durere de picioare

03-11-2009
iosif daniela
Nu este medic/terapeut
iosif daniela
buna ziua!
ma numesc Daniela, am 27 de ani si de ani buni ma dor picioarele de la genunchi in jos, simt o durere a osului si niste furnicaturi groaznice in talpa piciorului, efectiv nu pot sta seara in pat fara sa le misc.; de asemenea am picioarele foarte reci.chiar dc port sosete groase le simt inghetate. Am avut perioade in care nu m-au durut dar acum au inceput sa ma doara mai tare ca niciodata. acum 3 ani am fost la un medic si mi-a spus ca am lipsa de calciu( si am luat atunc ca lciu si mg), anul trecut mi-am fc analizele ( la sfatul medicului) si factorul reumatic a iesit in limite normale.Mentionez ca in timpul zilei nu ma dor dar cand vine seara vin si piticii la picioarele mele!! ce ma sfatuiti? Va multumesc
8 comentarii
0
03-11-2009, ora 15:36
iosif daniela
Nu este medic/terapeut
iosif daniela
am uitat sa mentionez ca nu fumez, am 167cm si 55kg, si sunt o persoana activa,.fiind mamica unei fetite de 2 anisori!
0
03-11-2009, ora 17:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va poate ajuta cu siguranta un remediu homeopat. Cel mai bine ar fi sa mergeti la o consultatie la un medic homeopat. La medicina alopata nu aveti absolut nici o sansa de vindecare,

Exista cateva remedii homeopate care prezinta caracteristicile mentionate de dvoastra mai sus.
Remediile homeopate se aleg in functie de toate simptomele pe care le aveti, inlcusiv de obiceiuri, mod de alimentatie, probleme sufletesti si caracter etc. si pt. a fi sigur de remediu este nevoie de o sumedenie de informatii si de intrebari din partea unui medic homeopat.

Deoarece nu sunt multe remedii cu astfel de simptome si chiar suspect 2 remedii care v-ar putea ajuta puteti sa imi spuneti urmatoarele ?
- Durerile incep cam odata cu apusul soarelui si se termina cu rasaritul sau nu depind de acest lucru?
- Au existat antecedente de boli venerice, indeosebi sifilis, in familie (chiar si la bunici/parinti/sot) ?
- Caldura amelioreaza durerile ?
- Micsarea amelioreaza durerile ?
- Durerile sunt prezente tot timpul seara sau numai in pat ?
- Aveti conflicte/probleme cu sotul ?
- Va simiti cumva "in pericol" unde locuiti (din cauza la o persoana violenta, alcoolica, etc) ?
- Apasati ferm dar nu prea puternic cu degetul pe articulatia de sus a femurului stang (deci pe partea rotunda, proeminenta) si spuneti daca simiti o durere sau o jena evidenta la apasare ? ( inmod normal nu doare)
- Aveti mania sau obiceiul exagerat sa va spalati des pe maini ?
- Herpes la buze ?
- Afectiuni al pielii (ce) ?
0
03-11-2009, ora 19:28
iosif daniela
Nu este medic/terapeut
iosif daniela
sincer sunt surprinsa de aceste intrebari pt ca raspunsul la aproape toate intreb. este: NU
-nu conteaza dc e a zi sau noapte, ma dor indeosebi seara pana adorm
-nici nu se pune problema de boli venerice
-mai degraba la caldura incep sa ma doara
-ma dor si in timpul zilei dar mai intens seara in pat
-nu am conflicte cu sotul, iar la noi in casa ma sint cel mai bine
-nu simt durere la nivelul fenurului, herpes nu am
-ma spal pe maini ca un om normal
- si nu am nici o afectiune a pielii
0
04-11-2009, ora 00:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema D-voastra este dificil de diagnosticat doar pe baza semnelor mentionate.
Poate fi vorba despre o insuficienta circulatorie, dar la fel de bine o afectiune reumatologica sau chiar una ortopedica.
Incercati mai intai un consult reumatologic si tineti-ma la curent cu demersurile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-01-2011, ora 22:08
adrigiulik
Nu este medic/terapeut
adrigiulik
buna ziua, ma numesc adriana si am 25 de ani, de vreo 2 luni simt o durere ba intr un picior ba in celalat ba la o mana ba la cealalta, nu e cva insuportabil dar nu se mai opreste nu ma doare in fiecare zi sau seara mai mult cand stau in pat , la picioare ma doare ori la gambe ori de la genunchi in sus si la maini cam de la coate in jos nici nu stiu cum sa exprim durerea asta ca nici nu dureaza ff mult dar ma jeneaza si nu stiu ce ar putea fi, de ex acum ma doare gamba dreapta in interior si nu mi sta in nici o pozitie.si ma gandesc daca e vreo infectie in sange sau am ceva la oase?la ce medic ar trebui sa merg sau ce credeti ca ar putea fi?.multumesc
0
09-01-2011, ora 22:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Incercati mai intai un consult reumatologic si tineti-ne la curent cu demersurile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-01-2011, ora 22:19
adrigiulik
Nu este medic/terapeut
adrigiulik
multumesc pt rsp.
0
10-01-2011, ora 10:46
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Fara prea multa scoala, ai lipsa de calciu, restul sunt presupuneri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere la nivelul piciorului (neurinomul Morton) - primul ajutor
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • De ce am mâinile și picioarele reci tot timpul?
  • Durerea de picioare
  • Boala mâinilor și picioarelor reci (Sindromul Raynaud)
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  •