durere de san drept (este usor umflat si tare la palpare)

25-06-2013
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
Am 30 ani sima confrint cu o problema la san.Acum doua luni am inceput sa simt o durere la sanul drept, acesta fiind usor umflat si tare la palpare, ca un nodul spre axila.Am mers la ecograf si rezultatul este urmatorul:Sani cu ecostructura fibro-glandulara fara mase focale solide sau chistice suspecte de malignitate.Nodul hipoecogen, infracentimetric(6, 2mm)incalzit superficil in prelungirea axilara a glandei mamare drepte nevascularizat, sugestiv pt. leziune benigna.Limfonoduli axilari bilaterali de tip inflamator(9-15mm).CONCLUZIE:Anomalie solida infracentimetrica nevascularizata supero-extern san drept(cel mai posibil fibroadenom mamar).Apoi am fost cu rezultatul la medicul ginecolog, unde nu m-a palpat, doar a vazut rezultatul ecografului, si ni tratament nu mi-a dat, a spus ca nu e nimic grav si sa vin la control in luna iulie, imediat dupa menstruatie.Ecograful l-am facut pe 3 iunie, si pe 8 am vut mentruatia.As vrea sa stiu daca nu e grav, de ce am dureri aproape tot timpul, simt arsuri in interiorul sanului, dinspre axila, spre mamelon si uneori am si mancarimi.La atingere doare si se simte ca o umflatura tare dispre axila spre sfarc ca un nodul tare.Va multumesc anticipat
4 comentarii
0
25-06-2013, ora 11:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Intr-adevar din ecografie reiese ca nu ai nimic grav, adenopatiile (inflamatiile) mamare fiind foarte des intalnite (mai ales daca nu ai alaptat). De altfel, si durerea e semnul acestora, formatiunile maligne fiind de cele mai multe ori nedureroase.
Poti cere dupa consultul urmator un unguent pentru disconfort, poate se si reduc adenopatiile. Hormonal, se pot schimba de la o luna la alta.
In orice caz, fa ecografie la 6 luni ca sa fii mereu linistita si nu stresata. Intreaba daca ti-ar prinde bine o cura cu vitamina E si magneziu.
Sanatate si nu sta stresata! Si, mai ales, nu te palpa permanent, vei crea un reflex din asta!
0
25-06-2013, ora 15:48
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
multumesc pt raspuns, vroiam sa va mai spun ca am alaptat un an, am un baietel de 9 ani.Oricum e bine ca nu e nimic grav.Inca o data va multumesc
0
28-06-2013, ora 08:05
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
Nu as vrea sa devin plictisitoare, dar starea mea nu este tocmai asa de buna cum ar trebui sa fie, pt. acel fibroadenom mic.Sanul ma doare tot mai tare si fara sa -l ating si nu stiu daca acesta este motivul, dar a inceput sa ma doara in axila si mana dreapta ma doare, chiar si la simple miscari.E normal asa ceva?
0
28-06-2013, ora 09:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poti face si o termografie sau sonoleastografie (pentru mamografie esti prea tanara si nu este nici cazul) ca sa dublezi investigatiile si sa fii sigura mental ca nu ai nimic grav. Din pacate, tocmai aceste placarde benigne dor foarte tare si sunt deranjante. La controlul de care spuneai, cere si tratament (unguent).

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: