dupa o durere de spate de cateva zile am ramas cu o durere de picior

16-11-2012
stanmehi
Nu este medic/terapeut
stanmehi
dupa o durere de spate de cateva zile am ramas cu o durere de picior drept mai exact degetele de le picioare le simt amortite mai ales in repaus (noaptea). Tin sa mentionez ca la acel picior am avut o intindere de ligamente si pe deasupra am mai calcat intr-un cui si nu am facut antitetanos doar am luat antibiotic oxacilina. ce trbuie sa fac. Multumesc.
5 comentarii
0
16-11-2012, ora 14:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul are o variabilitate extrema, in functie de datele D-voastra personale: varsta, sex, greutate, antecedente vasculare, metabolice, neurochirurgicale, traumatice, reumatologic-inflamatorii etc.
Nu am inteles cand ati suferit plaga prin intepare de la nivelul ante-piciorului. Daca nu exista semne de inflamatie la acest nivel, paresteziile (amortelile) descrie pot fi parte a unei neuropatii (diabetice, toxice, etc) sau parte a sindromului compresiv vertebral (de tip hernie de disc, stenoza canalului lombar etc).
Asteptam precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-11-2012, ora 16:33
stanmehi
Nu este medic/terapeut
stanmehi
Va salut cu respect! sa incepem cu varsta 34 ani ;sex masculin ; 95 kg; iar probleme de genul asta nu am mai avu t pana acum doar problema intinderilor de ligamente de la piciorul drept care a avut loc anul trecut de paste iar cuiul mi-a intrat in picior acum 3 luni de zile. Durerea de spate am avut-o acum 1 luna jum. dupa care am ramas cu amorteala de la picior tin sa mentionez ca de la durerea de spate imi era foarte greu sa ma indrept dupa un repaus in pat sau pe scaun. pt durere am luat arcoxia si midocalm. Este necesar un rmn? Va multumesc frumos!
0
16-11-2012, ora 16:38
stanmehi
Nu este medic/terapeut
stanmehi
PS:nu am semne de imflamatie la picior!
0
16-11-2012, ora 20:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In acest caz, cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), determinat si mult agravat de kg in plus.
Nu faceti un RMN pana nu consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-11-2012, ora 21:47
stanmehi
Nu este medic/terapeut
stanmehi
Va multumesc mult cu siguranta o sa tin cont de sfatul dumneavoastra si o sa consult un neurochirurg! Cu stima!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Durerea de picioare
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  •