durere de picior

193 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›
0
12-01-2013, ora 23:20
maria_s_s
Nu este medic/terapeut
maria_s_s
Ce-mi puteti spune despre o arsura de-a lungul membrului inferior stg., gamba (imediat sub genunchi); nu este vorba de o inflamatie, dar durerea se manifesta si in timpul mersului si in perioada de relaxare si este atat de acerba incat nu suport sa ma ating. Este ceva de genul arsurilor solare din timpul verii, atunci cand se intinde pielea, parca e suprasolicitata, si imi trage pielea in jos; mai nou si pe fesa stanga am aceleasi simptome. V-as fi recunoscatoare daca ati putea sa-mi expediati acest raspuns pe adresa de email pe care o aveti deja in evidentele d-voastra.
Cu multumiri si consideratie,
m.s.s.
0
14-01-2013, ora 12:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (de tipul herniei de disc) sau despre o insuficienta circulatorie periferica (arteriala, venoasa sau limfatica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-05-2013, ora 14:33
IrinaBr
Nu este medic/terapeut
IrinaBr
Buna...am si eu o intrebare..ma doare piciorul de la genunchi in sus...simt un disconfort cand imi ating pielea...parca ma arde...sau ma inteapa ceva...nu am nici un semn de rosiata sau albastreala pe picior..e normal...ce poate fi?Multumesc
0
31-05-2013, ora 16:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv vertebral (hernie de disc), dar poate fi si o problema vasculara, reumatologic-inflamatorie, cutanata, o coxartroza etc.
Evident ca o importanta majora o au datele personale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, vasculare etc.
Puteti incepe printr-o examinare la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-09-2013, ora 17:47
Ursu Maricica
Nu este medic/terapeut
Ursu Maricica
Buna ziua. Mama mea a fost diacnosticata cu posibila prazitoza cerebrala. De de la terminarea radioterapiei are durere de picioare aproape insuportabila permanentea.A inceput sa ia calmante dar nici cu ajutorul acestora durerile nu au disparut. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Multumesc
0
25-09-2013, ora 22:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa va adresati unui neurolog sau unui neurochirurg, deoarece suferinta nu are nici o legatura cu ortopedia (cu afectiunile aparatului locomotor).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
04-12-2013, ora 09:55
myha13
Nu este medic/terapeut
myha13
buna ziua ! am 25 de ani, si am de o saptamana niste dureri de picioare, incheieturi, in primele zile durerile erau numai seara, dar de 2 zile le am si in timpul zilei si incepe sa simt si la incheieturile de la maini niste dureri usoare. am fost luat a luna in urma niste anticonceptionale belusha recomandate de medicul genecolog pt un chist ovarian si am avut sangerari vreo 25 de zile de la ele si nu le-am mai luat luna urmatoare, dar in un ultimile zile de anticonceptionale a aparut durerile de picioare, e posibil ca din cauza lor sa am durerile acestea. am uitat sa specific ca durerile sunt mute, dar sacaitoare. de mai multe luni am si o durere usoara de spate partea de jos orizontala.
0
04-12-2013, ora 12:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles sediul anatomic al durerilor D-voastra: prin "picior" se intelege formatiunea anatomica situata distal (mai jos) de glezna, pentru a evita confuzia cu membrul inferior, compus din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Nu am inteles nici elementele esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, inflamatorii-reumatologice etc etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-12-2013, ora 22:08
myha13
Nu este medic/terapeut
myha13
am 25 de ani, 1, 65 inaltime, 55 de chilograme am terminat facultatea, momentan sunt casnica, din pacate sport nu practic, nu am avut antecedente traumatice nici inflamatorii reumatice. durere se simte in tot piciorul (ambele) de sus pana jos, o durere asemanatoare ca de la gripa, si sageturi pe la glezne, genunchi si am avut si la incheietura de la mana dreapta. am facut si niste analize de calciu pt ca ma ametea in cap si calciul mi-a iesit 7, 6 magneziu 1, 6 si ferul 90. am inceput sa i-au osteocher pt calciu.
0
05-12-2013, ora 22:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar tot nu am inteles sediul anatomic al durerilor D-voastra: prin "picior" se intelege formatiunea anatomica situata distal (mai jos) de glezna, pentru a evita confuzia cu membrul inferior, compus din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Nu inteleg ce legatura poate avea calciul cu suferinta descrisa.
in nici un caz nu aveti nevoie de calciu, care este chiar daunator (produce calculi renali, biliari, depuneri diverse etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-04-2014, ora 04:03
elena radulescu
Nu este medic/terapeut
elena radulescu
Buna ziua,
Am 42 de ani, in jur de 52 de kg lucrez intru-un mediu destul de variat, ( stat jos, mers, ) de o saptamana a aparut o durere la piciorul drept de la genunchi in jos, doar spre fata piciorului pe mijloc, langa os, dar este o durere interioara nu stiu exact cum sa o descriu. Apare si dispare uneori daca merg mai mult ma doare mai tare sunt zile cand nu merg asa mult dar durerea este acolo nu dispare dar nu mai este atat de puternica.
Va rog daca puteti sa ma ajutati nu stiu ce fel de doctor sa consult.
Va multumesc
0
30-04-2014, ora 12:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-05-2014, ora 02:37
marianaaa03
Nu este medic/terapeut
marianaaa03
Am 25 de ani, nu lucrez stau acasa in cresterea copilului.
De o luna la piciorul drept de la genunchi in jos, pe lateral simt cum ma injunghie foarte tare, si daca stau in picioare si daca stau jos.daca vreau sa stau intinsa pe pat sa ma asez pe el ma doare.daca ma las pe vine simt ca imi intepeneste rotula si ma ridic cu greu.astept raspuns.
0
01-05-2014, ora 11:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Nu am inteles insa tocmai elementele determinante: greutate/inaltime, antecedente traumatice, neurochirurgicale, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc.
Astept date concrete.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-05-2014, ora 01:36
marianaaa03
Nu este medic/terapeut
marianaaa03
Am 1, 69m si 78 kg.nu am avut antecedente neuro, vasculare, reumatice de nici un fel.insa despre probabilitatea herniei de disc cred ca aveti dreptate. Am citit despre simptome si mi-am dat seama ca si amortirea mainii drepte (nu o luam in seama) este una dintre ele precum si un fel de junghi, arsura pe care le simt uneori in jurul mijlocului. Ce trebuie sa fac? Va rog dati-mi un sfat.
0
02-05-2014, ora 11:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pe termen scurt trebuie sa reduceti drastic efortul fizic si sa consultati un neurochirurg, iar pe termen lung ar trebui sa renuntati la cele 25 kg in exces, care agraveaza enorm actuala suferinta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-05-2014, ora 14:17
VICTOIRE
Nu este medic/terapeut
VICTOIRE
Buna ziua. As dori un raspuns din partea dumneavoastra daca ma puteti sfatui. M-am trezit in timpul noptii cu o durere puternica la incheietura piciorului stang, durere care radiaza in tot piciorul atat in spate cat si in fata. Am adormit pe partea stanga. Orice incercare de a ma intoarce in pat imi da dureri foarte mari in piciorul stang in incheietura (sold-picior), mai ales daca incerc sa stau culcata pe piciorul stang, durerea devine insuportabila. la fel cand incerc sa ma ridic si sa ma asez inapoi simt ca ma sageata in tot piciorul. Daca ma ridic in picioare, la mers, durerea nu este atat de mare, ma sageata in picior atunci cand incerc sa ma rasucesc, sau sa rasucesc piciorul. Durerea este parca mai puternica in picior daca incerc sa pendulez piciorul in lateral (spre dreptul sau opus).
Exista pozitii in care daca misc simt sageturi foarte puternice. Ma aflu in strainatate, acccesul la medic este mai dificil, ce ma sfatuiti sa fac?. Mentionez ca am avut la dispozitie Mydocalm si nurofen forte, am luat din fiecare o tableta.
Sunt in varsta de 45 de ani, 60 kg, nu fac activitati sportive, in schimb sunt mult timp in picioare.
Probleme nu am avut inafara de dureri de spate in ultimii trei ani, care le resimt in timpul noptii, ziua cand fac miscare nu le resimt. Durerea e suportabila.
Nu imi dau seama ce a cauzat durerea acesta severa, ieri nu am avut nici o durere, nici nu am facut un supraefort.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra cat mai urgent.
Cu stima.
0
08-05-2014, ora 14:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Vreau sa fiu foarte sincer: nu am inteles localizarea anatomica a suferintei D-voastre...
Prin "picior" se intelege formatiunea anatomica situata distal de glezna, pentru a evita confuzia frecventa cu membrul inferior, alcatuit din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-05-2014, ora 20:36
VICTOIRE
Nu este medic/terapeut
VICTOIRE
Revin cu alte detalii. Mentionez ca durerea o simt foarte tare in sold si in coapse, atat in partea din fata cat si in spate imediat sub fesa. Durerea este foarte tare in momentul cand ma asez pe scaun sau cand incerc sa ma intind pe pat. Mentionez ca in pat nu pot sa stau culcata pe partea stanga. Durerea radiaza inspre genunchi. Am luat astazi mydocalm si nurofen forte. Mai am la indemana diclofenac tablete dar nu stiu daca le pot asocia. Am aplicat si diclofenac crema pe tot soldul si coapsa.
Multumesc anticipat.
0
08-05-2014, ora 20:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (de tipul herniei de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-05-2014, ora 22:51
VICTOIRE
Nu este medic/terapeut
VICTOIRE
Multumesc pentru informatii. As vrea sa va mai intreb, dat fiind faptul ca ma aflu in strainatate iar aici trebuie mai intai sa obtin o programare la medicul de familie iar apoi la un neurochirurg, plus ca de maine deja incepe weekendul si probabil doar saptamana viitoare as putea obtine o programare, ce sa sfatuiti sa iau in continuare ca si tratament?. As putea lua in continuare medicamentele mentionate in mesajul anterior in cazul in care durerea va persista si exista vreun pericol imediat pentru sanatatea mea?
Multumesc.
0
08-05-2014, ora 23:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pericolul pentru sanatatea D-voastra este unul singur, si anume leziunea neurologica provocata de sindromul compresiv lombar.
Medicamentele nu fac decat sa va "pacaleasca", dandu-va impresia unei situatii mai favorabile decat este ea in realitate (este motivul pentru care aceste medicamente sunt lipsite de logica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-06-2014, ora 17:51
AlexandruL29
Nu este medic/terapeut
AlexandruL29
Buna ziua ! Am si eu o problema la pulpele picioarelor.A inceput cam de o luna de zile. Am o senzatie ciudata, nu o pot numi durere...ceva deranjant pe interior, simt mancarimi cateodata, cateodata o durere surda.In prima faza a durat cam 2 saptamani, m-a lasat vreo 2, iar acum a inceput iar. Aveti sa imi dati vreun sfat, unde as putea sa merg, sau ce sa fac...Va multumesc.
0
03-06-2014, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Poate fi o problema vasculara (venoasa sau arteriala), poate fi o problema neurochirurgicala (sindrom compresiv lombar), o problema metabolica, reumatologica, sau pur si simplu o supra-solicitare musculara cauzata de efortul excesiv.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse etc etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-06-2014, ora 23:50
AlexandruL29
Nu este medic/terapeut
AlexandruL29
Imi cer scuze. Am 28 ani, 75, 5 kg si 1, 87 m. Am inceput sa ma ingrasin ultimele 3 luni dupa ce am renuntat la fumat.Sport am inceput sa fac de putina vreme, am avut un tendon sectionat la al III lea deget de la picior vara trecuta, dar m-am recuperat cum trebuie. Vreau sa va spun ca stau foarte mult timp la calculator, am avut in ultimii 3-4 ani un stil de viata mai sedentar.Va multumesc.
0
08-06-2014, ora 21:51
maria_s_s
Nu este medic/terapeut
maria_s_s
Va rog mult ajutati-ma!!! Va rooog!
Sotul meu are dese dureri in piept dar dureri care persista ca perioada si peste o ora, Nu este hipertensiv doar asa poate o HTA oscilanta. Episoadele au loc de obicei dupa oboseala puternica, care o resimte subit, seara, uneori nestiind de la ce i se trage aceasta oboseala. Are 53 ani. Este de profesie inginer, nu depune efort fizic exagerat desi cum va spuneam se simte mereu obosit seara.
Crizele se manifesta si in cursul zilei.
Am fost la control cardiologic, a facut EKG-uri, ecografie, si chiar coronografie la Clinica Nova Vita in Tg.Mures. Nu a fost diagnosticat cu probleme cardiace; a primit totusi tratament pe care insa nu l-a urmat pt. ca am considerat ca e prea tare si nu i se potriveste avand in vedere ca i s-a spus ca nu sunt probleme cardiace si ca durerea este in mod sigur de alta provenienta. (O sa revin sa va comunica si tratamentul cand o sa fie el putin mai bine, pt. ca chiar acum cand va scriu are o criza) I-am administrat Nitroglicerina dar nu se simte mai bine. Imi spune ca simte ca o mare presiune in zona pectorala, o gheara uneori dar o durere care ii sfasie lui pieptul si mie sufletul.Nu ma lasa nici sa chem salvarea, pt. ca am mai chemat-o si a fost fara nici un rezultat. Nu stiu pur si simplu ce drum sa urmam. Medicul de familie de asemenea este destul de... dezinteresat sau nu stie...
Dar ce sa facem?
Nu stim incotro sa o apucam, sincer.
Va rog mult daca aveti o parere, o idee de unde ar putea proveni durerea asta, si incotro sa ne indreptam, sa ne spuneti ce e de facuit
MULTUMESC
0
08-06-2014, ora 22:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu v-as sugera inca un consult cardiologic, simptomele sunt tipice suferintei de tip cardiac.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-06-2014, ora 01:16
maria_s_s
Nu este medic/terapeut
maria_s_s
Multumesc mult Stimate Domnule Doctor.
O sa tin cont de sfatul dvs. Sa vad in ce masura il voi putea convinge pe sotul meu pt. ca e f. dezamagit si dezarmat/dezorientat. Cei de la Cardiologie de la Clinica Nova Vita au sugerat ca problemele/crizele de care tocmai v-am vorbit ar putea fi datorate coloanei vertebrale (asociate cu unele disfunctionalitati ale acesteia, supozitii: nevralgie, ceva neurologic...). Oricum nu se puteau pronunta fara niste determinari si investigatii clinice, iar noi, dupa cum subliniam, nu stim incotro sa o apucam. De unde sa incepem cu... inceputul si totodata cu dreptul. Ce-i drept are spondiloza cervicala si lombara iar anul trecut in vara a facut RMN sa vedem exact care e situatia spatelui; ulterior cu rezultatele investigatiei a fost la neurolog care nu s-a exprimat ca ar fi ceva acut sau ca ar fi probleme mai grave. In fine, nimic nu anunta aceste crize de amplitudine. De altfel, aceste crize au debutat de cativa ani buni; initial au fost mai rare de durata mai redusa dar acum s-au intetit. De fiecare data treceau cam dupa 15 minute, fara interventie medicamentoasa. Acum criza se transforma in crize care depasesc mult peste o ora si sunt mult mai dese din pacate. In aceasta seara pe langa nitroglicerina care nu prea a avut vreun efect, a mai luat un aspenter si in ultima instanta a luat un nurofen forte, apoi a adormit destul de repede si s-a linistit.
Adevarul este ca in acest an pe langa investigatiile la Clinica din Tg. Mures si nu numai - pe linie cardiologica - a mai avut parte recent de un implant de cristalin care la fel a necesitat mai multe investigatii, la cativa medici, pana s-a hotarat exact situatia faptica si demersul ce trebuia urmat. Deci nu ne putem plange de mersul la medici din pacate!
0
11-06-2014, ora 12:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este exclus sa fie vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala), insa un RMN nu este suficient pentru diagnostic.
RMN-ul trebuie vizionat direct de catre neurochirurg, in timpul examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-06-2014, ora 12:24
Catalin97
Nu este medic/terapeut
Catalin97
Buna ziua, domnule, azi am obesrvat ca ma doare ghenunuchiul stang atunci cand vreau sa stau in vine, imi puteti spune cat de grav este, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
193 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •