durere de genunchi!

23-01-2016
eliza18
Nu este medic/terapeut
eliza18
am fost la schi de doua zile si am picat pe spate dupa care mi-am sucit cumva genunchiul stang.am incercat sa mai schiez dar pur si simplu cand lasam greutate pe picior, piciorul imi ceda si picam iar.umbu greu si genunchiul este usor umflat dar fara vanatai..nu pot sa intind piciorul, pozitia cea mai confortabila fiind atunci cand stau in sezut..oare trece de la sine? astept raspuns. Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
23-01-2016, ora 18:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este preferabil sa consultati un ortoped.
Veti evita potentiale complicatii si neplaceri.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-01-2016, ora 21:49
eliza18
Nu este medic/terapeut
eliza18
am fost astazi la medic si mi-a zic ca trebuie sa ma operez pentru ca am ruptura de ligament median stang...si inainte de operatie trebuie sa fac un magnet rezonantz( nu stiu daca asa ii zice si in romana, eu locuiesc in austria). medicii mi-au zis ca recupearea dupa operatie e de 12 saptamani si ca pana la operatie sa nu merg decat ff putin.ce parere aveti?
0
25-01-2016, ora 22:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu va prezint doar atitudinea colegilor francezi specializati in artroscopia genunchiului, alaturi de care am lucrat cativa ani:
- daca este "doar" o leziune a ligamentului colateral medial, practic nu este nevoie de interventie;
- necesitatea interventiei chirurgicale nu se judeca dupa RMN, ci doar dupa examenul clinic;
- timp de 1-3 luni nu se poate defini o leziune de menisc, genunchiul fiind ne-examinabil (din cauza edemului masiv, din cauza durerii etc);
- este ideala reluarea unor activitati cvasi-normale, cu mobilizarea genunchiului, ceea ce va face genunchiul examinabil in cateva saptamani.
- in aceste saptamani trebuie, evident, sa reduceti drastic solicitarile fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-01-2016, ora 22:41
eliza18
Nu este medic/terapeut
eliza18
inteleg parerea dumneavoasta si mi se pare si mie ciudat ca mi au zis de operatie pt ca sincer nu am dureri asa de mari..intradevar genunchiul e umflat si nu pot sa il indoi sau sa il indrept si cand dau jos fasa elastica parca genunchiul e din gelatina e ffff instabil...medicii mi-au zic ca doar in 2 sapt sa fac RMN si apoi sa merg din nou la control si atunci o sa imi zica sigur daca e nevoie de operatie...ideea e ca de la sine nu trece..la munca nu pot sa merg pt ca merg greu..deci ceva trebuie sa fac..
0
30-01-2016, ora 15:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu este (numai) parerea mea, ci atitudinea colegilor occidentali specializati in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: