi iau o trimitere undeva, dar ma programat abia dupa sarbatori si nu mai stiu ce sa fac. Nu am luat niciodata vitamine.
0
16-12-2011, ora 15:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poli-artralgiile pe care le descrieti au, cu mare probabilitate, o origine inflamatorie-reumatologica.
Prin urmare, consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-01-2012, ora 19:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
DELIA-LILIANA,
o infectie vaginala cu bacterii ( e-coli, enterococ, streptococ), poate determina astfel de dureri articulare.
Bacteriile emit toxine in organism care irita articulatiile ( degete, genunchi, sold + zona lombara)
O infectie mai veche cu e-coli, de exemplu, poate da si o lipsa de fier, deoarece bacteria consuma fierul din organism si apare anemia prin deficit de fier..
De la aceasta lipsa de fier poti avea si ameteli.
Ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru analiza, nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Verifica deasemenea si dantura, bacteriile din carii pot produce deasemenea astfel de probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •