durere de sold cu amortirea piciorului

14-01-2015
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Buna dimineata, de cateva luni am dureri la piciorul stang( ma doare din sold) si mi se lasa o amortire pe picior in jos uneori pana la genunchi, alteori pana in talpa. De 2 zile a inceput sa ma doara si piciorul drept ( cam aceleasi simptome). Sunt dureri puternice care dureaza cam 15-20 min iar dupa care schimb pozitia suportabil dupa care iar ma ia. Uneori nu pot sta in picioare d durere si trebuie sa ma intind, am uitat sa mentionez ca am 30 de ani. Ce trebuie sa fac? Cu respect..
17 comentarii
0
14-01-2015, ora 09:45
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Am uitat sa precizez ca am in jur de 56 kg si 1.65 m.
0
14-01-2015, ora 11:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise, cu mare probabilitate poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
V-as sugera un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-01-2015, ora 15:38
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Buna ziua,
Va multumesc din suflet pt raspuns.O sa merg cat de curand la un medic.
0
15-01-2015, ora 01:35
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Buna seara,
V-am urmat sfatul dl dr Marius si am mers la doctor, dar intr-un timp asa scurt nu am avut cum sa iau legatura cu un neurochirurg, ci am fost la reumatologie. Dl doctor de acolo m.a consultat si intradevar mi.a zis ca este o problema foarte grava si momentan pt durere mi.a dat mydocalm 2 pastile pe zi si diclorum 1 pastila, urmand xa luni sa ne intalnim sa stabilim unde si cand sa fac un RMN. Dupa primele doze de pastile durerea este suportabila dar s.a ' localizat' pot sa spun in sold iar amorteala din piciorul drept nu mai dispare( si culcata in pat si in picioare exista senzatia de amorteala si furnicatura). La frig aceasta durere se intensifica.Ar putea fi doar raceala? Sau altceva? Hernia de disc se poate trata doar chirurgical? Multumesc anticipat...
0
15-01-2015, ora 09:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum v-am explicat, sunt semnele sindromului compresiv lombar (hernie de disc) si nimic altceva.
Hernia de disc se trateaza in doua moduri: fie chirurgical, fie prin kineto-terapie (gimnastica medicala specializata).
V-as sugera un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-01-2015, ora 21:46
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Buna seara,
Dl dr Marius m.ati cam speriat si astfel mi.am luat inima in dinti si astazi am facut si RMN.ul raspunsul nu este tocmai favorabil rezultatul este urmatorul:
Retrolistezis L5 fata de S1de 5 mm si important debord discal circumferential neuniform L5-S1, rezultand ingustarea foramenelor de conjugare cu amprentarea radacinii L5 dreapta si compresia radacinii L5 stangi. Cat de urgenta este operatia? Este mai dificila decat o hernie de disc normala? Astept raspunsul dvs.Va multumesc foarte mult.
0
15-01-2015, ora 22:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Intr-adevar, din cele descrise situatia este ceva mai delicata.
Interventia chirurgicala va fi insa judecata de catre neurochirurg, dupa examen clinic si dupa studierea imaginilor RMN, si nu a textului scris.
V-as sugera un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-01-2015, ora 19:24
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Buna seara,
Dl dr Marius ieri am fost si la un neurochirurg, mi.a spus intradevar ca am nevoie nu numai de operatie ci si de inlocuirea unui disc vertebral cu unul artificial.
Momentan mi.a recomandat sa stau 7 zile in pat sa nu ma ridic decat la masa si baie si mi.a dat voltaren injectabil, mydocalm de 150 si zaldair, iar pe urma sa ne vedem iar. Problema este ca daca stau numai in pat ma dor ff tare picioarele, iar amorteala nu dispare.chiar nu mai stiu ce sa fac.indiferent pe ce parte stau durerea persista iar dupa injectie amorteala se intensifica, ce sa fac? Sa mai astept sau sa iau iar legatura cu dl dr neurochirurg
0
17-01-2015, ora 19:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Daca neurochirurgul v-a recomandat repaus la pat, inseamna ca are motive rezonabile..iar eu nu-l pot contrazice, nefiind specialitatea mea...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-01-2015, ora 19:30
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Va multumesc pt raspuns si mai ales pt sfaturi.
0
10-03-2015, ora 09:46
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Buna dimineata,
Revin din nou, de pe data de 02.02-13.02, am facut fizioterapie, kinetoterapie, masaj si injectii cu dexametazona.
Tot am dureri, singura rezolvare ar fi ca nu mi se mai lasa durerea pe picioare in jos.
Am o durere permanenta la mijloc, care se accentueaza la stat pe scaun sau in anumite pozitii in pat, si cand merg trebuie sa schiopatez pt ca resimt "cutitele" in sold.Iar de cateva zile au reinceput furnicaturile.
Ce mai pot face?
Va rog mult dl doctor ajutati.ma cu un sfat.
Multumesc din suflet.
0
10-03-2015, ora 10:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Durerea poate persista chiar 2-3-4 luni.
Esentiala este insa disparitia fenomenelor neurologice (parestezii, iradierea durerii catre membrul pelvin), ce v-ar fi obligat la interventie chirurgicala.
Nu aveti nimic de facut, in afara evitarii eforturilor mari si medii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-04-2015, ora 18:36
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Buna ziua dl doctor Marius, imi cer scuze ca va deranjez din nou, dar a aparut iar nenorocita asta de durere crunta, care mi se "muta" de pe un sold pe altul, durerea o resimt doar la nivelul mijlocului si soldurilor;acele ace nemiloase iar de cateva zile am probleme si cu scaunul nici nu stiu cum sa va spun imi iese ceva din anus ca si cum ar fi un "matisor" care ustura foarte tare, am senzatia de a face scaun dar nu pot.
Are legatura cu hernia?
La baie pot "impinge" acel matisor dar aluneca din nou.

La neurochirurg pot merge abia pe la sf saptamanii urmatoare...
Va multumesc anticipat pt raspuns si va doresc multa multa sanatate.
0
25-04-2015, ora 20:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va confruntati cu un prolaps rectal, care nu trebuie neglijat...
Suferinta de la nivelul soldurilor si de la nivel lombar se datoreaza herniei de disc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-04-2015, ora 21:26
biuta.draguta
Nu este medic/terapeut
biuta.draguta
Va multumesc din suflet pt raspuns.
Dar este de vina si hernia pt acest prolaps rectal?
Va doresc o seara minunata.
0
25-04-2015, ora 21:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu au legatura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-11-2017, ora 17:28
florin berdila
Nu este medic/terapeut
florin berdila
domnilor simt muschiul din fesa piciorului sau popular buca c.i cum imi trepideaza parca curenteaza vibreaza si apare acea moleseala a piciorului acum merg in cârje fiindca am avut o extragere de tija centromedulara din gamba dreapta acea vibrare a muschiului o am la gamba stângă in rest nu ma doare spate sau genunchi numai ca simt muschiul cum trebideaza aceasta problrma apare numai ziua la efort ce ma sfatuiti va rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •