durere de sold si amorteala piciorului

24-11-2013
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
buna ziua...ma numesc oana as dori si eu un sfat daca ma puteti ajuta...soacra mea are varsta de 46 si de 5 luni are o durere la sold si ii amorteste piciorul...o doare f tare cand merge mult si durerea persista f tare noaptea.tin sa mentionez ca are si o fractura de coloana si alunecare...a facut un RMN dar i s-a spus ca nu ar fi de la coloana...va rog mult sa imi dati un sfat...ia si tratament dar nu are niciun efect...imi puteti spune o parere va rog din suflet...va multumesc mult
12 comentarii
0
24-11-2013, ora 11:24
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@oanaadriana

Va rog sa descrieti mai exact unde este durerea (avand in vedere ca nu puteti sa imi aratati cu mana va trebui sa descrieti exact - sold, coapsa, gamba, picior, in fata / in spate, partea din afara /dinauntru)? Iradiaza durerea? E constanta sau alterneaza cu perioade de acalmie? Doare mai tare la mers, efort sau in repaus? Cat e de intensa? Ce trebuie sa faca sa treaca? Are si tulburari de sensibilitate? Daca treceti cu mana peste membrele inferioare simte simetric atingerea dvs? Le poate misca? Scaunul si urinarea functioneaza normal?

Unde exact este fractura? Cum a suferit acea fractura la coloana (e cam tanara sa fie fractura osteoporotica)? Ce tratament urmeaza pentru acea fractura?

Ati putea sa imi trimiteti acel RMN? Daca nu va descurcati va pot da eu instructiuni.
0
24-11-2013, ora 11:38
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
in primul rand va multumesc frumos pt raspuns.durerea este in soldul drept, in laterar interior, radiaza durerea in special in partea din fata sper tibie pna la laba piciorului...sensibilitatea este mai slaba fate de celalalt picior si uneori isi pierde forta si cade, urinarea si scaunul sunt la fel si fractura nush exact sa va spun unde este...eu sunt plecata si nu va pot da rezultatul rmn-ului...piciorul o doare f tare cand merge, fractura de coloana este de la o cazatura.tratament nu este pt fractura din cate mi-a zis, ia acoxia, fastum gel...iar de trecut nu ii trece deloc e durere continua...iar daca trece mana peste picior simte.multumesc mult
0
24-11-2013, ora 11:42
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
fractura este mai demult si la momentul respectiv a urmat un tratament
0
24-11-2013, ora 11:44
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Ceea ce descrieti dvs pare a fi o lumboischialgie (lombosciatica) rezultata in urma unei compresiuni la nivelul coloanei vertebrale (ceva apasa pe nerv). Acel ceva poate sa fie (cel mai probabil) un fragment de corp vertebral (daca este vorba despre o fractura de corp vertebral) care s-a dislocat (deplasat) inspre canalul spinal, fie o hernie de disc intervertebral (mai putin probabil). Evident ca s-ar putea spune mai multe daca as putea vedea radiografii si RMN, insa exista posibilitatea ca pe investigatiile initiale (de la cazatura) sa nu fi aratat rau, iar ulterior sa se fi produs o comprimare secundara cu dislocare. In acest caz trebuie refacute. Recomand intreruperea mersului, repaus la pat si prezentare de urgenta intr-un serviciu de neurochirurgie sau de ortopedie cu competenta in chirurgia coloanei vertebrale.
0
24-11-2013, ora 11:52
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
imi puteti recomanda un calmat pt durere..o sa mearga si la un control dar deocamdata avem o situatie financiara nu prea buna...va multumesc din suflet
0
24-11-2013, ora 11:57
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Stimata doamna, cred ca nu ati citit bine ce am spus mai sus. Daca este asa, atunci va invit sa o faceti din nou. Am specificat 'prezentare de urgenta intr-un serviciu de neurochirurgie sau de ortopedie cu competenta in chirurgia coloanei vertebrale'. Asta nu inseamna ca va trece cu un calmant, ci ca in cazul soacrei dvs exista posibilitatea sa existe o leziune a coloanei vertebrale care se poate solda cu leziuni nervoase ireversibile daca nu se intervine corect si in timp util. Aici nu se accepta vreo explicatie de ordin financiar, de timp liber sau de alte aspecte de ordin domestic.
0
24-11-2013, ora 12:05
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
va multumesc frumos.o sa mergem cat de repede putem
0
24-11-2013, ora 19:51
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
va rog daca se poate sa ma ajutati cu rezultatele RMN-ului. hipoestezie R3 dreapta, rmp-egale bilateral, fara tulburari tfintterieneex vertebral lombar tulburari usoare de staticasi dinamica vertebrala, manevra Laseguedirect in inversat sunt negative bilateral, usoare dureri la palpareproceselor spinoaselombaresiparavertebralla acelasi nivel. RMNcoloana vertebrala lombara degenerescenta discului interebral L5-S1 cu protruzie discala circumferentiala tangenta la radacinile L5.multumesc
0
25-11-2013, ora 13:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Solutia poate fi chirurgicala sau conservatoare (kineto-terapie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-11-2013, ora 14:09
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
pria data la tg jiu i s-a spus ca este nevoie de operatie apoi am mers la bucuresti si a spus ca nu este...acum urmeaza pe data de 6 decembrie sa repete din nou RMN-ul in bucuresti si am programat-o si la ortopedie...multumesc mult pt ajutor
0
25-11-2013, ora 14:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In Romania de hernia de disc se ocupa neurochirurgul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-11-2013, ora 22:01
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@oanaadriana

Ceea ce ati prezentat dvs acolo nu este doar un rezultat RMn, ci este si rezultatul unui examen clinic. Banuiesc ca ati copiat aici un rezultat de pe un buletin scris de mana, pentru ca acesta contine mai multe incorectitudini. Nu ati precizat de cand sunt aceste rezultate (cand s-a diagnosticat initial sau acum). De asemenea nu se descrie nimic de vreo fractura... Elementul de urgenta care ar putea fi prezent in acest caz ar tine tocmai de aceasta fractura de care ati pomenit, care nu stiu de cand este, unde este si daca mai este motiv de ingrijorare actual. Acea hernie de disc ar putea sa fie si ea responsabila de dureri, insa aceea nu ar reprezenta in mod neaparat un element de urgenta chirurgicala. Sa ne tineti la curent dupa ce va prezentati la consult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: