durere de la zona zoster sau probleme cu maxialrul?

09-05-2011
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
buna ziua!

la sfarsitul lunii martie am avut zona zoster pe obraz. s-a vindecat complet in urma tratamentului au trecut inclusiv durerile si mancarimea. dupa cca 3 saptamani in aceeasi zona, respectiv in spatele maxilarului si sub maxilar, am inceput sa am niste dureri destul de violente si nu-mi dau seama care poate fi cauza. doctorul de familie zice ca de la masea, dentistul zice ca nu sunt de la masea. am luat antibiotic claritromicina 3 zile si ketoprofen 2-3/zi, de trei seri ma dau cu diclofenac in ideea ca poate este ceva de la maxilar totusi si nimic. durerea nu cedeaza. este o durere foarte ciudata insotita uneori si de un fel de... arsura?!
stiu ca in urma bolii zona zoster raman dureri pe terminatiile nervoase (nu situ daca m-am exprimat bine), dar vroiam sa stiu, este posibil ca ele sa apara dupa atata timp intr-un mod atat de violent?? mai ales ca ma deranjeaza si gatul pe partea respecvita, maxilarul cumva pe la ureche, iar glanda salivara mi-a fost extirpata in urma unei operatii pt un calcul.
Multumesc!
2 comentarii
0
09-05-2011, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate fi de la zona zoster
mergi la Neurologie
0
09-05-2011, ora 14:57
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
va multumesc dl. doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.