durere de picior

06-04-2007
mimik24
Nu este medic/terapeut
mimik24
De ceva vreme ma doare incheietura(in zona soldului) piciorului stang.Ma doare mai tare dupa repaos si schiopatez.Uneori ma doare asa tare ca nu pot merge deloc.Uneori simt ca durerea coboara pe os in jos(spre genunchi).
193 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
07-04-2007, ora 00:00
cris30
Nu este medic/terapeut
cris30
Buna Mimik, am si eu tot o durere de sold de vreo cateva luni. Mie mi s-a spus ca am tendonul putin inflamat sau incordat. Am facut radiografie si Rmn la sold. La mine durerea este mai mult ca o jena sacaitoare, simt mereu ceva acolo, ma pot deplasa fara probleme.La tine cred ca este altfel de durere, cred ca este o durere articulara, de oase sau poate fi chiar o nevralgie. Cel mai bine e sa te duci la un medic sa-ti faca o radiografie si poate ceva analize de sange.
0
28-05-2007, ora 00:00
XiuYan
Nu este medic/terapeut
XiuYan
Cris...yo am aceleasi simptome ca tine... ce tratament ai facut ?? ti-a dat repaus la sport?? yo-s sportiv sji e jenanta durerea cand fac cate ceva sji de asta intreb.. ms
0
28-05-2007, ora 00:00
cris30
Nu este medic/terapeut
cris30
Eu am facut tratament cu diclofenac tablete care este un antiinflamator local si care in cazul meu nu prea a avut rezultat si am renuntat la el. Partea proasta cu toate medicamentele inflamatorii este ca dau tot felul de reactii adverse si dureri de stomac. Daca inflamatia este acuta se recomanda repaus cateva zile si aplicarea de comprese cu gheata si eventual se pot lua si analgezice. La mine cred ca este mai veche inflamatia, pentru ca durerea tot apare si dispare. M-am dus la fizioterapie unde am facut ultrasound si electroterapie, dar ceea ce m-a ajutat foarte mult au fost exercitiile special date pentru problema mea. Eu ti-as recomanda ca inainte sa faci vreo activitate sportiva sa te incalzesti putin inainte. Daca durerea persista ar trebui sa faci o pauza de cateva saptamani ca sa lasi timp tendonului sa se regenereze. Daca durerea este localizata tot la sold as putea sa-ti dau o adresa unde sunt reprezentate niste exercitii care sa le faci in fiecare zi.
0
28-05-2007, ora 00:00
XiuYan
Nu este medic/terapeut
XiuYan
exact asa si la mine... am luat tablete m-au ajutat o perioada... adik nu ma mai prea durut dar dupa vro 2-3 luni iar m-a apucat :( sji nu prea pot face sport din cauza ca ma enerveaza durerea asta... E veche sji la mine are vro 5-6 luni... am fost la doctori, fiecare a cam zis altceva... sji eu tot am dureri... vro 2-3 saptamani aj putea lua pauza... dar mai mult nuj... Cat despre linkuri... poti sa mi le dai aici... -... mersi mult
0
28-05-2007, ora 00:00
cris30
Nu este medic/terapeut
cris30
http://www.med.umich.edu/1libr/sma/sma_xgroinst_art.htm
Aici gasesti exact pagina cu exercitiile, sper sa se deschida. Pe mine m-au ajutat, dupa ce le faceam durerile scadeau. Fizioterapista imi explica, ca prin exercitiu stimulam circulatia sangelui in zona respectiva ceea ce ajuta in procesul de regenerare.
0
28-05-2007, ora 00:00
XiuYan
Nu este medic/terapeut
XiuYan
ok ms mult... sper sa fie mai bine... am sa fac sji o pauza de vro 2-3 saptamani sji iau nijte antiinflamatoare sji sper sa treaca... aaa sji apropo la ce medic trebuie mers ??? ortoped??
0
17-01-2009, ora 23:30
Dr.Radu Igeanu
Identitate neconfirmată
Dr.Radu Igeanu
Buna ziua. Sunt doctor ortoped la o clinica din Constanta si voi incerca sa te ajut in vederea tratarii acestei dureri. Parerea mea este ca nervul sceatic al piciorului tau stang e inflamat.Iti spun de acum ca daca nu te tratezi din timp vei avea de suferit. Te confrunti cu boala numita sceatica cauzata de de o compresie exercitata asupra radacinilor nervoase L5 sau S1.Tratamentul unei sciatici depinde de cauza sa. In cazul unei sciatici paralizante, tratamentul este chirurgical. In cazul unei hernii discale, acesta trebuie sa ramana medical in primele X saptamani deoarece, oricat ar fi de grave durerile initiale, sciatica se vindeca spontan in doua treimi dintre cazuri. Dar sa o luam cu inceputul, trebuie sa contactezi neaparat un medic ortoped. Te rog sa ma ti la curent cu evolutia situatiei.
0
18-01-2009, ora 10:26
XiuYan
Nu este medic/terapeut
XiuYan
Nu ma mai doare piciorul. de vrun an si ceva... am facut si RMN si nujtiu dak boala mai e sau nu dar nu ma mai deranjeaza. cand se mai schimba vremea mai simt ceva... dar nu e durere sau jena...
0
18-01-2009, ora 22:30
Dr.Radu Igeanu
Identitate neconfirmată
Dr.Radu Igeanu
Sfatul meu e sa te vindeci complet. Ce iti recomand eu : un tratament naturist : Aplica o pasta formata din miere (3 linguri) si scortisoara (1 lingurita) in fiecare seara in zona care inca te mai doare si bandajeaz-o. Repeta acest lucru 5-8 zile la rand, depinde cum iti va functiona sistemul imunitar. Daca nu se vindeca, apeleaza la un medic pt a te trata complet !
0
19-01-2009, ora 19:21
XiuYan
Nu este medic/terapeut
XiuYan
Multumesc de raspuns si sfat am sa incerc tratamentul!
0
20-04-2009, ora 11:33
ghew
Nu este medic/terapeut
ghew
xiuyan ce tratament ai folosit pt durerea de picior?
0
23-11-2009, ora 13:04
adying
Nu este medic/terapeut
adying
Buna ziua, am o drere sacaitoare de picior care parsista mai ales in zona soldului, uneori ma doare si gamba sau genunchiul, cateodata ma durea foarte tare incat abia ma deplasam.Am fost la medic care mi-a dat FLAMEXIN dimineata si seara o tableta timp de 10 zile, cand luam tratament nu ma durea, spre terminarea celor 10 zile, durerea era tot mai mica, la a 3 - etapa de tratament durerea era inexistenta, dar apoi in decurs de 2-3 zile, acea durere isi facea progresiv aparitia.Nu stiu ce se intampla.Efort fizic nu prea depun, fac munca de birou si teren.Mentionez ca durerea aceasta o tot simt cam de 6 luni dar o calmam cu acest tratament, dar degeaba, cand terminam tratamentul iar aparea.Sunt baiat am 27 de ani si 90 de kg.Va multumesc anticipar si sanatate maxima la toata lumea.
0
27-11-2009, ora 17:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Asa dupa cum o prezentati D-voastra, durerea nesistematizata la nivelul membrului inferior (pelvin), ce apare fie la sold, fie la gamba, poate fi legata de o compresiune radiculara (hernie de disc).
Consultati un neurochirurg pentru elucidarea problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 12:43
Daiana06
Nu este medic/terapeut
Daiana06
buna ziua...si pe mine ma doare piciorul stang la glezna..cateodata de abia pot sa merg.se poate sa am reomatism?sa fie din cauza asta?
0
24-01-2010, ora 15:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Durerile de la nivelul gleznei pot avea la origine zeci, poate sute de cauze diferite.
V-as ruga sa ne detalizati problema:
- varsta, greutate, status ponderal
- status ocupational (profesia fizica/statica), sporturi practicate
- antecedente de tip vascular (varice, arterita, limfangita), metabolic (diabet), cardiovascular (hipertensiune, cardiopatie), hepatic, renal
- antecedente de tip reumatologic
- antecedente traumatice la acest nivel.
Abia dupa aceste raspunsuri ne putem face o minima imagine a unei potentiale suferinte.
Urmeaza examenele clinic si paraclinic, care vor completa incercarea de diagnostic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 19:16
Daiana06
Nu este medic/terapeut
Daiana06
am 17 ani...greutate 54 kg...si sunt eleva...nu practic nici un sport..nu am patit nimic..nu m-am lovit la el.asa dintr-o data...
0
24-01-2010, ora 19:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ok.
Putem restrange sfera cautarilor la vreo 150-200 de afectiuni diferite.
In functie de durata durerilor si de atingerea altor articulatii, puteti consulta un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 20:19
adying
Nu este medic/terapeut
adying
am fost la radiografie.rezultatul a fost: RGR. COL. LOMBARA: RELATII NORMALE; RGR. BAZIN : ART. COXOFEMURALE SI SACROILIACE LIBERE.imi puteti spune ceva domnule doctor.ce inseamna, ce ma sfatuiti sa fac.Va multumesc!
0
24-01-2010, ora 20:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Radiografiile trebuiesc interpretate de catre ortoped in contextul examenului clinic.
Nu exista o atitudine sau un tratament determinate de o interpretare scrisa a radiografiilor.
Prin urmare, consultati fie un reumatolog, fie un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-01-2010, ora 13:24
colceriumari-bv
Nu este medic/terapeut
colceriumari-bv
Am fost operat de limfosarcom femur drept in 2000 s-a practicat rezectie de reconstructie cu autogrefe peroniere si tija K, pana in prezent tija s-a rupt de 2 ori a fost schimbata cu tija centromedulara de 14 mm zavorata dinamic.In anul 2008 dupa ce am avut niste dureri mai ciudate am facut o radiografie unde s-a constatat ca am tija rupta din nou, dar medicul care m-a operat nu mi-a mai recomandat o alta interventie pt.schimbarea tijei dar cam de 2 saptamani am o durere intepatoare mai sus de genunchi cu o contractie musculara foarte puternica si o senzatie de presiune (gen punga de apa in miscare) durerea a inceput dupa ce am stat in pozitia sezand timp de 3-4 ore.Doresc sa va intreb ce investigatii sa mai fac, deoarece acum 3 luni am refacut si scitigrafia cu urmatoarele concluzii: Aspect scintigrafic de posibila decimentare distala a tijei femurale drepte(mecanica?) cu minim de reactie osteogenica proximala la nivel trohanterian (tija rupta).Pseudoartroze femurale drepte (1/3 proximala si 1/3 distala). Acum am facut o programare ptr. o TERMOGRAFIE, ce parere aveti?este elocventa ptr.a sti care este cauza durerii?
0
27-01-2010, ora 15:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Cazul D-voastra necesita o lunga discutie, mult prea lunga si complexa pentru acest topic.
Va stau la dispozitie cu tot sprijinul posibil daca imi veti scrie pe mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-01-2010, ora 18:03
pavelbugneac
Nu este medic/terapeut
pavelbugneac
buna ziua, am 13 ani shi ma dor foarte tae picioarele in zona incheieturilor, mai ales cind sunt bolnav(citeodata ma doare asa de tare ca nu pot merge).am fost la medic si am dat analize si am facut radiografii, dar medicul spune ca nu am nimic.Ma dor picioarele de la 5 ani si nu pot alerga nici merge mult timp.va rog ajutati-ma fiindca m-am saturat de durelile astea, si dori sa pot odata sa traiesc o viata normala.multumesc
0
27-01-2010, ora 18:15
colceriumari-bv
Nu este medic/terapeut
colceriumari-bv
Va multumesc ptr.bunavointa, a-si fi dorit o perere in legatura cu termografia. Vin cu o completare, durerea nu este permanenta, doar in timpul mersului in repaus nu am dureri.
0
27-01-2010, ora 22:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In cazul D-voastra cred ca radiografia este mai mult decat relevanta si nu vad ce beneficiu suplimentar v-ar putea aduce termografia...Daca este complet gratuita, nu cred ca e o problema sa o faceti. Insa daca are un cost exorbitant, nu cred ca s-ar justifica.
In fine, cazul este extrem de dificil si nu poate fi judecat in cateva cuvinte, fara dosarul complet imagistic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-04-2010, ora 00:17
inutza02
Nu este medic/terapeut
inutza02
Buna seara!
Am momente cand ma doare tot piciorul drept, ma dor oasele atat de tare, incat imi amorteste, muschii ii simt cum tresar ca si cum se relaxeaza si simt totodata ca nu-mi mai pot misca piciorul. In ianuarie m-au durut ambele picioare, chiar nu ma puteam misca. Acum 2 luni, intr-o seara, m-am trezit din somn, din cauza durerii de picioare si am si lesinat, am vrut sa ma dau jos din pat sa iau o pastila... Acum iar ma doare piciorul drept...Ma doare de la sold, inclusiv talpa... Cand eram mai mica, doamna doctor imi spusese ca am un inceput de reumatism si trebuia sa fac moldamin. Am fobie de injectii, nu le suport, mi se face rau... ce pot face? Va multumesc !
0
22-04-2010, ora 09:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu ati precizat localizarea antomica a durerii, tipul si durata acesteia, intensitatea, durata zilnica, periodicitatea saptamanala sau anuala, modul de tratament etc etc
Nu ati precizat nici unul dintre elementele semnificative: sex, varsta, ocupatie/status profesional, sporturi practicate, antecedente traumatologice, reumatologice, neurochirurgicale, cardiace, vasculare (arteriale, venoase, limfatice), metabolice (diabet) si multe, multe altele.
Cauzele suferinteleor descrise de la nivelul membrului pelvin bilateral sunt extrem de variate, de ordinul miilor, si nu avem capacitati extrasenzoriale pentru a putea "ghici" originea lor fara sa avem un minimum de informatii.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-04-2010, ora 09:31
inutza02
Nu este medic/terapeut
inutza02
Buna dimineata!
Am 22 ani si sunt studenta. De mica am practicat dans si gimnastica ( gimnastica nu la nivel de performanta), dar odata cu intrarea de la liceu, nu am mai continuat. Nu am avut niciodata probleme neurochirurgicale sau vasculare. Doar cand obosita sau stresata fac usoare crize de tahicardie, dar in 5 minute ma linistesc. Am inteles ca e ceva normal si ca toata lumea face astfel de crize, doar ca nu toti le sesizam.
Durerea de picior imi apare din cand in cand, sa zic o data la 1-2 luni, si ma doare efectiv tot piciorul, ma dor oasele, muschii mi se contracta. Dupa cum am mai spus, acum 6 ani doctorul meu de familie mi-a spus ca am un inceput de reumatism si ca ar trebui sa urmez un tratament injectabil cu moldamin, tratament pe care nu l-am tinut nici in ziua de azi, deoarece am fobie de injectii.
Durerile astea le-am mai avut si inainte, dar nu erau atat de puternice si nu le-am dat importanta. Ca si durata, durerea persista uneori mai putin, alteori mai mult, sa zicem ca si o medie 10-60 min. Pe moment iau Nurofen sau ceva pentru dureri sa-mi treaca. Aceste dureri apar indeosebi noaptea. ca si intensitate, v-am spus, durerea e mare, uneori simt cum imi amorteste piciorul si ca nu il pot misca.
Nu mi-am rupt niciodata piciorul, am avut doar intinderi, lucru care se intampla des celor care practica dansuri si gimnastica.
As mai adauga faptul ca saptamana trecuta, timp de 4 zile, am avut dureri musculare, m-am trezit cu muschii tensionati ca si cum as fi facut febra musculara, desi nu am depus foarte mare efort.
Nu am avut decat bolile copilariei si am o sensibilitate mai aparte la plamani, racesc repede daca nu am grija. Am fost operata de apendicita si hernie cand eram mica, in rest nu am avut niciun fel de probleme niciodata. Uneori am calciul scazut, dar chiar in ultima vreme am luat calciu si vitamine, din cauza asteniei de primavara si pentru facultate, sa ma intareasca. Va multumesc!
0
22-04-2010, ora 09:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ar fi indicat un consult reumatologic. Chiar dupa cele descrise de D-voastra mai raman vreo cateva sute de cauze ale acestei suferinte.
Daca dupa consultul reumatologic nu se constata nimic va puteti adresa unui homeopat. Acest tip de suferinta este ideal tratat prin metode homeopatice, fiind una dintre cele mai clare indicatii ale acestei terapii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-07-2010, ora 10:11
Marina88
Nu este medic/terapeut
Marina88
Buna ziua.
Am 22 ani in jur de 54kg, sunt studenta si duc un mod de viata sedentar. Inca de mica am dureri de picioare care nu sunt legate de efortul fizic, adica indiferent de efortul depus picioarele ( incheieturile, genunghii) ma dor din cind in cind. Cu ceva tipm in urma (5 ani) am fost la un reumatolog care mi-a luat analiza de singe si cind au venit rezultatele- au fost negative. Astfel nu inteleg de ce ma dor?? poate sa fie o explicatie ca as putea fi meteo sensibila, am observat ca atunci cind vremea este urita sau vrea sa ploaie ma apuca niste dureri tari de genunghi si articulatii la picioare si rar de tot la coate.
Vreau sa mai spun ca prin clasa a 4-a mi-am fracturat piciorul drept, si cu toate ca doctorul mi-a spus ca posibil voi avea dureri in regiunea respectiva, din fericire acestea se intimpla nu mai des de 2 ori pe an.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, sau sa-mi spuneti ce analize ar trebui sa fac ca sa stabilesc totusi care este cauza si daca pot sa urmez vreun tratament.
Va multumesc anticipat.
0
04-07-2010, ora 10:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles exact care este localizarea anatomica a durerilor (piciorul se afla mai jos de glezna si nu trebuie confundat cu membrul inferior).
De asemenea nu am inteles tipul si intensitatea durerii, durata si periodicitatea ei, care articulatii sunt afectate, daca se umfla sau nu, daca se inrosesc sau nu etc.
Din punct de vedere reumatologic, nu se poate nega existenta unei maladii reumatologice de tip poliartrita (de tip auto-imun) doar prin normalitatea unor oarecari analize. Examenul reumatologic consta mai intai in examinare clinica, cotarea articulatiilor si incadrarea clinico-anamnestica in criteriilr reumatologice moderne. Exista maladii reumatologice de tip auto-imun (poliartrite) care evolueaza multi ani cu analize perfect normale, iar daca sunt neglijate si nu se beneficiaza de un tratament de fond corespunzator (de tip metothrexat), distructiile articulare sunt masive si ireversibile, ducand catre invaliditate.
Prin urmare ar fi cazul sa cautati un reumatolog competent, unul care sa nu se bazeze 100% doar pe analize,.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
193 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •